şükela:  tümü | bugün
 • atası üst eşik dolaylarına takılan bildiğin saç tokasıdır. bu isim ile patentli olarak gruv gear tarafından üretilmektedir. temel olarak; telli çalgılarda istemsiz ve bir o kadar da doğal bir şekilde meydana gelen, özellikle kayıt anında bezdirip hayattan soğutabilen, gitarda sanki mekanik bir arıza varmış duygusuna kapılmanıza sebep olan rezonans oluşumunu azaltmaya/susturmaya yarayan aksesuardır. sustain‘den yememesi için üst eşiğin hemen gerisine takılması farzdır fakat yoğun legato, tapping vb. aksiyonlara koştuğunuz lead bölümlerde tuşe üzerine kaydırarak daha etkili kullanabilirsiniz.

  kendi deneyimime geleyim;

  ilk defa bundan 10 yıl kadar önce denk geldim bu merete. o zamanlar ben de saç tokası ile çözmeye çalışıyordum bu istenmeyen titreşim hadisesini. bunu görünce heves edip alayım dedim fakat ne mümkün, tr’de hiçbir yerde mevcut değildi. ben de evdeki eski spor matından kestiğim bir parça şerit ve birkaç velcro bant ile bir benzerini türettim iki dakikada. gerçekten de kayıtlarda çok daha başarılı sonuç veriyordu, acayip sevindirik olmuştum.

  sonra aradan bir süre daha geçti, bu fretwrap her yerde satılır oldu. namussuzlar renklerini de o kadar güzel yapmışlar ki gitarın havası değişiyor, baktıkça çalası geliyordu insanın. dayanamadım mor-beyaz kamuflaj, kırmızı, turuncu, yeşil vs. ne bulduysam topladım. fiyatı da o zamanlar adet başı 20-25tl gibi bir şeydi. ilk gitara taktığımda ise istediğim şekilde sonuç vermediğini fark ettim. çünkü üst eşik gerisinde taktığım bölgede tellerin altı boş kalıyordu, ve bu sebeple titreşim hala devam ediyordu. kendi dandik tasarımımda ise içgüdüsel olarak yumuşak süngeri telin hem altından hem üstünden geçirip velcro bant ile sarıyordum, çok daha verimli çalışıyordu.

  o ara niye uğraştıysam adamlara bu durumu kendi halime nasıl çözdüğümü, tasarımlarına bu şekilde bir ekleme yaparlarsa çok daha işlevsel bir ürün ortaya çıkarabileceklerini ses örnekleri ile anlatan bir mail attım. klasik tek cümlelik bir teşekkür mail’i ile cevapladılar bir daha da ses soluk çıkmadı.

  sonra bir baktım herifler piyasaya fretwedge diye sikindirik bir şey daha çıkarmış. inceleyince üst eşik gerisinde tel altına yerleştirilen ve tam olarak da bahsettiğim işi yapan bir hedeymiş bu. başta “ulan ne gerek var” diye düşünmüştüm, meğer 2’li paketini $20’ye satıyormuş ibneler. çok basit bir tasarım değişikliği ile fretwrap denen boku doğru dürüst bir ürüne dönüştürebilecekken adamlar söğüşün kitabını yazmaya koşmuşlar.

  ben hala elimdeki fretwrap’ları tellerin altına ince bir sünger tepip kullanıyorum, çünkü renkleri çok hoşuma gidiyor. fakat firmaya deli gıcığım. eminim onların da çok umrundadır.
 • fretwedge ne kadar luzumsuz ve hayal kirikligi ise fretwrap yaptigi ise gore gayet sahanedir. ha bununla yaptigimiz isi çorapla sac tokasıyla da yapabiliyoruz ayrı ama evet baya havalılar.