• birinci dünya savaşı sonrası sovyet ordusundan gelicek tehlikeye karşı alman sovyet sınırlarını korumak amacıyla yetiştirilmiş özel askerlerdir. daha sonraları almanya içerisinde devrim hareketlerini bastırmak amacıyla da kullanılmışlardır.

  general franz epp yönetiminde 30,000 freikorps mart 1919'da almanyanın bayern şehrinde kurulmuş komünü işgal etmişlerdir. takip eden birkaç haftada bölgede 600 kadar komünist ve sosyalist öldürülmüştür.

  freikorps 1921'de dağılmıştır. buradan ayrılanların birçoğu daha sonraları adolf hitler komutasında tekrar birleşmişlerdir.
 • 1918'de rosa luxemburg'u kafasını dipçikle ezmek ve dövmek suretiyle öldürmüş, alman sosyal demokrat partisi'nin paralı birlikleridir.
 • şubat 1920'de 2/3'ü müttefikler komutası diktesi ile dağıtılmış, 1921'de müttefikler diktesi ile yasadışı ilan edilmiş, 1923'de ise son silahlı birlik dağıtılmıştır.

  kadrolarından sonradan sa ve ss'lerin ve nsdap parti yapılanmasının yüksek dereceleri de çıkışır.
 • nazizimin temellerini atmış silahlı örgüt. anti semitizm olduğu gibi freikorps'tan araktır. gamalı haç da nazilerden evvel bu örgüt tarafından kullanılıyordu.
 • antisemitist ve anti komünist bir oluşum. birinci dünya savaşı'nın sonuçlarını da komünist ve yahudiler'e bağlayıp kafa rahat geziyormuş arkadaşlar. bütün düyanında komünist nefreti o dönemde onlarda da var tabii a normal karşılamamak lazım. liderlerine führer diye hitap ediyorlarmış ayrıca. ilginç bir şekilde hitler bu oluşuma sonradan bir davet üzerine katılıyor. sonradan buradaki pek çok üye hitler'in kurduğu düzenle önemli yerlere geliyor.
 • olası bir devrim durumunda bizdeki karşılığı sürü halinde sağa sola saldıran ülkücüler olacaktır.

  bu örgütün adını her duyduğumda aklıma rosa luxemburg ve karl liebknecht'in kalleşçe öldürülmesi gelir.işin dramatik tarafı bu paramiliter topluluğa işçileri ve önderlerini gerekirse öldürmeleri emrini verenin spd yöneticileri olmasıdır.
  1920'de almanya'da kapp monarşist darbesi olduğunda spd'nin çağrısı üzerine genel grevle işçiler hayatı durdurmuştur.darbe başarısız olduğunda da bu genel grevin karşılığında kabinede bir takım değişiklikler istenmiş en başta da gustav noske denen freikorps liderinin alaşağı edilmesi istenmiştir.sosyal demokratların buna cevabı freikorps'u hizmete çağırıp ülkenin batısında tam bir kıyım yaptırmak olmuştur.aynı spd lideri ebert adına kurulan vakıf da şimdilerde marksist seminerlere sponsor oladursun.
 • çok taşaklı bir şarkıları vardır.
  https://www.youtube.com/…ayppg&ab_channel=dr.ludwig
  ayrıca ülkücülerle karşılaştırmak freikorps'a hakarettir.
  şu aralar yaşadığımız mülteci krizine en iyi çözüm yerli eve milli bir freikorpstur.
hesabın var mı? giriş yap