şükela:  tümü | bugün
 • sürekli acı çekiyormuş gibi bunalım takılan ve kendilerini edebiyat otoritesi olarak gören kitledir. ayrıca piyasadaki ot, bavul, valiz vb. edebiyat dergilerinin tek sorumluları onlardır.

  franz kafka‘nın bizim ülkemizde neden bu kadar kıymete bindiğini cidden çözemiyorum. kafkas kökenli olması mı sempatik geldi? eğer önemli olan milliyet ise yakın yörelerden cengiz aytmatov, ismail gaspıralı gibi yazarlar da var. kafka nedir birader? kafka’nın yaratıcılıktan ne kadar uzak olduğu eserlerinin tek kelimelik isimlerinden belli zaten: ‘dava’, ‘şato’, ‘dönüşüm’, ‘yargı’, ‘ateşçi’... insan biraz olsun gayret gösterir.

  kafka‘nın en büyük hobisini söyleyeyim size: ‘nüdist’ kamplara gitmek. antin kuntin işlerle uğraşan kafka, danimarkalı fitness hocası jens peter müller’in eğitmenliğinde vücut bile çalışmış. bugün yaşasa protein tozu alıp bench press basan tiplerden biri olacağı çok açık. o dönemlerde vücut geliştirmek zor olduğu için başarılı olamayıp edebiyata sarmış işte. hanım tavlamak için başka bir seçenek var mı?

  birbirinden değerli edebiyatçılarımız, şairlerimiz varken kafka gibi sıradan bir kafkas yazarın göklere çıkartılması son derece eğreti duruyor. kimse kusura bakmasın.
 • bu ülkede içinde osuruktan başka bir şey barındırmayan filmlere gidip, hunharca gülen milyonlar varken bu tespit biraz lüks olmuş sanki.

  bırakınız efendim, insanlar kafka da okusunlar, nazım da. hatta isteyen sadece köşe yazılarını okusun ancak yeter ki okusun.
 • sizler gidin pukkayı okuyun kafka bize kalsın
 • desteklediğim kitledir.

  günümüz sosyal kültürüne göre baş tacı ediliyor. dünyada ciddi bir kültür zehirlenmesi varken; insanların kurtuluşu büyük yazarların eserlerinde bulması kadar, tiyatroda, müzikte bulması kadar doğal bir şey olamaz.

  reyting uğruna zaman öldüren programlar, toplumu yozlaştıran filmler, türkçe katili müzikler... baş tacı ederim ben. bu zehirlenmenin önüne geçecek ne varsa, hangi yol varsa onu baş tacı ederim.
 • belki de hayatı boyunca kafka okumamış birinin beyanatıdır. açıklama yersiz ve çok acımasızdır. çoğu insana kitap okumayı sevdirmiş olması bence muhtemeldir.
 • isminden dolayı franz kafka'yı kafkaslardan zanneden kişi beyanı. kafka prag doğumlu ve çek cumhuriyeti vatandaşı. köken oraya kadar gidiyor mu bilemiyorum ama edebiyat başta olmak üzere sanatta ırkçılık olmaz sevgili yazar. neyi beğeniyorsan onu okursun, adamın milliyetine göre zevk ve beğeni oluşmaz. kafka'nın tarzını beğenmeyebilirsin, yazdıklarını eleştirebilirsin ama bunu milliyeti üzerinden yapamazsın.
 • başlığı açan arkadaşın troll olduğunu görmezden gelirsek, haklıdır.

  sadece birileri popüler etti diye okuyup anlamadığı, zevk almadığı yazarları okuyup kendini kültürlü olarak sunmaya çabalayan çok fazla insan var. popüler edebiyat dergileri de bunun kanıtı. eline kitap almayan tipler, uyduruk dergilerin peşinden koşuyor. neden çünkü okuması kolay ve fazladan kültürlü görünüp, hissedebiliyorlar.
 • espri dediğin komik de olmalı. bu ne be?
 • olmayan kitle. kafka yı mı eleştiriyorsun? magazin-edebiyat kıvamlı kafkaokur, bavul v.b'yi mi? ilk önce bunu doğru tespit etmek gerekir. ilk başta kafka'nın edebi derinliği halen nasıl tartışılır bunu anlamakta güçlük çekiyorum. he amacın kafka'yı araç yapan bu dergilerse onu anlarım.

  hem "kafka'nın eserleri tek kelimelik ondan belli ne olduğu" ne demek, çok yersiz bir eleştiridir bu! birçok önemli eser tek kelimeden oluşan bir gramer yapısına sahiptir. şu anki magazin dergileri kafka'yı, nazım'ı "araç" yaparlar. amaç onların okunması değil, onlar yoluyla miraç çağrı aktaş, uğur koşar gibi isimlerin okunmasıdır. amaçları bu tip yazarlar olsa gidip de neşet ertaş'ın sözünü turgut uyar söyledi, yok efendim sait faik'in sözünü nazım hikmet söyledi diye paylaşmazlar; araştırıp yayımlarlar. yani onların esasında kafka'yı v.b övdüğü falan yok, aforizmadan ibaret sözlerle işaret ettiği hedef kitaplar dediğim gibi allah de ötesini bırak, benim 17 yaşımsın gibileri. o yüzden kafka'yı okuyup eserleriyle onu baştacı eden bir kitleden söz etmek mümkün değil. yayılan instagram edebiyatı ve kültürü.

  ayrıca yok kafka nüdist kampa gidiyormuş v.b laflar da ne kadar gereksiz cümleler. sanki bohem özentisi kitle derken kişi kendisini işaret ediyor gibi. işiniz gücünüz eserlerden ziyade bu tarz magazinel faaliyetler.
 • ömrü boyunca babasına duyduğu öfke-tedirginlik-korku içeren aşağılık duygusunu çoğu yazdığında yansıtmış bir yazar. otoritenin bilinmezliği ve gücüne taptığını bile söylemek mümkün. dava'daki kapıcı anlatısını düşünün.

  bence bu kadar ilgi çekmeye başlamasının altında, ülkemizin entellektüel kesiminin otoriteye (malum şahıs) gizliden duyduğu, itiraf edilemeyen platonik aşk var. bazı şeyler doğrudan söylenemiyor; böyle dolaylı ifade ediliyor ancak.