şükela:  tümü | bugün
 • avrupa, avustralya ve kuzey amerika’da mevcut olan kültürel bir harakettir. freetekno ses sistemleri ya da kabileleri, genellikle anarşist felsefelere sahip kollektif oluşumlardır.

  bu ses sistemleri, uygun bir alanın bulunduğu her yerde partilemek için bir araya gelir; tipik yerler arasında depolar, squat partileri, tarlalar, terk edilmiş binalar veya ormanlık alanlar bulunur.

  freetekno partilerde herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamakla birlikte 24 saat ya da bir hafta dahi sürebilir. ancak partiler illegal olarak gerçekleştiği için her zaman polis baskını ve çatışma riskine sebep olabilir, daha önce örnekleri yaşanmıştır.

  tekno ya da diğer adı ile hardtek, hem techno hem de hardcore müzik türlerinden elementler alan, yüksek bpm ve enerji dolu bir müzik tarzıdır.

  freetekno ve ses sistemleri veya partiler için merkezi bir organizasyon organı yoktur. belirli bir insan grubu değil, farklı bireyleri birbirine bağlayan bir parti biçimidir. ses sistemleri arkadaşlar arasında başlar. güven ve saygı, sahnenin kilit unsurudur.

  freetekno partileri birçok insani cezbedebilir: ravers, punks, squatters, öğrenciler. atmosfer her zaman sıcakkanlıdır ve güvenlik partiye katılan bireylerin ta kendisidir. freetekno partilerde ırkçılık, cinsiyetçilik ve saldırganlık hoş karşılanmaz ve kati suretle tek kuraldır.

  freetekno partiler geçici özerk bölge olarak nitelendirilebilir ve buna bir örnektir.

  son olarak daha önce düzenlenmiş ve ses getirmiş bir kaç ses sistemi; czechtek, teknival.