şükela:  tümü | bugün
 • texas dogumlu chicago blues ustadi. bir cok rock muzisyeninin rock muzigine en yakin gordukleri ve ilham aldiklari ustad. kirmizi kasa bir gibson gitari kucuk bir bebek gibi tasiyan ve tek omuzunun kenarinda tasimasiyla beni ucurmustur. 1976 yilindaki olumunun bir konser sirasinda gecirdigi kalp krizinden sonra oldugu soylenir. dogru oldugunu tahmin ederim, netekim kendisi hayatimda dinledigim en enerjik gitar sololarinin sahibidir. sert gitar tonunu, sesi koklenerek overdrive edilmis gitar amfisinden ve iki parmagina ayri ayri taktigi metal picklerle saglamistir. harmonic ve feedback alarak calmayi cok sever.
 • shadesin sahibi süleyman beyin aktardığı bilgiye göre clapton tümüyle kendisinden arakmış. şöyle ki eric bey sekiz ay oturup freddie king çalışmış hayvanlar gibi, sonra da "clapton is god" olmuş ama bu durumda esas tanrı orijinal kaynak olmak zorunda kalıyor. araştırmak lazım bu meseleyi
 • 1934 doğumlu blues gitaristi. eric clapton, stevie ray vaughan gibi gitarisleri etkilemiştir.

  electric blues sevenlere ve kuş gibi şakıyan gitar soloları dinlemek isteyenlere, ölümünden iki yıl önce 1974'de kaydettiği burglar albümü tavsiye edilir.
 • bill withersin "ain`t no sunshine" sarkisini kendi uslubuyla soylemesiyle beni kendisine hasta birakmistir ve youtubeda kan ter icerisinde de videosu bulunmaktadir.hemen her sarkisinin sonunda "now give me a yeah" veya "can you hear me?" gibi eklemeler yapar. ama claptonun "have you ever loved a woman" parcasini kendisinden alaraktan soylemeye calismasi zipciktiliktan baska bir sey degildir.
 • çok kral bir yorumu vardır, bu sebeple soyadını hak eden güzel bir abimizdir.
 • blues'un kralları arasında bence en melodik parçaları -hide away gibi, the stumble gibi- yazmıştır.
 • electric blues müziğinin "king" adını taşıyan üç efsanesinden en genç olanı. 1972 model gibson es-355 çalardı ve tıpkı albert king gibi pena kullanmazdı. jimi hendrix, eric clapton ve stevie ray vaughan gibi isimleri tarzıyla etkilemiştir.
 • 3 eylül 1934'de dogumus ve 28 aralık 1976'de ölmüs olan dünyaca güzel blues gitaristi ve şarkıcısı.

  albert king ve b.b. king ile beraber elektrik blues gitarın "üç kralı"ndan biri olarak sık sık anılmaktadır.
  ayrica siyahi-beyaz karışık bir grupta oynayan ilk blues sanatcisi'dir ve etkisi, eric clapton,peter green ve chicken shack gibi müzisyenlerde de görüldü.

  cok underrated kaldigini düsünüyorum, cünkü hayatimda freddie king gibi gitar calan cok az insan gördüm.
 • freddi king-have you ever loved a woman

  seyircinin tepkisizliğine karşı yapmış olduğu yüz ifadesi güldür. (0:11 saniye)

hesabın var mı? giriş yap