şükela:  tümü | bugün
  • hollanda ulusal haber ajansı anp'nin türkiye temsiliğini de yapan hollandalı gazeteci.. yalnızca 2 yıl önce tasınmıs olmasına karsın türkiye'yi oldukça iyi tanıdıgını blogundaki yazılarından anlıyoruz.. istanbulu da pek seviyor.. hem solcu hem demokrat gibi bi sey.. kesin ajan bence, ama sorosun mu fetonun mu onu tam anlayamadım henüz..

http://www.journalistinturkey.com/
  • son derece taraflı yorumlarını bir kenara bıraksak bile, pkk destekçisi olduğunu kendi de saklamıyor. hatta pkk'nın terör örgütleri listesinden çıkarılmasını savunuyor. israil hakkındaki düşüncelerine değinmiyorum bile. ajan olduğunu bu kadar belli etmesi de enteresan. ayrıca tartışma adabından yoksun, tartışmayı karşısındakine hakaret ederek ve kaçarak sonlandırıyor. türkiye ve türklere tepeden baktığını da ekleyeyim. sevimsiz biri anlayacağınız.
  • türkiye'nin sorunlarına gerçekten içeriden bakmaya çalışan, anlayan ve anlatan başarılı bir gazetecidir.

hatta daha da ileri gidip demek lazım ki, frederike'ye oryantalist yaftası yapıştırmaya kalkmak toptan yabancı düşmanlığıdır.

inanmıyorsanız buradan buyrun: http://www.journalistinturkey.com/
  • sözlükçü arkadaşlarımıza göre, türkleri bu kadar çok sevmemesine rağmen neden hala türkiye'de yaşadığını merak ettiğim gazeteci. ayrıca bir gün karşılaşırsam kendisine şu soruları sormak istiyorum:

1. insan bu acıya neden katlanır?
    2. ajan oldugu aciga cikmasına rağmen neden görevini sürdürür?
    3. yaşını başını almış bir insan, ilkokul çocukları gibi tartışmaya neden hakaret edip kaçarak son vermek ister?
    4. suçu olduğu halde neden sınırdışı edilmedi?
    5. sözlükçüler, neden sözlüğü savcılık olarak kullanır da savcılığa şikayet etmez?

bu kadar soruya cevap verilmesini beklemiyorum elbette. yaklaşık bir yıldır twitter üzerinden takip ediyorum ve bazen fikrini alıyorum. bu süre zarfında avrupa standartları üzerinde bir gazeteci ve oldukça cana yakın biri olduğunu anladım.
  • az önce cnn turkteki 5n1k'ya şırnakta kaldığı köy evinden bağlandı. uluderede öldürülen bir adamın evinde bir süredir kalan geerdink, oradaki durumu anlattı.

kürt sorunu hakkında kitap hazırlayan geerdink, o insanların arasında yaşayarak ve onların yaşadıklarını hissederek yazmak istiyor anlaşılan. ha bi de kesin ajandır!
  • türkiye'de yaşayan ve insan hakları konusunda hassasiyetleri bulunan kadın gazeteci. yeni websitesini açmıştır;

http://kurdishmatters.com/
  • yazılarındaki (kimin tarafında olduğundan bağımsız olarak) taraflı tutumu ve bunun gazeteciliğin temel ilkelerinden olan tarafsızlık ile uyuşmaması nedeni, gazeteciden çok yazar olarak adlandırılması gerektiğini düşündüğüm zaat.

ilginç olan, bizler beğenelim beğenmeyelim, gerek türkiyede, gerekse uluslararası anlamda terör örgütü olarak kabul edilen bir topluluğa olan desteği ve sempatisini defatle dile getirmiş olmasına rağmen, örneğin kürt ya da türk bir türk vatandaşının aynı görüşleri ifade etmesi sonucunda karşılaşacağı olası muameleyle muhattap olmamasıdır. bu anlamda devletimiz, kendi vatandaşlarına göstermediği son derece anlayışlı bir tutumu, anlaşılmaz bir sebeple kendisine göstermektedir. bence ilginç olan kısmı budur. sırf bu bile, meselelere olan bakışının yetersiz kalacağına delalettir.

twitterdaki ifadeleri, yazdığı yazılarındaki genel üslup itibarı ile bana nagehan alçı ve/veya oray eğini fazlası ile hatırlatmasının yanı sıra, bence şu andaki tek eksiği, kendisine bazı makamlarca basın sözcüsü sıfatının verilmemiş olmasıdır. bir de kendisi şöyle bir şey buyurmuş; bende kendisini, o zaman önce kendi ülkesine geri dönerek, önce ülkesindeki giderek yükselen ırkçılığa ve benzeri sorunlara karşı çalışmalarını görmek istediğimi ifade etmek isterim.

edi: türkçe karakter
  • son röpörtajında açık açık tarafını belli etmiş gazetecidir.

http://www.theglobetimes.com/…of-a-silenced-people/
  • tarafı kaç zamandır belli olan, türkiye'de insan hakları sorunlarıyla yakından ilgilenen kadın gazeteci.

"tarafsızım" diyen gazeteciye gülüp geçebilirsiniz.

iyi bir gazeteci olmak da tarafsız olmayı değil, objektif olmayı gerektirir.