şükela:  tümü | bugün soru sor
 • daha çok (bkz: frappe) ile anılan ve bilinen yunanistan'ın son beş senedir frappe'den daha çok tüketilen içeceği. bu soğuk kahve çeşidi frappe gibi nescafe ile değil espresso ile yapılır. tüm dünyada olduğu gibi, yunanistan'da da artan kahve seçenekleri ve kahve mekanları sayesinde espresso daha çok içilir hale gelmiştir. frappe hala var ama freddo espresso sonrası popülerliğini yitirdi. konuyla ilgili yazıyı okumak için buyrunuz:

  http://goo.gl/whqoki
 • yunanistan'da bol bol tükettiğim frappenin tahtını sallayan lezzetli soğuk kahve. fazla içince kafein yüklemesi oluyor ama yunan bu duruma baya alışkın. herkesin elinde istisnasız ya frappe ya freddo var.
 • bir benzeri granül kahve* ile evde yapılabilir.

  malzemeler:

  - 1 tatlı kaşığı granül kahve
  - 3-4 yemek kaşığı çok soğuk süt
  - soğuk su
  - çalkalamak için 500 ml'lik pet şişe

  sütü pet şişeye koyup üzerine kahveyi ekliyoruz ve olanca gücümüzle 30 saniye kadar çalkalıyoruz. böylece şişenin yarısına yakını köpük oluyor. köpürttüğümüz karışımı büyükçe bir bardağa koyup üzerine soğuk su ekliyoruz. yazın bu bunaltan günlerinde ferahlatıcı buz gibi kahvemiz hazır. mis.

  bu tarifte sütün çok soğuk olması önemli, aksi halde kahve köpürmüyor. sütü şişeye koyunca buzlukta 5-10 dakika iyice soğutmak işe yarıyor. bir de karışımı bardağa alınca damak tadınıza göre üzerine sadece su değil biraz da süt ilave edebilirsiniz. afiyet olsun.
 • granul kahve ile asla yapilamaz ve icine sut de eklenemez.

  espresso hazirlandiktan sonra buyuk bardaga alinir. icine bi buz kalibi konulup blender’dan gecirilip iyice kopurtulur. daha sonra bardagin bogazina kadar buz doldurulur. pipetle servis edilir.

  veya

  espresso hazirlandiktan sonra buyuk bardaga alinir. sicakken blender’la kopurtulup bardaga alabildigi kadar buz konur.

  eger soguk sut blender’da kopurtulup espressoya sut kopugu eklenerek yapilirsa freddo cappuccino olur.

  granul kahve kullanilirsa frappe olur. espressoyla ilgisi olmaz.
 • bu aralar yüksek lisans bitirme tezimden dolayı sardığım kahve türü.

  hazırlanışı konusunda şurdaki tarifte ustalaştım, yumuşak güzel oldu ya ben sevdim iyice;

  https://bit.ly/2rp7ps1