şükela:  tümü | bugün
254 entry daha
 • şans eseri kurtuldukları kaza(!)dır.

  araba sürmenin cinsiyeti olmaz da, gene de kadın sürücü - erkek sürücü olayına şu gözle bakmak lazım diye düşünüyorum. algı şu ki kadınlar araba kullanmayı bilmiyor. bu algıya sebep olan 3 durum var:

  1) medyadaki kadın sürücülerin karıştığı kazaların nedeni
  2) trafikte kadın sürücülerin araba kullanışlarına şahit olanların en ufak hatada suçu tüm kadınlara atması
  3) geçmişten gelen kadın işi - erkek işi ayrımı

  bence toplumda "kadınlar araba kullanamaz" diye bir önyargı hep vardı. çünkü eskiden genel olarak erkekler çalışır, kadınlar ev işine bakardı. dünyada da erkek işi - kadın işi algısı hep vardı. ama dünya değişti. ancak bu ön yargıdan hareketle medyada gördüğümüz kaza haberlerinde genelde kadınların araba kullanma becerilerinin eksikliğinden kaynaklanan kazalar haber oluyor. zaten önyargıyla "kesin kadındır" diye açılan haberlerde hep kadın sürücüler hata yapmış oluyor ve bingo! "demek kadınlar araba kullanmayı beceremiyor, haklıyım" algısı yerleşiyor.

  misal internette kaç defa park etmeyi beceremeyen bir erkeğin videosunu gördünüz? "park etmeyi beceremeyen erkek mi olurmuş, olsa görürdük." :d :d denilebilir *. böyle bir an yaşansa bile insanlar video çekme gereği duymaz ama kadınlar yaparsa komik olur çünkü böyle bir algı yerleşmiş. reklamlarda, filmlerde dahi park edemeyen, araba kullanırken yardım isteyen hep kadınlardır.

  insanlar, kadınları savunayım derken şu hataya düşebilirler: "yaşanan kazaların büyük bir çoğunluğu erkek sürücüler yüzünden meydana geliyor. o zaman erkekler daha kötü sürücü". medyaya yansıyan kazanın nasıl ve neden kaynaklandığına bakarsak genelde erkek sürücülerin karıştığı kazalarda hep bir kural ihlali var. alkollü araç kullanır, takip mesafesini korumaz, hız limitini aşar, hatalı sollama yapar vb... sonra adına da kaza derler, hayır mallık. şimdi bu haberi görünce kimse "erkekler araba kullanmayı bilmiyor" demiyor çünkü meydana gelen kazanın sebebi araç kullanma bilgisinin eksikliğiyle alakalı değil. misal geçen erkek bir sürücü geri viteste olduğunu unutup gaza basmış ve bingo! başlık açıldı mı buna? vay mal deyip geçildi belki de. ama kadın olsaydı, vay mal denirdi, kadınlar araba kullanamıyor diye bir genelleme yapılırdı.

  kadınlar ise kurallara daha çok uyduğundan onları bu tarz kazalarda daha az görüyoruz. ya bir dikkat eksikliği olmuştur, ya da gerçekten araba kullanmayı bilen birinin yapmayacağı mallıkları haber yapılmıştır

  soruyorum sözlük, müzmin yaya hizbandut007 'nin ehliyet alamadığı kurslarda bir sürü kadın ehliyet hocası da var, onlara neden bir şey denmiyor. kadınlar araba kullanmayı bilmiyorsa nasıl hoca olabiliyorlar.

  özetle, sosyolojik ön yargılar haberleri, haberciler toplumu besliyor. karşılıklı bu beslenme sonucu "kadınlar araba kullanmayı beceremiyor" algısı var olmaya devam ediyor.

  edit: imla
 • ehliyet kurs öğretmeni, sınav denetmeni olan yazarlar lütfen aydınlatsın, otomatik viteste ayaklarınızın biri gazda biri frende olacak şekilde araba kullanmak bu tür kazalara sebep oluyor diye biliyorum. ayak gazdan çekilmiyor da daha mı kökleniyor yoksa karıştırma mı söz konusu (nasıl oluyorsa), ya da çift ayak kullanıldığı için yapılma olasılığı artan bir hata mı?
  sık yapılan hatalara yönelik bilgilendirme, sınavların zorlaştırılması, ve hatta periyodik sınav tekrarı ile azalacağına inandığım kaza turu.