şükela:  tümü | bugün
 • hidrolik "susal" anlamına gelmelidir.
 • yanlis bilmiyorsam agirlikli olarak glycol ether turevidir. akiskanligi iyi oldugu gibi yaglama ve sizdirmazlik fonksiyonunu da saglar. bunyesine nem cekme ozelligi oldugundan otomobilinizin fren hidroliginin yilda bir kez olsun tumuyle bosaltilip yenilenmesi gerekir (ing.:bleeding). essiz ozelliklerinden biri de otomobillerin kaporta boyasini eritmesi oldugundan kizgin komsularin arabaniza facayi bozan sessiz sabotajlar yapmasina mumkunat verir.
 • arabanin durmasi icin gereken yegane $eydir fren hidroligi.temel prensibi sivi basinci ilkesine dayanir.bir aracin fren hidroligi doldurulmadan once tekerlekler 2 ye 2 olucak $ekilde sokulur.on iki arka iki $eklinde sirayla hidrolik yagi koyulurken biriside frene basip yagi borulara pompalamalidir.

  fren hidroligi nasil biter nasil anlarsiniz konusuna gelince bugun bizzat ba$imdan gectigi icin fren patlamasi ve fren hidroliginin bo$almasi ani $oyle olmaktadir; arac hareket halinde ilerlerken fren kademe kademe bo$aliyor atiyorum fren payi bir kari$ ise bu once 4 parmak kadar ardindan 2 parmak mesafeye kadar du$uyor.sonuna kadar frene bastiginizda araba yava$liyor fakar durmuyor.tek cozum yolu el freniyle azar azar arabayi yava$latmak (eger aniden el frenine asilirsaniz araba sifir cizmeye hiziniza gore takla atmaya bile ba$layabilir)

  benim ya$adigim bu fren faciasi 66 model bir vosvosta oldu.eger otomatik bir arabada olsaydi durdurmam nerdeyse mucize olurdu cunku aracin fren sistemi tamamiyle elektronik aksamla birle$ik muhtemelen araba stop edicek ve durur durmaz fren ta$ kesilecekti.

  bunun tamiride $u $ekilde olmakta araci kaldirip tekerlekleri sokuyoruz ve kademe kademe yakla$ik hidrolik kutusunun dolmasina 1 cm kalana kadar hidrolik yagi dolduruyoruz.bu i$lem biter bitmez frene arka arkaya 30 sn kadar pompaliyoruz basin yagi hidrolik kutusuna getirdiginde yag cok afedersiniz orgazm olur gibi * ufak ufak fi$kirmaya ba$liyo i$te burda anliyoruz ki hidrolik yagimiz gayet guzel dolmu$.

  birebir an ve an ya$anip gozlemlenmi$ ondan sonra entry kivamina getirilmi$tir.
 • hemen her benzinlikte bulabileceğiniz, hidrolik fren sistemleri için kullanılan iş akışkanıdır. yaklaşık 60000 km de bir değiştirmek iyidir çünkü bu sürede muhtemelen bozulmuş olur.
 • aşırı kullanımda kaynayabilen sıvı. belki cidden kaynamıyor, ama "kaynadı" tabir edilen bir hali var. ard arda çok sık fren yapıldığında (örneğin pist kullanımı), uzun süre değiştirmediğiniz, içinde nem vs bir sürü bok barındıran bu hidroliğin içinde olmaması gereken şeyler "kaynıyor", sıkışmama özelliğini kaybediyor. siz fren pedalına bastığınızda sıkışmayarak gücü iletmesi gereken bu sıvı kaynadığında sünger gibi bir fren pedalına sahip oluyorsunuz. pedal yumuşacık hale geliyor, döşemeye yapıştırsanız dahi araba durmuyor.

  özet : piste gitmeden fren hidroliğinizi değiştirin.
 • değiştirilmesinin işçiliği sanayide ortalama 30-50 tl arası değişmektedir.
 • kendisiyle dün gece tanıştığım hede.
  fren hidroliğine bağlı borulardan sağ arka lastiğe giden boru patlamış/kırılmış ve hidroliği komple boşaltmış. farkına da varmamışız. akşam yola çıktım, fren çok yumuşak. el frenini indirdiğim halde ikaz lambası da sönmedi. işkillendim ama arabada hanım ve kayınvalide de olunca, paniklemesinler diye ses etmedim ve kontrollü bi şekilde gideceğimiz yere kadar geldim. enişteye gösterince de durumu anladık. arabayı orada bırakıp, eve otobüsle döndük.
 • plastik maketlerin boyasını çözmek için kullanılır. plastiğe zarar vermez. akrilik boyaları kalınlığına ve eskiliğine göre üç saatle oniki saat arasında çözer. parça tamamı batacak şekilde hidroliğe batırılır, çıkarılır, suda durulanır, detay yerler eski bir diş fırçasıyla temizlenir, kalanı izopropil alkolle silinir.
 • araçlarda fren pedalı yumuşayana kadar veya fren boşalana kadar pek farkına varılmayan, üzerinde durulmayan, sevgi gösterilmeyen bir elemandır. sessiz sedasız bir kenarda usuldan usuldan görevini yapar. fren balatalarına verilen önemin onda biri verilmez bu fren hidroliği zamazingosuna. aynı cefakar annelerimiz gibidir fren hidroliği. neyse konumuza devam edelim. fren hidroliği, aracınızın periyodik bakım cetvelinde belirtilen sürelerde muhakkak değişimi yapılması gereken ana öğelerdendir. ihmale gelmez ki ihmali faciaya davetiye çıkarır. sürekli yüksek basınçlara maruz kalması nedeniyle belirli bir süre sonrasında özelliğini yitirir ki bu nedenle periyodik değişimi elzemdir. diğer yandan fren hidroliği değiştirilirken. rekor ve boru sisteminde hava kalmamasına dikkat edilmeli ve özenle sistemin havası alınmalıdır. özellikle nemli iklimlerde bulunan araçlarda fren hidroliği, nem çekme özelliği nedeniyle daha kısa zamanlarda değiştirilmesi gereklidir. fren hidroliği olarak piyasa malı ürünlerden uzak durmalı, mümkünse bosch marka veya kendini ispatlamış olan markalardan birini tercih etmeniz ısrarla önerilir. son olarak fren hidroliğiniz değiştirilirken duyacağınız sözlerle devam edelim.
  baaasss, pompala, el frenini çek, bırakkkk, baaasss, pompala, bırakkkkk
 • uzun süreli yokuş aşağı inişlerden sonra yağın bi ton karardığına şahit olabilirsiniz. tabi ben hızlı sürüyorum o ayrı ama virajlı yolsa tadından da yenmiyor :d