şükela:  tümü | bugün
 • amerikan hükümeti'nin maddi desteğinde bir sivil toplum kuruluşu. demokrasi havarisi olup finansörleri arasinda içişleri bakanliği, lynde and harry bradley vakfi, sarah scaife vakfi, soros vakiflari, national endowment for democracy vardir. mütevelli heyeti üyeleri arasinda da steve forbes, samuel huntington, p.j. o'rourke, mark palmer göze çarpiyor.

  her yil dünyada hangi ülkeler özgür, hangileri değil tadinda bir rapor hazirlar, işi gücü budur. raporlarin konvolüsyonu dünyanin en özgür ülkelerinin abd, israil, japonya, moğolistan; en az özgür ülkelerinin kuzey kore, küba, rusya, israil dişindaki ortadoğu ülkeleri olduğunu gösterir. kaşardan tost, rustan dost olmaz zaten.
 • türkiye'yi kısmen özgür olarak sınıflandırmış kuruluş.
 • 1975, 1976, 1977 1978 ve 1979 yillarindaki raporlarda türkiyeyi özgür olarak göstermis kurulus. 80li yillardan itibaren ise hep yari özgür olarak göstermislerdir.
 • araştırmalarında türkiyenin kısmen özgür gösterildiği buna karşın nambia, botswana, mali, gana, senegal, şili, peru, surinam, fransız guyenası, moğolistan ve en çarpıcısı israil ile abd'nin özgür olarak gösterildiği kuruluş. ciddi anlamda değerlendirme kriterlerini merak etmekteyim. değerlendirmelerde büyük bir ihtimalle bazı ülkelerde pembe gözlük takma zorunluluğu var.
 • öncelikle:alanında, geçmişi ve kapsamıyla en değerli kaynaklardan biri. ancak verilerini değerlendirirken çeşitli sorunlarını göz önünde bulundurmak lazım:

  1-freedom in the world, bir gözlem ya da bir yasa incelemesi değil bir survey çalışmasıdır, yani bir ankettir, bu alanda yapılan her anket gibi subjektif olabilme riski vardır. sorulara genelde 1'den 6'ya kadar bir sayı vermesi isteniyor deneklerin mesela, ama insanların kriterlerini bilmek her zaman mümkün değil.
  2-özgürlük kriterleri ve anket soruları liberal-batılı kültürüne ve anlayışına hitab eden bir biçimde hazırlanmıştır. sorulan kimi sorular bazı daha muhafazakar ya da değer yargıları farklı toplumlar için çok farklı sonuçlar verebilir.
  3- azınlık haklarıyla ilgili sorular deneklerin tümüne soruluyor. bence anketin en ciddi yanlışı da bu. beyaz bir amerikalı veya yahudi bir israillinin ülkelerindeki azınlık haklarını medya, propoganda, örgün eğitim vs. gibi nedenlerden dolayı iyi tahlil edebileceklerini sanmıyorum. bu soru sadece azınlıklara -amerikalı siyahlara veya israilli araplara- sorulsa bence daha isabetli ve daha çarpıcı sonuçlar alınabilir. (not: benzer şeyler türkiye için de geçerli ama örnek verdiğim ülkeler özgür gösteriliyorlar, türkiye kısmen özgür.)
 • özgürlük notumuzu 7 üzerinden 3 veren örgüt. özellikle basın özgürlüğü konusunda kaygı verici bulmuşlar bizi.

  ben de mehmet barlas'ın dediği gibi akp'nin özgürlükçü bir parti olduğunu düşünüyorum. *
 • freedom house'un her yıl yayınlanan dünyada özgürlük (freedom of the world) raporları ve spesifik olarak da 2013 yılında türkiye'nin "sivil özgürlükler" puanının 3'ten 4'e düşürülmesi hakkında bir yazı için bkz.:

  - freedom house raporu (ve irrasyonel tepkiler) / serdar kaya / taraf / 20 ocak 2013

  tema:
  (bkz: siyaset bilimi /@derinsular)
 • freedom house'un her yıl yayınlanan dünyada özgürlük (freedom in the world) adlı raporunun 16 ocak 2013 tarihinde açıklanan sonuncusunda, türkiye'nin "sivil özgürlükler" (civil liberties) puanı 3'ten 4'e düştü. dahası, türkiye'nin, "dünyanın halkı müslüman olan tek demokrasisi" olduğu argümanı bu raporla birlikte artık hepten bir mit haline geldi.

  şöyle ki, endonezya'nın puanı zaten türkiye'den yüksekti. bu rapor ile birlikte, önceden türkiye ile aynı puana sahip olan senegal de 2013 raporunda siyasi haklar (political rights) puanını 3'ten 2'ye yükselterek "özgür ülkeler" kategorisine dahil oldu. türkiye ise, "kısmen özgür" (partly free) kategorisinde bir ülke.

  özetle, dünyanın, halkı müslüman olan tek demokrasisi değil. hatta türkiye zaten bir demokrasi de değil.

  freedom house puanlarının yer aldığı tablo için bkz.: http://www.freedomhouse.org/…and graphs for web.pdf

  özgürlük puanlarına göre hazırlanan dünya haritası için bkz.: http://www.freedomhouse.org/…reedom 2013, final.pdf

  tema:
  (bkz: siyaset bilimi /@derinsular)
 • kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'ne 2-2 not veren kuruluş ki bu durum varlığı tartışmalı* ülkeler arasında özgür olan tek ülkeyi kktc yapıyor.
 • "democracy in crisis: corruption, media, and power in turkey" adlı güncel raporları için; http://www.freedomhouse.org/…er-turkey#.uu8ycnj_ubm