şükela:  tümü | bugün
 • ing. ucube gösterisi. 16.yy avrupasında ortaya çıkmış, çeşitli anatomik farklılıkları veya bozuklukları olan, kimi zaman ciddi hastalıklara sahip insanları sergilemek üzerine kurulmuş gösteri. zaman içinde yayılmış, 19.yy ile birlikte sömürgecilikin artması ile farklı coğrafyalarda bulunan değişik insan topluluklarından ilginç bulduklarını sergileme, avrupa halklarının da buralardaki halkları ve anatomilerini merak etmesiyle iyice popülerleşmiş, 19.yy sonunda avrupa düşünce dünyasını kasıp kavurmaya başlayan evrim teorisi nedeniyle popülaritesi bilimsel camia tarafından da desteklenmiştir.

  siyam ikizleri, devler veya cüceler, aşırı iri göğüslü veya kalçalı kadınlar (bkz: sarah baartman), birden fazla cinsel organı olan ya da hiç olmayan insanlar, aşırı derecede skolyozlu gibi anatomik problemleri olanlar, hirsutizm sorunları olanlar (aşırı kıllı erkekler, sakallı kadınlar vs), ileri derecede cilt problemleri olan kişiler (ağaç adam gibi) bu gösterilerde sıkça kullanılan insanlardı. özellikle 19.yy avrupasında, sömürgeciliğe bir kılıf olarak geliştirilmiş "aşağı ırklar" (untermensch), "white man's burden" gibi konseptler bu gösterilerin altında yatan bir sub-text olarak algılanabilir.

  ırkçılıka karşı ikinci dünya savaşı sonrası iyice artan kamuoyu öfkesi nedeniyle popülaritesini yitirmiştir. yine de günümüzde kimi televizyon şovları, insanların bu tür bir farklı ve aşağı gördüğü başka insanlara karşı olan ilgisi ve onlara bakarak kendisini daha iyi hissetme duygusundan beslendikleri iddiasında bulunmak çok da abartı olmaz.
 • sakallı kadın, üç ayaklı adam, borazanı kulağıyla çalan çocuk gibi tipleri biraraya getiren, iki elli, iki gözlü normal insanlara sunan kumpanyalara verilen isim. ucube gösterisi tam çevirisidir.
 • türk televizyonlarının halk kodlamasıyla bize sunduğu yeni program şekli. son yılların gözdesi (evlendirme programından tut, yemekteyiz'e, bilgi yarışmasına kadar). insanlık onuru filan hak getire. en masumane takılanı bile bazı özel durumları olan insanları çıkarıp üzerinden ego tatmini yapıyor. ha bir de kendilerini gayet normal sanıp da ekranda salınanlar var. esas freak show o işte
 • notre dame de paris eserinde zavallı quasimodo'nun birinci seçildiği ve başına taç takıldığı aktivitedir.
 • 01.slave
  02.freak
  03.abuse me
  04.lie to me
  05.no association
  06.cemetery
  07.the door
  08.pop song for us rejects
  09.learn to hate
  10.petrol & chlorine
  11.roses
  12.nobody came
  13.the closing

  şeklinde bir şarkı listesi olan 1997 yılı yapımı olan silverchair albümü.
 • cartman'ın taşşak geçme amaçlı butters'ın çöenesine plastik toplar yapıştıırıp butters'ı chiniballitis hastalığına sahip biri diye programa sokmuştur. chiniballitis çenede taşşakların bulunması manasındadır.
 • bilumum fiziksel uzvu insanların dikkatine açmak suretiyle vuku bulan, izleyenleri eğlendiren, şaşırtan gösteri. böyle tanım yapınca misal güzellik yarışmalarını da katabiliriz buna ama onlar elbette birer 'freak show' olarak görülmezler. sebebi malum. amma velakin, aynı ilkelliğe onlar da sahiptir.

  insanların boktanlığına bir kanıt dahadır kısacası.