şükela:  tümü | bugün
 • incotermsyani uluslararası ticari satımda kullanılan, tüm taşıma türlerini kapsayan terimlerden birisidir. (exw, fca, cpt, cip, dat, dap, ddp)

  free carrier klozunda satıcının teslim yükümlülüğü, malların ihraç gümrüğünden geçirilip alıcının belirlediği taşıyıcıya ya da yere teslimi ile son bulur.
  o halde hasar, malların taşıyıcıya teslimi anında alıcıya geçer.

  satıcının mallara sigorta yapma yükümlülüğü yoktur. yani sigorta sözleşmesi yaptırıp yaptırmamak alıcının takdirindedir.

  malların ihracı için gereken izinlerin alınması satıcının yükümlülüğündedir. dolayısıyla bu aşamada ortaya çıkacak vergi, harç ve diğer giderler satıcıya aittir.

  şöyle ki, siz türkiyedesiniz, alıcı da yunanistan'da. siz satım sözleşmenize free carrier (fca) klozu koydunuz. bu halde siz ihraç edeceğiniz malları gümrük kapısına götürüyorsunuz. orada malın geçişi için gereken tüm izinleri alıyorsunuz, işlemlerini yapıyorsunuz. alıcı da size diyor ki, şu taşıma şirketi gelip malları teslim alacak ihraç gümrüğünden. sonra siz malları taşıyıcıya teslim ediyorsunuz ve teslim ettiğiniz anda sizin sorumluluğunuz son buluyor. yani, malın başına bu andan sonra bir şey gelirse, sizin probleminiz değil bu, yunanistan'daki alıcının problemi. mallara sigorta yaptırmak gibi bir yükümlülüğünüz de yok.