şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bojack horseman'ın 5. sezon 6. bölümü.

  imdb puanı 9.9!

  aşağısı hafif spoiler.

  --- spoiler ---

  bu bölüm çok özel, çünkü bütün bölüm boyunca sadece will arnett'in sesini duyuyoruz. tek kişilik şov yapmış. bölüm bir flashback'le başlıyor ve bojack ve babası butterscotch'ın bir sahnesini izliyoruz. *

  bölümün geri kalanı ise bojack'in annesinin cenazesinde yaptığı konuşmadan ibaret. ibaret diyorum ama son derece kuvvetli bir monolog. insanı gerçekten etkiliyor.
  --- spoiler ---
 • fazlasıyla deneysel ve cüretkar bir bojack horseman bölümü olmuş. 5.sezon komedi yönünde aşırı başarılı olmasa da aradaki ince dokundurmalar ve göze sokulmayan arka plan esprileri ile komediyi belli bir seviyede tutup aynı zamanda dramatik yönü kuvvetli sahneler ortaya çıkarıyor. tüm karakterlerin karakter gelişimine dair bölümler izledik.

  --- spoiler ---

  the dog days are over bölümünde ayrılıktan sonra diane'in neler yaşadığını, kendi kültürü ve yaptıklarıyla yüzleşmesini izledik.

  the amelia earhart story ise princess carolyn'ın yaşadıklarını ve bugüne gelişini çok güzel anlatan, flashback dolu bir bölümdü.

  bunun dışında todd'un aseksüelliği, bunun hayatına getirdiği zorluklar ve mr. peanutbutter'ın ilişkilerinde yaşadığı sayısız sorunu bize güzel anekdotlarla aktardılar. şu an sadece 6 bölümü izlemiş biri olarak, ilk yarıyı hazırlık, ikinci yarıyı ise olaylar olarak görüyorum. tahminimce bundan sonra asıl olaylar yaşanmaya başlayacak.

  yukarıda bahsettiğim bölümler de güzel ve kaliteli olsa da free churro isimli bu bölüm, inanılmaz derecede kaliteli ve cüretkar bir iş olmuş. düşünsenize çizilmiş bir at-insanı 25 dakika boyunca konuşturuyorsunuz ve bir saniyesi bile sıkmıyor -ilk 5 dakika flashback aslında ama yine iki at-insanı aynı sesten duyuyoruz.

  dizinin ilk sezon bölümlerinin puanlamaları genelde 7.0 - 8.2 arasında gezerken (11. bölümler 8.5, 8.7 gibi daha yüksek puanlar almış) 4.sezona hızlı başlamış olan dizi 2.bölümü ile 9.0'ı görmüştü ve daha yüksek bir ivme yakalamıştı.

  4.sezon 11.bölüm yani time's arrow bölümü dizinin gelmiş geçmiş en iyi bölümü olarak 9.7 puan almıştı. bojack'in hayatının böyle olmasını 25 dakika içinde tüm sebepleriyle açıklayan bu dramatik bölüm (bu bölümde gülünecek bir yer bulmak çok zordur ama harika ötesi bir bölümdür) dizinin kalitesini ortaya koymuştu.

  cüretkar başka bölümleri de içeren dizi, örneğin üçüncü sezondaki fish out of water bölümü 9.1 alarak ilk 40 bölüm içindeki en iyi bölüm olmuştu, resmen animasyon ve dizi sektörüne yeni bir soluk getiriyordu. dizi bununla yetinebilirdi. time's arrow, fish out of water, the old sugarman place, that's too much, man!, escape from l.a. gibi bölümler çekmiş, sırf bu bölümlerle bile 10.sezona kadar yolu almıştı.

  fakat bu bölüm, diziyi benim için ve tahmin ediyorum ki birçok başka izleyici için de bambaşka bir yere koydu. 25 dakika boyunca will arnett'ın konuşmasını dinleyip, bojack ve beatrice'in dramatik hayatları işlenirken bu kadar az sıkılabileceğimi hiç düşünmezdim. raphael bob-waksberg'a bu kadar kaliteli bir iş çıkardığı için tekrar tekrar teşekkür ediyoruz efendim.

  --- spoiler ---
 • albert camus hollywoo için metin yazarı olsaydı böyle bir şey ortaya çıkardı dedirten bojack horseman bölümü.

  --- spoiler ---

  aile ile olan ilişkiyi becker dizisine benzetip sadece iyi olabilmesi için sürdürdüğümüzü vurguladığında gözümden bir damla yaş getiren bir bölüm olmuştur. sadece görülmek istemişti dediği anda ise yaşamın absürdlüğü üzerindeki perdeyi kaldırığını hissettim tıpkı camus gibi. absürdizmin dip noktası ise tabiki i.c.u twistiydi.

  --- spoiler ---

  daha önce televizyon için yapılmış izlediğim en sanatsal sahnenin true detective'deki plan sekans olduğunu düşünürdüm ama bu bölüm benim gözümde onu da geçmiştir.
 • bojack horseman ın korkunç acımasız deneysel olağanüstü bölümü.
 • şu an imdb en iyi dizi bölümleri sıralamasında, 16.sırada olan bojack horseman bölümü. dizinin depresif havasını çok başka bir seviyeye çıkartmıştır. bu bölümü yazmak, seslendirmek acayip cesaret isteyen bir iş bence ve bunun altından mükemmel şekilde kalkmışlar.
 • az önce izlemiş olduğum dizi tarihinin en iyi bölümlerinden birisi. bir bölümde tüm duygular nasıl bir araya getirilebilir aklım almıyor.

  ama dizinin en iyi bölümü bence fish out of water. the old sugarman place'de çok etkilemiş olan bölümlerdendi.