şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerikan hukumetinde butun resmi yazi$malarin resaykilt kagitlara yapilmasini gerektiren federal recycling program.
 • yeni bir 6. nesil yazar
 • (bkz: fonksiyonel residual kapasite)
  (bkz: ırv)
  (bkz: erv)
  (bkz: rv)
 • açılımı "fırst robotıcs competıtıon" olan, her yıl amerika genelinde mart-nisan arası ön elemeleri mayıs sonu haziran başı gibi finalleri düzenlenen, amacı lise öğrencilerini bilime yönlendirmek olan, rekabet ve dostluğu aynı anda öğreten iyi düşünülmüş bir programdır.

  2000'li yılların öncesinde makul düzeyde bir bütçeyle başlayan bu program ülkemize çok zaman geçmeden 'fikret yüksel vakfı' sayesinde gelmiştir. türkiye'de oluşturulan ilk takım sultans of turkey adıyla darüşşafaka eğitim kurumlarıdır. ülkemizi başarıyla temsil etmişlerdir.

  aradan geçen yıllarda yarışma amerika sınırlarını aşmış, israil ve avustralya'da da elemeler yapılmaya başlamıştır. ancak büyük finaller hala amerika'da olmakta. 3 yıldır istanbul ülker sports arena'da off-season denilen etkinlik gerçekleştirilmekte. bu durum ülkemizdeki takım sayısını 50 küsür e yaklaştırdı hatta bir ilk olarak elemelerin bu yılki adreslerinden biri istanbul olacak. tam tarihi bilmemekle beraber mutlaka çocuğunuzu, eşinizi alarak gitmenizi tavsiye ederim. çocuklar için muazzam ufuk açıcı olacaktır eminim.

  biraz da yarışmadan bahsetmek gerekli. nasıl oynanır bu yarışlar? oyun mantığı müttefiklik(alliance) üzerinden yürümekte. kendi ekibinizde 3 karşı ekipte 3 olmak üzere 6 robot, ki ön elemelerde her maç rastgele olarak değişmektesiniz, o yılki temaya göre dizayn edilmiş robotlarıyla amansız bir mücadeleye tutuşuyor. maç önü ve maç sırasındaki taktikler hayati öneme sahip. ancak karşı robotlara zarar vermek kesinlikle yasak. diskalifiye veya puan cezasıyla sonuçlanıyor. temalar son yıllarda iyice rekabetçi, temas gerektiren yarışlar haline geldi. bu da daha fazla eğlence, daha çok ilgi demek.

  yarışlar 2 buçuk 3 dakika arası sürüyor. maçta en çok puanı toplayan ekip bir galibiyet kazanıyor(her bir robot). toplam 10 maç sonunda takımlar g/m rakamlarına göre sıralanıyorlar. ilk 8deki ekipler sırayla kendi takımlarını oluşturuyorlar ve bu takımlar artık şampiyon belirlenene kadar değişmiyor.

  gelelim hayatın öhöm öhöm yarışmanın gerçeklerine. şimdi hem amerika'da hem de türkiye'de yarışmayı gözlemlemiş biri olarak şunu söyleyebilirim: organizasyon olarak çok gerideyiz. hakemler kurallara hakim değil. ağ bağlantısı zayıf falan filan. yine de katılan çocukları inanılmaz geliştiriyor. mühendislik, insan ilişkileri, bütçe planlama, sponsor bulma gibi konularda oldukça faydalı bir etkinlik.

  eyyorlamam bu kadar efenim. aklınıza takılan her soruyu cevaplayabilirim.