• bir çok gömülü platforma portu bulunan gpl rtos.
    leziz.
  • multithread uygulama yapacam diye interrupt kullanmaktan bıktınız mı ? o zaman freertos kullanın. taskları prioritylere göre oluştur birbirleri arasında queue ile haberleş semaphore ve mutexler ile senkron et. freertos performans arttırmaz ancak etkin bir multtasking uygulamanızı sağlar.
  • tam 3 tane interview dan elenmeme sebeb olmustur. en son stm32 aldım, tüm featurelarina hakim olana kadar bırakmayacağım elimden. yok double free yok priority inversion yok double circular buffer vs queue diye diye canıma okudular.
  • interrupt kullanarak kendi çapımda yapmaya çalıştığım uygulama türü. freertos a pek güvenememiştim gerçi tasklar arasında haberleşmeyi pek becerememiştim ama üzerine biraz düşsem olur gibi.
    kendi yaptığım timer lı kodlarda kodu daha iyi optimize edebildiğimi düşünüyorum(-dum). freertos'u biraz daha kurcalayıp editleyeceğim.
  • arduino modelleri için de kütüphanesi olan gerçek zamanlı işletim sistemi. memory allocation olayını c standart kütüphanesindeki fonksiyonlarla aynı isimleri taşıyan fonksiyonlarla** halletmişler. real time operating system konusunda başlangıç yapmak isteyenler için çıplak bir arduino ve usb kablosu yeterli olacaktır, zira serial monitor üzerinden birçok detay anlaşılıyor.
  • kısaca mikrodenetleyiciler için gerçek zamanlı işletim sistemidir. çeşitli task fonksiyonları yazarak mikrodenetleyicinin çalışmasını düzenleyebilirsiniz. genelde işlem sırası çok önemli olan projelerdeki mikrodenetleyiciler için kullanılır.
hesabın var mı? giriş yap