• sabahattin ali'nin almanya'daki büyük aşkı. bu isim kürk mantolu madonna'da biraz değiştirilmiş şekilde maria puder olarak karşımıza çıkar.

bir mektubunda ondan şöyle bahseder:

"onunla müzelere veya sinemaya giderdik. yolda mütemadiyen kızcağızın yüzüne dalar, önümü göremezdim. o da hafif bir gülümsemeyle başını bana doğru çevirerek bu salaklığımı mazur gördüğünü anlatmak isterdi. aşık olduğum kimseler arasında bana bu kadar iyi davranan olmamıştı. parmağının ucun bile koklatmadığı halde beni kırmaz, aramızda genişleyen ve daralmayan belirli bir mesafe tutmasını bilirdi." (kaynak: hıfzı topuz, başın öne eğilmesin, s. 45)
  • kürk mantolu madonna isimli romandaki madonna'nın, roman içerisindeki ismiyle maria puder'in ta kendisidir; bu şahsiyetin gerçek ismidir, sabahattin ali'nin gerçek hayatında aşık olduğu alman kadındır...

frolayn puder şeklinde bir öbek ile türk metinlerinde geçer.

sabahattin ali, milli eğitim bakanlığı nezdinde almanya'ya gittiğinde kendisiyle tanışır ve aşık olur.

aradan tam 15 yıl geçtikten sonra, türkiye'nin en fazla beğenilen kitabın yazılmasının sebebi işte bu alman kadını olacaktır...

kaynak
hesabın var mı? giriş yap