• orjinal freecellde 11982 numarali oyun, diger 31999 oyunu cozen 100 kisi tarafindan, ve tabii cesitli forumlarda oyunun cozulemezligini duyup deneyen binlerce merakli tarafindan denenmis, ve cozulememis.. imkansiz freecell oyunu olarak nam salmis.. ayrica diger oyunlarin tamamini cozebilen 8 ayri algoritma da yine bu oyunu cozememekteymis.. sonradan cikan versiyonlarda, misal freecell pro ve windows xp'deki freecellde 1.000.000 farkli oyun var, imkansiz oyun sayisi da toplam 8, 11982 ile beraber..
  • 1'den baslayip sira ile giden, sonra da "abi bilio musun 1324 cikmio, adamlara mail attim bakalim ne dicekler" diye gezinenler de var.
  • windows 3.11'e 32-bit uygulama desteği geldiğinde bunu win32s adında bir uygulama katmanı ile yapıyordu. freecell de bu win32s paketinden çıkardı. windows'daki modernleştirilmiş solitaire paketinde halen mevcut kendisi.
  • kendini oyunlardan koparmaya çalışan bir kimsenin* bilgisayarındaki tüm oyunları sildikten sonra oynamaya başladığı ve 12 saat boyunca oynadığı, sonra da "napıyorum ben ya" şeklinde nidaldar atmasına sebep olan oyun...uzak durulmalı,hatta hiş kurulmamalı...
  • zamanında, üst üste 100 küsür (sayısını tam olarak hatırlamıyorum) oyun kazandıktan sonra, "tamam dünya rekorunu kırdım kesin, benden iyisi yok, kralım ya" diye internete gidip freecell sitelerine bakıp üst üste oyun kazanma rekorunun 81500 olduğunu görünce oynamayı bıraktığım oyun.
  • 52'lik bir iskambil destesindeki bütün kağıtların yere açılmasına dayanan oyun, prensipte, 52! tane farklı dizilişle açılabilir [devasa sonucu görmek için (bkz: faktoriyel/#7891174)].

gelgelelim kazın ayağı öyle değildir; çünkü 52! farklı dizilişin aslında çok ufak bir bölümü bu oyunun oynanabilmesine (oyun olabilmesine) olanak tanır. çünkü bu 52! içinde aynı değerdeki 4 farklı süitten kartın alt alta gelebileceği dizilişler başta gelmek üzere daha bir dolu "baştan çözümsüz" durum vardır ve bu durumlar ağırlıklı çoğunluğu oluştururlar.

o yüzden biz iyisi mi, 52! tane dizilişi eleye eleye 10^6'ya kadar indirebilmiş microsoft'a yatıp kalkıp dua edelim. elimizdekinin kıymetini bilelim; çok geç olmadan bir ışık da biz yakalım - haydi.
  • genel mudur oyunu,
    buraya ne zaman bi genel mudur gelse oturup free cell
    oynayip gidiyo. anlayabilmis deilim. igrenc otesi bi oyun
  • süper acaip zevkli oyun..cinnete birebir..
  • mac os x için yazılanını türkçeleştirdim ve geliştiricisinin izniyle dağıtıyorum

http://rapidshare.com/files/452478152/freecell.zip
  • sene olmuş 2015 hala daha işteyken aralarda oynadığım oyun. hatta bi işe başlamadan du bi freecell açayım da işlerim rast gitsin deyip oynuyorum. mesela biraz önce benim yeni haberimin olduğu şu meşhur 11982 numaralı oyunu açtım sanki bitirecekmiş gibi doğal olarak bitiremeyip kapattım. ama hilesini öğrenmiş olduk en azından. bu arada istatistiğim %71.
hesabın var mı? giriş yap