şükela:  tümü | bugün
  • olcay soğuk: sorbonne üniversitesi’nde eleştirel kuram atölyesi yöneticiliği de yapan fransız felsefeci ve siyaset kuramcısı gabriel rockhill’in 28 şubat 2017’de fransız “the philosophical salon” adlı dergide yayınlanan; "sartre’a karşı foucault: fransa’da radikal solun cıa destekli tasfiyesi" adlı uzunca ama son derece aydınlatıcı fransız incelemesinden bazı kesitleri -aralıklı olarak-burada paylaşmak istedim. zira rockhill’in fransız entelijansiyanın maruz kaldığı, cıa destekli kültür savaşının izlerini bizim aydınımız üzerinde de yıllardır görüyoruz. rockhill de zaten bu durumun fransa ile sınırlı kalmadığını, tüm avrupa ve dünyanın farklı yerlerinde, fransa için “french theory” olarak adlandırılan bu genel stratejinin uygulandığını üzerine basa basa belirtiyor makalesinde. iki yıl önce yazılan makaleyi tam iki yıl sonra, emek verip dilimize çevirense ilker kocael.
    french’i bir tırnak boyama şeklinden öteye götüremeyen bizdeki aydın tipi (tam da rockhill’in fransızlar için eleştirdiği prototip) uzun ve teorik makaleler okumayı düşünsel konformizmine zul görse de mutlaka okunması gereken bir yazı ve ben burada özellikle bizdeki benzerliklerin ayyuka çıktığı can alıcı kısımları paylaşıyorum:

“cıa, avrupa ve diğer yerlerde kültürel solu tümden ortadan kaldıramayacağını anladığında; sol kültürü, kararlı kapitalizm karşıtlığından ve dönüştürücü siyaset anlayışından, abd dış ve iç politikasına daha ılımlı muhalefet edecek merkez-sol reformcu bir pozisyona doğru çekmeye çalıştı.
    ....
    merkez soldan geriye ne kaldıysa, o da gücünü ve halk desteğini büyük ölçüde yitirdi (sağ cephenin güç siyasetinin ekmeğine yağ sürmesi dolayısıyla da potansiyel olarak gözden düştü; bu durum solda kurumlaşmış partileri zehirlemeye hâlâ devam ediyor).
    ...
    kültürel solu tasfiye etme çabalarına dayalı genel stratejisi görevlisi olan bir cıa ajanın söylediklerine göre; post-marksist french theory, cıa’nın solun biraz daha sağa doğru çekilmesine, emperyalizm ve kapitalizm karşıtlığının gözden düşürülmesine ve nihayetinde emperyal projelerin entelijansiyadan gelecek ciddi eleştirel bir tutumla karşı karşıya kalmadan izlenebileceği entelektüel bir atmosfer yaratılmasına dayalı kültürel programına doğrudan katkı sağladı.
    ...
    cıa’nın psikolojik savaş programı üzerine yapılan araştırmalar dolayısıyla biliyoruz ki, cıa yalnızca bireyleri takip edip onların üzerinde güç kullanmadı, aynı zamanda kültürel üretim ve dağıtım kurumlarını anlama ve dönüştürme konusunda çok istekliydi.
    ...
    cıa’nın tam da düşünmemizi istediği gibi entelektüel çalışmaların bilimsel çalışmaların aksine “gerçek dünyada” neredeyse hiç bir etkisinin olmadığını yanlış bir biçimde varsayarsak, teorik çalışmaların pratik sonuçlarını es geçmekle kalmaz, aynı zamanda yürütülen siyasi projeleri dikkate almayarak hiç farkında olmadan bu projelerin kültürel taşıyıcısı durumuna düşebiliriz.
    ...
    son olarak, tüm dünyadaki entelektüeller olarak gücümüzün farkına varmalı ve bu doğrultuda eşitliğe ve ekolojik prensiplere olduğu kadar kapitalizm ve emperyalizm karşıtlığına dayalı sistemli ve köktenci bir eleştiri geliştirmek için elimizden geleni yapmalıyız.
    ..."

gabriel rockhill.