şükela:  tümü | bugün soru sor
 • post-modernizm in aslında capitalism in bir uzantısı ve oyuncagi olduunu savunan, neo-marxist düşünür
 • constraints of postmodernism kitabının yazarı, çağımızın en öneli düşünürlerinden biridir. halen duke üniversitesinde eleştirel teori konsunda konferanslar vermektedir. postmodernizmi eleştirir, verir veriştirir.
 • biyografisi

  14 nisan , 1934 cleveland, ohio doğumlu

  hali hazırdaki adresi

  literature program
  duke university
  art museum 102 a
  (east campus)
  durham, nc 27708-0672

  eğitimi
  1954 haverford college bakalorya

  aix, munich, berlin

  1956 yale university master

  1959 yale university doktora

  çalıştığı yerler

  1959-62 harvard university

  61-67 harvard university

  1967-71 uc san diego

  1971-76 professor of french & comparative literature, uc san diego franssızca ve karşılatırmalı edebiyat profesörü olarak

  1976-83 yale university fransız dili ve edebiyatı profesörlüğü ve (muhtemelen bölüm başkanlığı)

  1983-85 santa cruz universitesi edebiyat ve tarih bilinci dersleri (prof. olaraktan9

  1986- duke university edebiya teorileri ve karşılaştırmalı edebiyat programı bölüm başkanı

  ödülleri ve bursları da aşağıdadır
  1954-55 rotary bursu,
  1954-55 woodrow wilson bursa
  1956-57 fullbright bursu
  1969-70 guggenheim bursu
 • south atlantic quarterly dergisinin editörleri arasında yer alır.
 • bir de amerikanın sağlam marksistleri arasında yer alır.
 • üçüncü dünya romanlarına dair görüşleri ile ilgili olarak ileri sürülen karşı tezlere; gabriel garcia marquez, eduardo galeano, vb yazarların eserlerinin işaret ettikleri toplumların ve o toplumu oluşturan bireylerin ruhsal yapısını yansıttığı gerçeği göz ardı edilemeyeceği için katılmadığım ve kendisine hak verdiğim bir düşünce adamıdır.
 • adi siklikla frederic jameson sanilan kisi.
 • murat belge, jameson'ın üçüncü dünya edebiyatlarını homojenleştiren görüşlerine "üçüncü dünya ülkeleri edebiyatı açısından türk romanına bir bakış" başlıklı makalesinde haklı eleştiriler getirmiştir.
 • ücüncü dünya romanlarinin ulusal alegori olmasini elestiren , ötekilestirici, hiyerasik emperyal bakıs acisi yoktur bana göre. birinci dünya romancilarının kanon larına göre edebiyatın degerlendirilemeyecegi dusuncesinden hareket eder. batı romanının icinde siyaset tiyatro sırasında patlayan silah* iken üçüncü dünya romanında nerdeyse birçok romanın içerigini belirleyen figüratif bir nesnedir. jameson bu tespiti yaparken bu figüratif alegorileri goremeyen batının bir eksikliginden de bahseder.
  bir nevi kendi özelestirisidir.
  ama ajaz ahmad abi cok sinirlenmiştir, o da haklidir aslında ama muhatabi fredric jameson değildir. o neden haklıdır peki, ahmad'in elestirdiği boşluktan üçüncü dünya romanına oryantalist veya etnik tat bakış açısı akmaktadır oluk oluk. mesela orhan pamuk, avrupa'da benim adım kırmızı'nın yazarı olarak bilinir, hani paul auster'in dili ve kapsamiyla boy olcusebilecek ve hatta daha estetik yeni hayat'ın yabancı baskısı üzerinde "benim adım kırmızının yazarından" ibaresi yer alıyorsa, burada ciddi bir sorun vardır.
  bence jameson ve ahmad bu konuda kardeş kavgasına girmesinler, iki guzel marksist olarak ortak yola varsınlar.

  (bkz: güzin abla edebiyat eleştirmeni olursa)
 • http://www.duke.edu/literature/jameson.html (j buyuk) adresindeki bilgilere gore, ulasmaniz icin jameson@duke.edu 'ya mail atmaniz gereken kisi. okur mu o mailleri bilemeyiz tabii.