şükela:  tümü | bugün
26 entry daha
 • pistonunu aşagi bastirmak yerine yukari çekerek altta kalan kahve tanelerinden kurtulabileceginiz ve bekleme surecinde suyun tanelere daha fazla temas etmesinden kaynaklı tatsal değişimi minimuma indirebileceginiz, hatta 10bin dolar ederindeki clover'a (#13328604) yakın sonuçlar elde edebileceginiz her eve lazim kahve hazirlama aleti.

  ters çevrilmiş french press metodu da denilen bu yöntem şu şekilde yapılır:

  a) french press'in tepesindeki kapağı söküp çıkarın. sadece filtreyi tutan piston kalsin. pistonu bu boş french press haznesinin içine tabana degmeyecek şekilde yerleştirin. ardından french press için uygun kalınlıkta ogutulmuş kahveyi filtrenin ustune gelecek şekilde haznenin içine dökün. klasik french press ile kahve demlemenin aksine burada öğütülmüş kahve filtrenin altında degil, ustunde olmalı. dikkat edilmesi gereken nokta filtrenin saga sola sallanmamasi, duz ve dik durması.

  b) kaynama derecesine gelmiş suyu (ama kaynamayan, kaynadıysa 20 saniye kadar bekleyin) ogutulmus kahvenin tamamına yedirmeye ozen gostererek yavaşça dökün. haznenin tamamını suyla doldurmamak önemli, en az 1 parmak boşluk kalmalı, zira piston yukari çekilecek aşağı itilmeyecek. 1 dakika kadar hiç ellemeden bekleyin. demlenen kahvenin bir kismi filtreden aşagi dogru suzulmeye baslayacak. 1 dakika sonra bir çubuk yardımı ile ortadaki filtreye ve pistona degmeden ustteki kahveyi karıştırıp, tanelerin iyice suyla temas etmesini saglayın. bunu tamamladıktan sonra 1 dakika daha bekleyin.

  c) filtreyi dikkatlice ve mutlaka dik olacak şekilde, yavaşça yukarı dogru çekin. burada yavaş çekmek önemli zira pistonu yukarı çekerken, pistonu bastırırken oluşandan daha fazla basınç oluşacak ve daha fazla kuvvet gerekecek. aniden yada çok guçlu çekmek etrafa kahve saçılmasina, bir yaninizi yakmanıza sebep olabilir. *mumkunse bunu ilk yapışınızda lavabonun uzerinde yapın. filtrenin tamamını kahve taneleriyle beraber çıkarın, fench press içinde hiç kahve tanesi kalmadığını goreceksiniz. cam hazne agzina bir miktar kahve tanesi bulaşacaktir, kahveyi fincana dokmeden evvel silerek temizleyin.

  http://img509.imageshack.us/img509/3351/fp1dy1.jpg
 • içilen kahve'nin karakteristik özelliklerini, tat ve aromasını cupping metodundan sonra en iyi alabileceginiz kahve hazırlama yöntemidir. ki zaten cupping yöntemi içilmek üzere kahve hazırlama yöntemi değil, incelenecek kahveyi hazırlama yöntemidir. bu durumda french press bir numaraya oturur**

  geçelim tahtamızda anlatalım***

  evet ne diyorduk? french press alırken en onemli nokta, filtre aginin orgusu ve kalitesi. bu orgu sayesinde filtre işlemi sırasında minimal kahve parçacıgı suda kalıyor. ikinci onemli nokta da bu filtre aginin cam hazneye sıkıca geçmesi. bu iki özelliği 5 farklı french press üzerinde inceleyelim.

  http://img524.imageshack.us/img524/6296/fp1tp2.jpg

  soldan saga;

  1) bodum chambord (1 litre)
  2) frabosk (350 ml)
  3) bodum kenya (300 ml)
  4) kahve dunyasının bir donem sattığı french pressler ama şükür artık bunlardan satmıyorlar (350 ml)
  5) bim marketten 1 liraya alınmış french press (çok guzel sut kopurtur ama kahveyle işi olmaz bunun 350 ml)

  şimdi ilk detay resmi (sol tarafta ag orgusunun uzaktan çekilmiş, sag tarafta ise aynı ag orgusunun detayı)

  http://img26.imageshack.us/img26/4296/fpfiltre.jpg

  yukarıdan aşagıya:

  1) bodum chambord 1lt ag orgusu (bakınız balık sırtı sık ve olabildigince aralıksız dokumaya, aferim bodum)
  2) frabosk ag orgusu (burlap da denilen çuval orgusunu andırmakla beraber daha çok annelerimizin iple ordugu bir ters bir duz haroşa orgu şekli, dogal olarak da arada boşluklar oluyor çok ince kahve tozlari burdan rahatlıkla geçiyor)
  3) bodum kenya ag orgusu, o da gordugunuz gibi bodum chambord ile aynı gibi ama chambord'unki kadar cam hazneye sıkı geçmeli oturmuyor, kahve hazırlarken filtreden degil yanlardan kaçırıyor.
  4) kahve dünyasından alınan french press'in örgüsü kevgirmiş resmen
  5) bim'inki de kahve dünyasını aratmıyor, 25-30 kilo verirsem arasından kahveyle beraber ben de geçerim*

  aradan geçmek demişken kullanılacak kahve kalınlığından bahsetmek lazim. french press için çekilecek kahve kalınlığı, kahvenin tadında ve demleme süresinde büyük farklar yaratır. hazırlama yöntemleri arasında en kalın kahveyi bu yöntem için çekiyoruz. zaten bu french press'e uygun kahve kalınlığı kahveye dair en sık sorulan sorulardan biridir, siz tam keyifle fincanı ağzınıza götürecekken odaya biri dalıp "aplaaaa french prens'e* uygun galınlık niydi?" diye sorar. bu sorunun net bir cevabı ne yazık ki yok, zira öğütücüden öğütücüye ayar rakamları değişmekte. ama şerif başaran'in french press kahve kalınlığı için güzel bir tanımı var. tuz taneleri ile toz şeker taneleri arasında bir kalınlık olmalı. ve elbette olabildigince az tozlu öğüten bir kahve değirmeninde öğütülmeli. çekilmiş kahve irili ufaklı, tozlu ve parçalanmış partikullerden oluşursa, daha küçük partikuller suyla temas etmesi gerekenden daha uzun sure temas edeceginden, demlendiğinde istenmeyen tatlar daha çok ortaya çıkar.

  bu yontemle kahve hazırlarken asla tek dogru yoktur, hatta birden fazla teknik vardır. önemli olan kahve miktarı / su miktarı ve sıcaklığı / demleme süresi üçgeninde kişisel beğeninize uygun oranı yakalamaktır. eh bu da kahveden kahveye değişkenlik gosterebilir.

  yarın herkes yanında birer avuç çiğ çekirdek kahve, pamuk ve yogurt kabı getirsin, evde kahve yetiştirmeyi anlaticiim, biriniz çıkarken dia makinesini alıp odama götürsün*
202 entry daha