şükela:  tümü | bugün
  • frenoloji, insan karakterini ve zihin fonksiyonlarını kafatasının dış yapısına bakarak inceleyen eski bir bilim dalıdır. eskiden ilm-i kıhf denirdi. bireyin zihin yeteneklerinin ayrı ayrı yetilerden, ayrı ayrı ünitelerden oluştuğunu ve bunların her birinin beyinde belli bir yerde bulunduğunu, büyüklüğünün de dışa vuran yetenekle orantılı olduğunu savunan öğretiye frenoloji denir. karşılaştırmalı ruhbilim dalındaysa frenoloji, insan ve hayvanda zihin ve zihnin faaliyetlerinin incelenmesi demektir.
  • fizyolog franz joseph gall tarafından temellendirilmiş bir tür sözdebilimdir. 19. yüzyılda ortaya çıkmış olması elbette bir tesadüf değildir. zira 19. yüzyıl ortaçağdaki doğu ve batı dengesinin alt üst olduğu, güç ve bilimin batı’nın eline geçtiği bir dönemdir. (bkz: great diverge)
    terazideki değişen denge avrupa hegemonyasını tetiklemiş ve nur topu bir “beyaz ırkın üstünlüğü” algısı yaratmıştır.
    siyahi bireylerin kafatasları bu dönemde sınıflandırılmış ve; ırklar ve kafatası yapısı arasında bir takım bağlar kurulmaya başlanmıştır. bundandır ki frenoloji 19. yüzyılda prestijli bir uğraş alanı haline gelmiştir.
    edit: yazım hatası.