şükela:  tümü | bugün soru sor
 • matthew mcconaughey'nin başrolünde olacağı amerikan iç savaşı draması. gary ross filmin yönetmenliğini yapacak. 65 milyon dolarlık yapım bütçesi olan filmin çekimlerine başlandı.

  keri russell, gugu mbatha-raw ve mahershalalhashbaz ali filmde rol alacak diğer oyuncular. 11 mayıs 2016'da vizyona girecek.
 • türkiye'de 14 temmuzda vizyona girecek olan film. posteri yayınlanmış ayrıca:

  http://www.imdb.com/…8944640/tt1124037?ref_=tt_ov_i
 • ilk fragmanı düşen matthew mcconaughey filmi. amerika'da 13 mayıs'ta vizyona girecek.

  https://www.youtube.com/watch?v=3emkxekksqi
 • fragmanında verdiği antimilitarizm, vicdani ret, zenginlerin savaşında boş yere ölüm ve -elbette- ırkçılık gibi temaları doğru işlerse çok iyi bir film olur. öykü de gerçekmiş zaten, merak ettim fazlasıyla.

  başroldeki abi, newton knight isminde asi bir çiftçiymiş. tartışmalı bir figürmüş zira başkaldırısının, cidden inandığı bir fikir uğruna mı, yoksa salt itlik serserilik uğruna mı olduğu kesin değilmiş, tartışıyormuş tarihçiler falan. kendisi burada: https://en.wikipedia.org/wiki/newton_knight

  bir de elimde olsa bu filmi semih cumhuriyeti diye çevirirdim. eheh.
 • newton knightın gerçek hayat hikayesinden uyarlanan film
 • sektörde en hayran olduğum adamın beklediğim son filmi. fragmanlardan anladığım kadarıyla rust cohle egosunda biraz oyunculuk sergilemiş gibi bakalım. hayranlığımdan ötürü olmadığını biliyorum ama mcconaughey artık kötü bir yapımda oynamaz. çooook merakla beklediğim film.

  filmden uzun bir sahne

  https://www.youtube.com/watch?v=qv2fziapuhk
 • puanı oldukça düşük kalmış. malum yerlere de düşmedi. sanırım çok tutulmadı.
 • vizyona giremeyen film
 • epeydir iyi film çekemeyen, en son hunger games dandikliğini başlatan, şu sıralar ocean's eight'le meşgul olan senarist-yönetmen gary ross'ın yazıp yönettiği 2,5 saatlik savaş draması. başrolde matthew mcconaughey yer alıyor. ona keri russell (10 dk'lık rolü var), gugu mbatha-raw eşlik ediyorlar. yani filmi matthew sırtlıyor. film tarihe giren özgür jones eyaleti'nin oluşumuna odaklanıyor. konu heyecanlı ve etkileyici. ülkenin her yerinde zenciler köle, beyazlar da neredeyse sahip oldukları her şeyi (yemek, giyecek vs) vergi diye devlete vermek zorunda iken bir adam çıkıyor, arkasına siyah ve beyazları alarak adaletsizliğin hüküm sürdüğü o topraklarda adaletli eyalet oluşturmaya çalışıyor. bahçesine ektiği şeyleri başkasına vermek zorunda olmadığın, köleliğin olmadığı, başkasının sana emir veremediği, biraz sosyalizmi hatırlatan bir eyalet. özgür jones eyaleti.

  yönetmen uzun zaman zarfını anlatırken başlarda acele etmiyor. karakterin arkasına insanları alacağı noktaya gelişini yavaşça anlatıyor, ki doğrusu da bu. karakteri tanıtıyor, savaş zamanına bir bakış atıyor, sonra da eyaletin oluşmasına değiniyor. ilk 1,5 saati iyiydi ama sonrasında hızlanıyor. bazı şeyler havada kalıyor haliyle. sonrası pek tatmin etmedi açıkçası. siyahi kızla (mbatha-raw) ilişkisi de, eşiyle (russell) ilişkisi de iyi işlenmemiş kanımca. özgür jones eyaleti'nin dağılması da kısa sürede anlatılıyor. yardımcı karakterlerde kanlı canlı karakterin olmaması da sıkıntı yaratıyor. çoğu karakter tek boyutlu, iyi işlenememiş. dolayısıyla meydan matthew'a kalıyor. o da diğer rollerinden farklılaştıramamış rolünü ne yazık ki. kısacası ilk 1,5 saatteki başarısını kalan 1 saatte devam ettiremiyor ve bu ilginç öyküyü en azından son 1 saatte heba ediyor. bir de 85 yıl sonrasına ışınlanmasını da gereksiz buldum. flashforward kullanımı da kötü. velhasıl ilk bölümü zevkle izleniyor, sonrası için aynı şeyleri söylemek zor. ortalama bir film. bakalım ross kariyerini ne zaman toparlayacak? matthew da oscarlandıktan sonra hayal kırıklığı yaratan filmlerde oynamış. sea of trees kariyerinin en kötü filmlerinden oldu. bu film de abd'de pek sevilmedi. sırada gold var. bakalım gold nasıl eleştiriler alacak.