şükela:  tümü | bugün
 • ermeni kokenli bir yazar.20.yuzyilin en onemli edebiyatcilarindanbiri olarak kabul edilmektedir. ermeni katliami ile ilgili yazdigi musa dagda kırk gun 20.yuzyılklasikleri arasinda kabul edilir.
 • 1890 yılında prag'da doğdu, varlıklı bir yahudi ailenin oğluydu. üniversitede dersler verdi, şiirler romanlar, tiyatro eserleri yazdı. 1. dünya savaşı'nda 3 yıl rus cephesinde savaştı. nazilerin yükselmeye başlamasıyla birkaç ülke dolaştıktan sonra abd'ye yerleşti ve 1945 yılında bu ülkede öldü.
 • alma mahler werfel'in hayatına renk katmışlığı vardır.
 • "franz werfel, dostunun (stefan zweig) ölümü üzerine oldukça özenli ve anlayış dolu ifadeler kullanır. los angeles'ta yaptığı bir anma konuşmasında şunları söyler: 'bizler savaş karşıtı değiliz. insanın kötülüğe sürdürdüğü mücadele büyük ve kutsaldır. ama bu kutsal mücadele, insana ancak öleceği odanın kapısına kadar eşlik etmelidir, kapının eşiğini geçmemelidir. dünya işleri... birey ve tanrı arasındaki son karara karışmamalıdır.'"

  hermut müller
 • kafka'nın 1908 - 12 yılları arasında edebiyatta henüz çaylakken tanıştığı edebiyatçılardan biri. kafka, o zamanlar ayrıca felix weltsch (feliz welsch), oskar baum, gustav janouch ile tanışmış. çoğu tanışmasına yakın arkadaşı ve ondan önce edebiyat camiasına giren max brod'un aracılık ettiği düşünülebilir. 1908 -1912 yılları arasında kafka siyasal ve toplumsal olaylara ilgi duyup önemli çek siyaset adamlarının toplantılarına katılmaya da girişmiş.

  kafka, felice bauer'le mektuplaşmalarının ilk yılında (1912) felice'ye briefe an felice'de werfel'den şöyle söz ediyor:

  [b]iliyor musun felice, werfel gerçekten de bir mucize; "dünyanın dostu" [der weltfreund] adlı ilk kitabını okuduğumda (onu daha önce şiir okumasında da dinlemiştim) ona duyduğum hayranlığın aklımı başımdan alacağını düşündüm. adam muazzam. ayrıca ödülünü almış durumda, rowohlt yayınevi'nin (benim küçük kitabımın* yayınlandığı yayınevi) editörü olarak leipzig'de cennet gibi bir ortamda yaşıyor ve henüz 24 yaşında olmasına rağmen tam bir yaşama ve yazma özgürlüğüne sahip.

  ["troyalı kadınlar"a* gittin mi? ben birkaç gün önce burada gittim, werfel'in çıkardığı iş olağanüstü, bu konuda söze hacet yok; buna karşı gösterinin (lessing tiyatrosu) bendeki izleniminin ardından hayatımın geri kalanında tiyatroya gitmekten vazgeçmeye tereddütsüz hazırım, bunun için de zaten uzun süredir çabalıyordum.] franz kafka - briefe an felice

  "werfel'in şiiri herkese dik dik bakan bir portre gibi, bana da, hatta kendisini yazan şeytana da bakıyor." franz kafka - briefe an milena

  troyalı kadınlar*: franz werfel euripides'ten uyarladığı bu oyunu (die troerinnen des euripides) 1913 gibi başlayıp 1915'te yazmış, ilk sahnelenmesi 22 nisan 1916'da lessing tiyatrosu'nda olmuş. werfel'in ilk büyük tiyatro başarısıymış. aslında zamanının savaş başlatıcı ruhuna karşı çıkışını temsil ediyormuş.

  franz werfel'in die vierzig tage des musa dagh* yapıtı hakkında bir yazı..

  (bkz: franz kafka/@ibisile)
  (bkz: briefe an felice/@ibisile)
  (bkz: herbert eulenberg)
 • franz kafka'nın arkadaşı max brod, kendisine arkadaşının yapıtlarından ilk kez okuduğunda "tetschen-bodenbach'ın ötesinde kafka'yı anlayan tek kişi çıkmayacaktır." demiş olan musa dağ’da kırk gün adlı romanın yazarı.
hesabın var mı? giriş yap