şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: fren)
  (bkz: balata)
 • fren aksaminin fren aynasina degmek sureti ile ta$indigi hareketli subjeyi yava$latmaya hatta durdurmaya yarayan, a$inmak icin dizayn edilmi$, aynayla surtunme katsayisi yuksek aksam. verimli cali$abilmeleri icin sogutulmalari ve kuru kalmalari gereklidir
 • fren yapmayı sağlayan kampana veya disk üzerine iliştirilmiş yarım ay şeklindeki aksam.
 • çakma sıfatının, fren balatasından çıktığını düşünüyorum.

  fren balatası bittiğinde, ucuz olsun denilirse, orjinalini almak yerine, gidilir "çaktırılır". aynı balatanın üstüne asbes parçalar çakılır. buna da 'çakma balata', 'çakma fren' denir... sonuç itibariyle orjinalinin işlevini görsün diye yapılmış fakat daha ucuz ve daha boktan çakma bir fren balatasına sahip olunur. tavsiye edilmez, hem ömrü kısa olur, hem frenaj performansı rezil olur hem de asbes, işçiliği yapana zararlı.
 • canı istemeyine tutmayan durma aracı.
 • sahtekar hyundai yetkili servisleri nde 18 000 km deki araba için bitmiş denilen ve hyundai getz için olan ön fren balata takımı 100 tl ye değiştirilen parça
 • sahtekar ötesi citroen servisleri tarafından, 27.000 km'deki aracım için " bitmiş " denilen ve citroen c4 için 250 tl'ye değiştirilen parça.
 • değiştirildikten sonra yaklaşık 2 gün arabayı dikkatli kullanmayı gerektiren parça. balatalar yeni değiştirildiğinde daha tam alışmadığı için fren yumuşamasına sebep olur, bu da fren mesafesini 1.5-2 kat artırabilir. bu durumda da balataları alıştırmak için arabayı 2-3 gün dikkatli kullanmak gerekir.
 • taşıtlarda kullanılanları kampana ve disk balata olmak üzere iki çeşittir. kampana balatalar genellikle hilal şeklindedir ve sadece sürtünme malzemesinden oluşur. daha çok eski araçlarda mevcuttur.

  kampana balata
  disk balata

  disk balatalar ise daha teknolojiktir ve yeni araçlarda ön tekerleklerde, göreceli olarak da daha kaliteli** araçlarda ise hem ön tekerleklerde hem de arka tekerleklerde bulunur. disk balataların üst kısmında sürtünme malzemesi bulunurken alt kısmında da sac bulunur. bu sac genellikle press punch metoduyla üretilir. bazı üreticiler de döküm metodu kullanır. saclar sürtünme malzemelerine genellikle kimyasal yollarla yapıştırılır. sac ve balata arasına belli bir bacınç ve sıcaklık altında yapıştırıcı toz eklenerek presleme yapılır.
  son zamanlarda ise çentikli yüzeye sahip sac ile sürtünme malzemesi mekanik olarak preslenmektedir.

  balataların üretiminde toz metalurjisine benzer bir teknik kullanılmaktadır ve balatalar çok sayıda farklı toz hammaddelerden üretilirler. balata içeriğinde genellikle bağlayıcı*, dolgu maddesi, katı yağlayıcı*, termal stabilite sağlayıcı madde*, mukavemet arttırıcı madde*** ve sürtünme katsayısı düzenleyici madde** gibi malzemeler bulunur. bu malzemelerin oranı ve çeşidi balataların karakteristiklerini belirler. malzemelerin çok olması bunların birbirleriyle olan kimyasal etkileşimlerinin de çok olmasına neden olup bu karateristikleri kontrol altına almak oldukça zordur. örneğin belli bir sıcaklığa kadar ısıtılınca daha iyi mekanik özellik veren bir bileşen varken aynı karışımda aynı anda o sıcaklıkta eriyip dağılan başka bir malzeme de bulunabilir. bu da işleri oldukça zorlaştırır.

  balata hammaddeleri mikserde homojen olarak karıştırıldıktan sonra balataya kaba şekil verilmek üzere preslere gönderilir. presleme işlemi diğer yöntemlerin** presleme işlemlerine göre* biraz daha yavaş olduğu için genellikle hidrolik pres kullanılarak yapılır. bazı üreticiler sıcak preslemeyi tercih ederken bazıları da soğuk preslemeyi tercih ederler.

  presten çıkarılan ürünler fırınlanarak içerisinde sıkıştırılan gazlar tahliye edilir. bundan sonra ise delme, kanal açma, pah kırma, taşlama gibi mekanik işlemler gerçekleştirilip ürünler paketlenir.

  balatalar tamamen kapalı kutu gibidir. kutuyu açan kişiye göre farklı performanslar sunabilir. kullanım koşulları, araç dizayn farklılıkları, sürücü etkisi, yer şekilleri etkisi, iklim etkisi, kampana ve disklerin durumu ve sertliği, nem, bakımlı olup olmama vb. parametlerin çokluğu da ürünün kalitesini belirlemede labaratuvar testlerinin yeterli olmasını engelliyor.
 • (bkz: #47096844)