şükela:  tümü | bugün
 • kisinin sevdiklerinden bazilarinin aslinda dusmani olan diger bir yabancinin farkli tezahurleri olduguna inanmasiyla karakterize psikotik bozukuk. adini yuz degistirme ustasi olan aktor fregoli'den almistir.ilginc olarak organik nedenlerle ortaya cikan fregoli serileri mevcuttur.(bkz: capgras sendromu)
 • fregoli sanrisi farklı insanların kimliklerine bürünerek kendisini taciz eden bir şahsın varlığına inanan bir bireyin bulunduğu durumun adıdır. bu psikolojik rahatsizliktan mustarip olanlar, kendilerinin dışında bir takım insanların gerçek değil de kopyalar olduğu inancını taşırlar. onlara göre, bulundukları çevredeki bir takım insanlar zaman zaman kötü niyetli bazı kişi ya da kişiler tarafindan canlandırılan kopyaları ile değiştirilmektedir. bu tacizciler, yüzlerini değiştirebilirler, başka kimliklere bürünebilirler, karşınıza kimi zaman postacı, kimi zaman hemşire, kimi zaman da kapı komşunuz şeklinde çıkabilirler. gelen gazeteci çocuk mu, yoksa ezeli düşmanını bir başka görüntüsü mü hiçbir zaman emin olamazsınız. iste bu kimlik yanılgısına fregoli sanrısı adı verilir. hastaligin ismini aldigi fregoli ise onemli bir italyan aktorudur. (bkz: leopoldo fregoli)
 • cok cok nadir olan bir norolojik hastaliktir bu. bu hastalar, bazi insanlari her yerde gorduklerini sanarlar. sokaktan her gecenin annesi, arkadasi oldugunu, marketteki herhangi bir adami veya baska bir yerde gordugu herhangi bir insani tanidik sanmalari gibi sonuclari vardir.

  once sebebinden bahsedeyim biraz. normalde (yani beynimizde hasar falan yoksa) her karsilastigimiz insana dair ipuclari aliriz, duygularimizi isleyen ve harekete geciren limbik sistemden. gordugumuz herhangi bir yuzu hatirlama evremiz bu ipuclariyla sekillenir. fregoli hastalarinda bu yuzleri hatirlama ve limbik sistemden ipuclari alma arasinda muthis guclu bir bag vardir. bu yuzden, normalde sadece bize cok yakin olan insanlari gorunce (mesela anne ve babamiz, kardesimiz vs.), bir tanidiklik, bir sicaklik hissederiz -ki aslinda soyle, gsr denilen bir mekanizmayla insanlarin avuc ici sicakliklari olculuyor, dayanagi ise duygusal bir takim baglantilarda, amygdala'nin hakim oldugu durumlarda yani, bir sekilde normalden biraz fazla sicak oluyor avuc icimiz. yalan makineleri de boyle bir mekanizmayla isler- . bu insanlar beyindeki yuz hatirlamayla sorumlu olan bolgelerinin limbik sistemle asiri bagi yuzunden gordukleri her insana karsi bu "sicaklik" durumunu hissederler, sonra da kendilerine bunu "boyle hissediyorum, demek ki boyle dusunuyorum" gibi vucutlarinin durumunu mantiklarina hakli cikarirlar. yani gordukleri her insanin da tanidik oldugunu dusunmeye iter bu.

  ilginc evet. bundan sonrasi daha ilginc sanki,
  dr. ramachandran, irkciligin da boyle bir temeli olabilecegini savunmus, oha dedirtmistir. soyle ki, herhangi bir irktan bir insanla hosnut olmayan bir durum yasanildiginda, gorsel kategorimiz limbik sistemle cok guclu bag yapar, ve bu uygunsuz genellemeye o irka ait olan tum insanlari da o hosnutsuz duruma yapistirarak sigdirir.

  "allah" kimseye beyin hasari vermesin.
 • (bkz: anomalisa)
 • bir kere yaşadım çok tuhaftı lan
 • farkli insanlarin aslinda bir insan olduguna inanma sendromu.
  anomalisa filminde bu sendroma direkt ve dolayli gondermeler var.
  anomalisa

  ayrica
  bas harfi ben adli sarkinin klibinde islenen durum.
  bas harfi ben
 • fregoli sendromu adını leopoldo fregoli'den alır. bu sendromda kişileri tanımada etkili olan limbik sistemle olan bağın kuvvetli olması durumunda söz konusu olur.
  fregoli sendromu ilk kez 1927 yılında bir kılık değiştirme ustası olan leopoldo fregolinin sahnede sürekli yüz değiştirmesinden sonra bir kadının her yerde leopoldo fregoli tarafından takip edildiğini söylemesiyle ortaya çıkmıştır.
  bu sendromda kişi tandığı bir kişinin etrafındaki herkesin kılığına büründüğününü ve bundaki amacın kendisine zarar vermesi olduğunu düşünmesidir. fregoli sendromunun türkçe karşılığı ise binbir surat sendromudur.
 • fregoli sendromu, bu sendroma yakalanmış kişinin farklı insanları hep aynı kişi sanmasıdır. bu farklı kişiler, hastaya göre aynı kişinin kılık değiştirmiş halidir. yani, hastaya göre bir kişi devamlı olarak görüntüsünü değiştirmektedir, fakat hastanın bunu bir yetenek olarak görüp görmediğiyle ilgili değildir. bir şekilde görüntü değiştirme sözkonusudur.

  fregoli sendromuna adını veren kişi bir italyan aktör olan leopoldo fregoli’dir. sahne performansını sergilerken hızlı bir şekilde kılık değiştirmesiyle ünlü bir aktördür.

  bu hastalık ilk defa 1927 yılında ‘syndrome d’illusion de fregoli et schizophrenie’ adlı makalede tanımlanmıştır. makalede 27 yaşındaki bir kadının tiyatroda gördüğü iki adam tarafından takip edildiği düşüncesine sahip olduğu anlatılmıştır. kadına göre bu iki aktör kendisini devamlı takip etmekte, ve de daha önce tanıdığı veya bildiği kişilerin görünümüne bürünmektedir. genelde bu kişi hastanın düşüncesine göre kendisini takip etmekte, ve zarar vermek istemektedir.

  the stepford wives, ınvasion of the body snatchers ve total recall gibi filmlerde bu konu işlenmiştir. son zamanlarda anomalisa isimli animasyonda konu edinmiştir.

  terapi seansları ve ilaçlarla bir nebze de olsa giderilmesi mümkün olan bir hastalıktır. fakat hastanın doktorlardan da şüphelenmesi tedaviyi zorlaştırmaktadır.

  http://i.stuff.co.nz/…-to-the-dark-side-of-the-mind
 • türkiye'de yossi cohen sendromu şeklinde görülen vakayla benzerliği, hayretamiz bir mahiyette tezahür etmektedir.

  örnek verelim:
  gerçek fregoli'nin 1926 yılında öldürülüp yerine yossi cohen'in geçirilmesiyle...
  ayrıca bu kadar yüz değiştirecek ne vardı?