şükela:  tümü | bugün
 • "uzay hiç de uzak değildir: arabanız dümdüz yukarı gidebiliyor olsa sadece bir saatlik yol"*
 • stephen hawking'e gıcıktır bu biraz. hatırlarım bir keresinde cambridge çıkışı fred stephen'a "lan çok biliyosan git te gut teorisini birleştir sen göt" demişti de kafa göz dalmışlardı. disipline gitmişlerdi hatta...*
 • sabit evren modeli*'nin -hermann bondi ve thomas gold'la birlikte- başlıca kuramcılarındandır. bbc'de bir radyo konuşmasında big bang kelimesini küçümseyici olarak ortaya attığı 1950 yılından, 2001 yılındaki ölümüne kadar modelini düzeltmeye devam etmiştir. ayrıca (bkz: jayant narlikar)
  yayımlandığında dünya'da -ve hatta türkiye'de- tartışmalara yol açan evren modelleri, big bang ve "kuşkucu" yaklaşımlar hakkında bir bildiri için:
  (bkz: http://www.newscientist.com/…le/mg18224482.900.html)
  (bkz: http://www.cosmologystatement.org/)

  fred hoyle'un chandra wickramasinghe ile birlikte dünyada canlı evriminin uzaydan bilinçli varlıklarca gönderilen dönüştürücü yaşam-formlarının düşmesiyle gerçekleştiğini ileri sürmesi ve british museum'daki archaeopteryx fosilinin sahte olduğunu "ilan" etmesi ortodoks bilim çevrelerince "aykırı" olarak değerlendirilmesine neden olmuştur.
  http://www.google.com.tr/… and wickramasinghe&meta=
 • yasaminin son demlerinde karbon atomunun ve oksijen atomunun enerji seviyeleri oraninda yasanabilecek cok kucuk bir degisikligin yasamin olusmasina engel oldugunu anladiktan sonra bir yaraticinin varligina inanan bilim adami. 2001 yilinda bournemouth'da vefat etmistir.

  ben de bir donem ingiltere'de yasadim ama o siralarda atomlardan, astronomiden bir haber sekilde pub'larda, galerilerde, festivallerde kiz pesinde kosarken neyi kacirdigimizi bilememisiz be sozluk. simdi olsa gider muzeye cevrilmis evini ziyaret ederdik, iki selfi cekerdik.

  edit: enerji seyiyesi diye birsey icat etmisim.
 • ingiliz astronom.

  big bang teriminin mucidi.
  1949 yılında bu terimi bbc'de bir radyo programında dile getirmiş.
  işin ilginci aslında kendisinin hayatı boyunca büyük patlamaya inanmamış olması.
 • "uzay hiç de uzak değildir: arabanız dümdüz yukarı gidebiliyor olsa sadece bir saatlik yol." diyen ingiliz gökbilimci.
 • ...eğer bir böcek size şöyle deseydi: "lütfen bayan halsey, buraya basmayın; yoksa beni ezeceksiniz." ayağınızı çekmeyi düşünmez miydiniz? ...

  (bkz: the black cloud)
 • ingiliz matematikçi, astronom ve kozmolog. bilime katkılarından dolayı şövalyelik ünvanıyla (bkz: sir)ödüllendirilmiştir ve aynı zamanda bilimkurgu yazarıdır.
 • kendisinin karbon-12 ile ilgili çılgın bir mantığı vardır ki bu mantık bilimsel akıl yürütmenin baş aşağı gelmesidir fikrimce.

  çılgın mantığı şuymuş: ''ben varım ve karbondan yapılmışım; o zaman karbon-12'nin 7.65 mev enerji seviyesi de var olmalıdır''

  beni en çok güldüren bilimcilerden olmuştur.

  edit: deneyler yapıldıktan sonra gerçekten de karbon-12'nin 7.65 mev enerji konumunun var olduğu anlaşılmıştır. böylece bir deneyden önce yapmış olduğu insani bir iddiadan yola çıkarak başarılı bir tahminde bulunan tek insan, fred hoyle olmuştur. gözlerinden öperim.
  edit: imla.
 • kaku tarafindan big bang uclusunun en kabasi olarak tanimlanir.
  bir oxford beyefendisi olan hubble , frenk giyip pipo icerek ustduzey bir asilzade gibi davranirken; gamow da esprileri ve nukteli siirleri ile daha once esi gorulmemis eglenceli bir tarzda bilim yapmaktadir. hoyle'un tarzi ise bu ikisinin yaninda kabaca egitilmis bir bulldog kopegininkine benzer, der.

  carpim tablosunu 3 yasinda soken bu muhalif dahi, yasa geregi okula baslamasi gerektigini ogrendiginde soyle der: "cok uzgunum ki hem son derece guclu hem de o derece aptal olan 'yasa' adindaki azgin bir canavarin hukum surdugu bir dunyaya gozlerimi acmis oldugum sonucuna vardim."

  otoriteye karsi durusu ona sol kulagini kaybettirir. kucuk bir cocukken ciceklerin bes tacyaprakli oldugunu soyleyen ogretmenini bozmak icin gidip alti tacyaprakli bir cicek bulup sinifa getirir, sinirlenen ogretmeni sol kulagina oyle sert vurur ki ileride sol kulagi sagir kalir.

  ayni zamanda hoyle, big bang teorisinin isim babasidir. 1949'da gamow ile birlikte bbc'de davet edildikleri bir programda kendi kuramlari duragan durum a en buyuk rakip olarak gordukleri buyuk patlama ile dalga gecerken, onu kucumsemek icin big bang derler. ve bu isim kuramin gayriresmi ismi olarak belirir. big bangciler, en onemli muhalifleri hoyle tarafindan kuramlarina yapisan bu isimden kurtulmak icin yillarca caba gosterir. hatta 93'te sky and telescope dergisi 13bin katilimcinin isim onerilerinde bulundugu bir yarisma dahi duzenler ancak hic bir isim big bang'den daha cok begenilmez. boylelikle, evrenin olusumunu aciklayan en genel gecer teoremin ismi bir tv programinda hoyle'un dalga gecmek ve kucumsemek icin taktigi lakapla konmus olur.