şükela:  tümü | bugün
 • 1879-1969 yılları arasında yaşamış alman diplomat. mesleki kariyerindeki ilk başarısı washington dc de askeri ataşeyken amerikan savunma sanayiine verdiği zararlardan ötütü ülkeden sınırdışı edilmesidir. döndükten sonra filistin'deki osmanlı birliğine katılmıştır ki hatırlayınız: almanya yenilince biz de yenilmiş sayıldık. sonra büyüyünce hitler'i başbakan olarak ataması konusunda dönemin alman cumhurbaşkanı paul von hindenburg nezdinde kulisler yapmış, avusturya işgal edilinceye (bkz: anschluss) kadar viyana büyükelçiliği, ardından da ankara büyükelçiliği görevlerinde bulunmuştur. savaşın sonuna doğru ülkesine geri döndüğünde yakalanmış ve nuremberg mahkemeleri'nde yargılanmış, 8 yıl hapise mahkum olduysa da bir iki yıl sonra affedilmiştir.
 • ankara'da buyukelcilik gorevindeyken sekreteri, kemal dervis'in annesi idi..
 • kemal derviş, türkiye'ye döndüğünde bir ara ajanlıkla bağlantısı ortaya serilsin diye, onun annesi bir ajanın sekreteriydi türünden haberler yapılmıştı. franz von papen ajan olmasa da çiçero adında bir ajanla adı oldukça anılmıştır.
 • 1939-1944 yılları arasında almanya'nın türkiye büyükelçiliği görevinde bulunmuştur.
 • 1942'de ankara'da suikast ile ruslar tarafından öldürülmek istenmistir..
  http://www.ergir.com/von_papen.htm
 • musa anter'in anılarından:

  "diyebilirim ki türkiye'de ilk folklor grubunu biz kurduk. bu gecelerimize o kadar ehemmiyet veriyorduk ki, o harp yıllarında ankara'daki ingiliz, alman eliçiliklerini de davet ettik. ingiliz elçisi gelmedi ama alman büyükelçisi von papen ve daha sonra leningrad harbinde ölecek olan muhteşem kızı geldiler. ben onları karşıladım. almanca, hoşgeldiniz dedim. von papen elimi tutup bırakmayarak kendini ve kızını şöyle tanıttı: seinen ankel von papen und seinen ankel schwester ( amcanız von papen ve amcanızın kızı)

  tabii burada o zamanki alman doktrinine göre kürtleri alman ırkına en yakın soy olarak kabul etmelerinin de etkisi vardı."
 • 1932 yılında bir süreliğine de almanya'ya şansölyelik yapmış eski büyükelçi. bir nazi olmamasına karşın, onlarla yakın ilişkilere sahip olup, hitler'in yanında bulundurmak istemediği ama en güvendiği almanlardan biridir. zaten ankara büyükelçiliği gibi kritik bir yere atanmasında da bu korku, saygı ve de güven vardır. bunun yanında 1939 yılına kadar da vatikan ile yakın ilişkilere sahip olmuş olup, 1939'daki papa değişiminden sonra vatikan elçiliği teklif edilmiş ma bu teklif alman hükümetince geri çekilmiştir. ülkemizde de 1939-1944 yılları arasında büyükelçilik yapmış olup, 1969 yılında 89 yaşında iken vefat etmiştir.
 • türkiye'yi ikinci dünya savaşı'nda almanya saflarına çekebilmek için bizzat hitler tarafından görevlendirilmiştir. ama daha da önemlisi, alman şansölyeliğini yapmış bir ismin türkiye'de görevlendirilmesidir. belli ki, hitler o dönemde türkiye'yi pek önemsiyordu.

  von papen'in torunları da türkiye'yi çok seviyorlar mıdır? seviyorlar gibi. ülkemize en çok gelen yabancı turistlerin almanlar olduğu bir gerçek. bir de, almanya'nın avrupa da dahil bölgede potansiyel rakibi olabilecek ülkelerden birisi türkiye olması yönüyle bizimle çok ilgilenmelerini anlamlı bulmak lazım.

  altmış sene önce hitlerin düşündükleri alman devlet politikası gereğiydi.bu politikaları hala geçerlidir.

  türkiye almanlar için önemlidir. bunu von papenle gördük. şimdi de görüyoruz, ama doğrudan değil. artık alenen çalışmıyorlar. anlayın yahu!

  (bkz: bnd)
 • 2. dünya savaşı yıllarında almanya'nın türkiye büyükelçiliğini yapmış olan siyasetçi. "türk - alman saldırmazlık paktı"nın imzalanmasında önemli katkıları olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap