şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bazi luks kafelerde kahvenin icinde getirildigi kahvelik. orta cekilmis, ozel aromali kahveler icin birebirdir. ilk defa bu aletle karsilasan genclikse ne yapacagini bilemez, ustundeki dugmeyi itip itmemek arasinda bocalar ve tiki garsonun alay gulucukleri arasinda ondan yardim ister.
 • hem evde hem işte bulunması faydalı olan alet
  (bkz: french press kahve)
 • uzun, orta ve dış triceps'i çalıştıran hareket; ayakta durarak, iki el arasında yaklaşık 20cm'lik bir mesafe olacak şekilde tutulan bir barla yapılır. kollar dirseklerden arkaya doğru kontrollü ve yavaşça kırılarak, baş arkasına doğru nefes alınarak indirilir ve nefes verilerek kaldırılır. dikkat edilmesi gereken husus; dirseklerin öne veya arkaya kaçmaması ve bütün hareket devamınca vücutla aynı hizada olmasıdır. diğer bir husus ise yine dirseklerin dışa doğru açılmaması gerektiğidir.
 • (bkz: bench press)
 • ucundaki düğme itilmek, çekilmek, itilmek, çekilmek, itilmek, çekilmek, itilmek, çekilmek, itilmek, çekilmek, itilmek, çekilmek, itilmek, çekilmek, itilmek, çekilmek, itilmek, çekilmek, itilmek, çekilmek, itilmek ve hizlica çekilmek sureti ile yerinden çikarilir, filtesi temizlenir... zira bu filtre güzel ve ho$ bişeydir, kahfe taneciklerini tutar yerinde... eger gereğinden bir kez fazla iter ve çekerseniz, bu filtre kirilir, bir daha asla geri konmaz... o yüzden (bkz: bodum)
 • kahve içme eylemini bir ritüel haline getiren alet. kahvenin dibe çökmesini beklerken ayni zamanda kahvenin an be an sogudunu farkederek gerilim yasamaniza sebep olabiliyor..
 • masaya geldiğinde "fransız basın mensupları da iyi ki geldiler" diye çoğu insanın anlamayacağı bir espri patlatmanızı sağlayan cisim...
 • sistemin kullanılışı şu şekildedir:
  1) french pressinizi kuru ve kaygan olmayan bir yüzeye yerleştirdikten sonra filtresini çıkarın.

  2) bir kahve bardağı için(125 cl.),bir yemek kaşığı ile (7gr.) çekilmiş kahveyi makineye boşaltın. not: eğer küçük makina kullaniyorsanız yaklaşık 3 kaşık kahve lazım. bir litre modelini kullaniyorsanız yaklaşık 6 kaşık kahve lazım!

  dikkat: sadece french press için öğütülmüş kahve kullanın.filtre için çekilmiş kahve makinenize ve kahvenin lezzetine zarar verebilir.

  3) bir kettle ya da çaydanlıkta kaynattığınız içme suyunu baloncuklar kaybolana kadar bekletin (kaynar su kahve ile çok çabuk reaksiyona girdiği için kahve acılaşabilir) ve plastik veya ahşap bir kaşıkla karıştırın.

  dikkat: metal kaşıklar makinenizin camında çizilme ve kırılmaya sebep olabilir.

  4) filtreyi suyun yüzeyinde kalacak şekilde yerleştirin ve kahvenizin demlenmesi için 4 dakika bekleyin.

  5) filtreyi yavaşça bastırıp kahvenin makinenin dibine çökmesini dolayısı ile kahvenin su ile karışımının durmasını sağlayın.

  6) kahveniz servise hazır

  7) makinenizi her kullanımdan sonra temizleyin.filtre bölümünü söküp tek tek temizleyebilirsiniz
 • program kağıdına şaşkın gözlerle bakıp "dallama fransızlar mı icat etmiş bunu" sorusunu sordurtan body building terimi.
 • derisi kalin koli bakterilerini patlatmaya yarar. iki kere gecirirsin french press’den hücre zari diye bise kalmaz ve ici disina cikar.
  bu islemden sonra istenen proteini ayiklamaya baslayabiliriz. cok yüksek basincla calistigi icin yussuf, yussuf modunda kullanilir.
hesabın var mı? giriş yap