şükela:  tümü | bugün
  • bonus top, ekstra top, beleş top da denebilir..tilt* oyununda(yanılmıyorsam aynı topla oynarken) belirli bir puana eriştikten sonra ya da topu, free ball veren bi yere çarptırınca alınabilirdi. ekstra hak, oyunun bitmemesi için bir şans daha edinmek, yani free ball kazanmak elbette çok sevindirici bişeydir.*
  • snooker'da oyuncu hedef topu göremedi ve faul yaptı, akabinde de sıradaki oyuncu masaya geldiğinde görmesi gereken topun(kırmızı ya da renkli farketmez) iki incesini de göremiyor ise masaya gelen oyuncu için free ball kuralı çıkar.

eğer miss kararı çıktıysa, rakip isterse vuruşu tekrarlattırabilir. ya da free ball'u kullanarak kendisi devam edebilir.

free ball kararı çıktığında oyuncu, eğer devam edecekse istediği bir renkliyi, kırmızı gibi(1puan) cebe gönderir, arkasından da bir renkliyi göndererek serisine devam eder.

bu kural, avtantajsız durumdayken yani faul yapıldığı zaman, şansa veya istemeden, rakibe bir snooker bırakıp avantajlı konuma geçildiği zaman, avantaj eşitliği sağlanması esasına dayanır. snooker'ın bir centilmen oyunu olduğunu göstermek ve şans faktörünü kaldırmak için önemli ve hiç bir mantık hatası olmayan bir kural.

masada yeteri kadar puan yok ve oyuncu snooker arıyorsa, çıkacak bir free ball kararı, çok önemli bir hale gelmektedir. normal bir hatada 4 puan alacak iken, bu şekilde free ball olarak gönderilen renkliden sonra seçilen renkli ile 8 puan kazanılabilir. kısaca masaya bir kırmızı top ilave etmek gibi bir şeydir.

free ball için birçok senaryo yazılabilir.

örneğin;

rakibime snooker bırakmışım, kırmızı top görmesi gerekiyor. vuruşunu yapıyor ve kırmızı topu ıskalıyor, sonra beyaz top öyle bir yerde kalıyor ki örneğin bir renklinin arkasında, ben masaya geldiğimde ben de direk olarak kırmızı top göremiyorum. hakem bakıyor ve free ball kararı çıkıyor. ben de bir renkli topu kırmızı gibi kullanbiliyor, serime devam edebiliyor ya da gene o kırmızı yerine seçtiğim renkli arkasına topumu saklayarak rakibime snooker bırakabiliyorum.

aynı şekilde masada kırmızı kalmadıysa ve hedef top bir renkli ise aynı karar çıkabilir. ama bu sefer free ball olarak seçilecek top sıradaki renkli yerine seçilir. örneğin, pembe, mavi ve siyah var masada, mavi görülemiyor. pembe veya siyahı mavi yerine seçmek zorundasınız.

veya

ben bir vuruş yaptım bir renkliyi deliğe gönderdim ve pakete sert bir şekilde gittim ama pakete yapışık olan pembeyi yanlışlıkla deliğe sokarak faul yaptım. pembe top yerine koyulacak ve sıra kırmızı top görmesi suretiyle rakibime geçecek. beyaz topum da öyle bir yerde kalmış, pembe yerine konduğunda rakibime kırmızılar için snooker kalıyor. işte burada bir free ball kararı çıkar ve rakibim kaybettiği avantajı tekrar sağlamış olur.

edit:
    sevgili yazar cemal güzelaydın uyarmış; free ball olarak nomine ettiginiz topu kullanarak snooker birakamazsiniz diye. teşekkürler.