şükela:  tümü | bugün
 • krakowda katıldığım, avrupanın bi çok şehrinde de düzenlenen ve tamamen gönüllülük esasına bağlı şehir turu..

  haftanın her günü belli bi noktada (krakow için adam mickiewicz heykeli) belli bi saatte 1 veya 2 rehber bekliyo olur ve siz gidip selam vererek tura katılabilirsiniz.. rehberler genelde o şehrin yerlisi öğrenciler olur ve çok konuşurlar*..
  tur bittiğinde tamamen isteğe bağlı olarak bağış yapabilirsiniz, istemezseniz arkanızı dönüp uzaklaşmakta tamamen serbestsiniz..

  avrupadaki mini mini şehirler için idealdir ama istanbulda yapılması düşünülemez, teklif dahi edilemez..
 • şehrin küçük bir demosu şeklindeki tur.

  genelde hostellerde falan broşürü bulunuyor. ya da internetten tur bilgileri bulunabilir. her gün belli saatlerde tur yapılacak şehrin bilindik bir noktasında başlar. amsterdam'da ingilizce ve ispanyolca dil seçeneği mevcuttu. şehre gidilen ilk gün falan yapılması çok mantıklı. hem biraz çevreyi tanımış oluyorsun hem de daha sonraki günler nereleri gezmen gerektiğini, nerelere bir daha gitmeye gerek olmadığını görüyorsun.

  şehrin sembol yapılarını kısa tarihlerini anlatarak gezdiriyor rehberler. yaklaşık 2,5-3 saat sürmüştü diye hatırlıyorum bizimki. arada ufak bir mola mevcut. turun sonunda bahşiş istiyor rehber ama kesinlikle zorlama yok. istersen 1 gayme ver istersen hiç verme. bir de sanırım tur sırasında gösterdikleri ve reklamını yaptıkları birkaç mağazadan ve önünde mola verdikleri cafelerden avanta alıyor rehberler. ayrıca daha kapsamlı (ve tabii ki ücretli) başka turların reklamını yapıyorlar. sanırım bu hizmetin en büyük amacı da bu ücretli turlara adam çekmek zaten.

  uzun lafın kısası, faydalı ve eğlenceli bir aktivitedir. rahat bir spor ayakkabı giymek farz ama. yine de yorulursanız, istediğiniz zaman ayrılabiliyorsunuz gruptan.
 • kesesi delik erasmus öğrencilerine önerdiğim turdur. öncelikle bedavadır. yürünür. şehir gezilir. tur rehberleri genelde çok sempatik insanlar oluyor. gerçekten de şehre gittiğiniz ilk gün bunlardan birine katılmak şehirde geçireceğiniz zamanın kalitesini bir hayli arttıracaktır.

  turun sonunda herkes istediği kadar bahşiş veriyor. aman diyeyim sevgili fakir erasmus öğrencileri. temiz kalbinizle kısık bütçenizden ayırıp vereceğiniz 2-3 yüroluk bahşişinizi gidip öyle vermeyin. eğer arkadaşlarınız varsa toplayıp 5lik ya da 10luk bir banknot verin. zira rehberden ters tepkiler alabiliyorsunuz.

  ama yine de genel olarak çok eğlenceli ve güzel turlardır. ben paris ve krakow'dakileri çok beğenmiştim.
 • yurt dışında özellikle avrupa'da bir çok şehirde olan ücretsiz, yürüyerek şehri tanımanızı sağlayan turlardır. burada çalışanlar herhangi bir yere bağlı olmayıp genelde gençlerden oluşur. şehrin büyüklüğüne göre bir bölümünü veya genelini gezersiniz. 2-3 saat arası sürer. paralı hiçbir yere girmezsiniz dışarıdan anlatılır, ücretsizse girilir. genelde eğlenceli, sıcakkanlı, kafa insanlardır bu işi yapanlar.

  tur sonunda bahşiş toplarlar, insanlar genelde bütçelerine ve o ülkenin standartlarına göre para verir. isterseniz hiç vermezsiniz ama diğer turların fiyatlarını ve geçirdiğin güzel zamanı düşününce gerçekten vereceğiniz parayı hak eder. bozuk para verenler olduğu gibi normal bir tur parası verenler de olur.

  sırt çantasıyla tatil yapan düşük bütçeli kişiler için büyük nimettir.

  örnek olarak
  bükreş free walking tour
  yellow free walking tour
 • dublin de denenmesi tavsiye edilen turdur.
 • avrupa'nın birçok şehrinde ve dünyanın bazı yerlerinde, yerine göre süresi değişen 1- 2 saatlik rehber eşliğinde yapılan ücretsiz şehir turlarıdır. google'da "free tour" ya da "free walking tour" şeklinde arama yaptığınızda ücretsiz şehir turları sonuçlarını bulabilirsiniz. daha kısa yoldan gideceğiniz şehrin adını yazıp da arama yapabilirsiniz. örneğin; free tour prague ya da free walking tour prague araması yaparsanız. prag'ta düzenlenen ücretsiz şehir turlarını görebilirsiniz.

  niçin bu ücretsiz turlar var ?

  bu ücretsiz turları, genel olarak tur firmaları düzenler. pek tabi kendilerini tanıtmak için. bu, hem insanların hem de firmaların işine geliyor.

  nasıl programlanıyor?

  tur firmalarının sitelerinden veya çeşitli ücretsiz turların bulunduğu sitelerden ya da sadece o şehre özel ücretsiz şehri turu olan bir siteden rezervasyon yaptırıyorsunuz. rezervasyon tabi her zaman gerekmiyor. buluşma yeri, buluşma saatine göre kayıt oluyorsunuz ve vakti gelince turun tadını çıkarıyorsunuz.
  son olarak tur sonunda ister bahşiş bırakın, ister bırakmayın. bazı turlara öğrenciler rehberlik ediyor.bahşiş vermek tamamen size kalmış.

  iyi seyahatler!
 • yabancı misafirlerimiz ile istanbul'da katıldığımız ve çok memnun kaldığımız tur türü.şu adresten arkadaşlarla iletişime geçip turlarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz free ıstanbul walking tours
 • vergiden muaf olmak için başlatılan ama şimdilerde turist rehberlerinin patrona kelle başı para ödediği ve daha çok paralı turların reklamını yapmaya yarayan "beleş" tur.