şükela:  tümü | bugün soru sor
  • fast radio burst 121102

    ılk defa kaynagi bulunan ve tekrar eden radyo dalgaları, milisaniye suren radyo dalgaları. kaynagin bulundugu yere yakin dusuk isik yayan bir galaksi bulunmakta. ama daha once boyle bir galaksilerden yayilan boyle bir dalga olmadigi icin bu soylenen galaksinin yakininda ama disinda olma ihtimalini de goz ardi etmiyor bilimadamlari.

    kaynak: nature'in bu ayki sayisi yani volume 541 number 7635
  • genellikle bu "hızlı radyo patlamaları"* çok kısa sürdüğü için yerini ve kaynağını bulmak konusunda başarılı olunamıyordu. ancak frp 121102 tekrar eden bir yapıya sahip olduğu için ve vla tarafından 6 ay içerisinde 9 kez görüntülenebildiği , daha sonra iki farklı güçlü teleskop ağıyla tespit derinleştirildiği ve ortalama saat başı patlama hızına girdiği için, 3 milyar yıl uzaklıktaki bir cüce galaksinin merkezindeki devasa kara delik ya da civarında dönen bir hadise ile alakalı olduğu tespit edilmiş.

    kara deliğin kendisinin mi, yoksa hemen civarındaki bir süper nova kalıntısının ya da bir nötron yıldızı olayının mı bu tekrarlayan radyo patlamasını yarattığı bilinmiyor.

    kaynak: https://www.nature.com/articles/nature20797.epdf