şükela:  tümü | bugün
 • gerhard schröder'in kuzey ren vestfalya eyaletinde aldığı yenilgiden sonra erken seçim çağrısı yapmasıyla beraber seçime kadar dahi başbakanlık (şansölyelik) görevinde kalamayabileceğini ifade etmesinin ardından en azından sonbahara kadar alman şansölyesi olarak görmemeiz muhtemel kişidir franz müntefering. gerçi anayasayla ilgili bir problem vardır; başbakan istediği gibi meclisi feshetme yetkisine, erken seçime gitme yetkisine sahip değildir almanya'da. bir tür hülle güvenoyuyla devretmesi düşünülebilir ki o işler de karışık anayasa mahkemesinin 1983'te aldığı bir karar yüzünden.

  neyse yakında daha bir yakından tanınacaktır kendisi türk kamuoyu tarafından da
 • spd'nin sol kanadini temsil eden politikaci. son haftalarda yaptigi kapitalizm elestirileriyle öne cikti. parti tabanini birarada tutan kisi olarak bilinir. ne demekse artik.
 • muntefering, istedigi kisinin genel sekreter adayligi parti yöntetimince onaylanmayinca
  14 kasimda karlsruhe'de yapilacak spd genel kurulunda baskanlik icin aday
  olmayacagini aciklamistir (yumusak istifa).

  spd kurmaylarinin mutabakata vardiklari yeni baskan adayi:
  brandenburg eyalet basbakani matthias platzeck.

  platzcek 1953'de potsdam'da dogmus, mühendis, üc cocugu var.
 • her ne kadar spd'nin sol kanadini temsil etse de kendi genel sekreter adayi kajo wasserhövel yerine secilen andrea nahles kendisinden daha da sol bir kesimi temsil etmektedir. andrea nahles'in temsil ettigi kanadin schröder'in reformlarinin karsisinda oldugu dusunulurse tek ortak paydasi reform olan buyuk koalisyon'un gelecegi tehlikede gorunuyor.

  oskar lafontaine'in ayrilmasi ile ile solun solunu temsilden uzaklasan spd'nin onunde iki yol var. birincisi andrea nahles'in yolundan gidip oskar lafontaine ile bosalan yerde oy aramak, ya da new labour gibi andrea nahles destekcilerinden de vazgecip reform yanlisi ortanin solu bir parti olmak ve fdp ile bu kulvarda carpismak. ilk yol daha kolay gozukse de uzun surede ne kadar kalici bir basari getirecegi tartisilir. ikinci yol zor olsa da, ortanin iki yaninda da reform konusunda ortak paydada bulusan iki partinin olmasi almanya'nin dolayisiyla avrupa birligi'nin uzun vadede yararina olacaktir*.

  (bkz: #8470602)
 • bu yaz karısını kaybettikten sonra aktif siyasete geri dönen ve geçen hafta sonu yapılan spd kongresinde parti genel başkanlığına seçilen alman sosyal demokrat. biraz deniz baykal'ı andıran hırslı ve sevimsiz bir havası vardır.