aynı isimde "freud" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
558 entry daha
  • diziyi neden beğendiğimi sıralayabilirsem ...

*histeri, travmave uyurgezerlik gibi başlıca freud teorileri üzerinden yaratılan bir psiko-polisiye türünde diziyi severek izledim.
    her bölümün bir teoriye ayrılması ve bunun üzerinden somuta indirgenmesi fevkalade öğretici olduğu kanısındayım. -dizi hakkında girilen yıkıcı yorumlar kitlesel oral orgazmı olarak görülebilir.-

*başrol oyuncusunun freudun gençliğine benzerliği gerçekçiliği güçlendirmiş. tabii oyunculuk da kusursuzdu kanaatimce.

*freud un hipnozdan kopup, onca baskıya rağmen psikanaliz diye ısrar etmesini diziye de iyi yansıtmışlar.

*dönem mimari detaylar, renkler, giysiler gayet güzeldi.

* filmde geçen salome ismini karıştıranlar olabilir belki, bu bildiğiniz lou andreas-salome değildir.
    o salomenin gelişine daha çok zaman vardır.

*ama gördüğünüz doktor breuer nietzsche ağladığında kitabında da bahsi geçen freudun gerçek dostu olan doktordur.

*avusturya-macaristan, medyumluk,savaş gibi konular kurgunun oluşumuna yardımcı olan öğeler sadece. oraya takılan asıl odak nokta olan freudu kaçırmakla kalmaz diziye düşman kesilir. her bölümün tümevarım ile nereye evrileceği ortaya çıkacaktır.

*5 sezon çekilse de izlesem freudu.
    daha iyisi çekilene kadar en iyisi bu kalacak...

bu da evvelden freud hakkında #78483831

(bkz: sigmund freud)
  • fleur karakterinin bihter ziyagil, macar kontesin de firdevs yöreoğlu olduğu dizi.
  • spoiler içerir belki.
    ———————————-
    kan, şiddet ve saçmalıklar silsilesi vardı, evet. hele o 5.bölüm sonu neydi, ne izliyodum lan ben?! diye kalakalmama sebep oldu. ama yine de “aa freud böyle mi yapıyomuş, bu işler böyle mi çalışıyomuş?” demedim. netflix bir dizi yapmış, negzel evde boş boş otururken izliyoruz + freud karakterini canlandıran abi sayesinde göz ziyafeti çekiyoruz.

p.s: adama olan aşkımdan konuyu takip etmeyi unuttuğum dizi*
  • midesi hassas olanlar izlemesin bol bol kan, penis var.
    freudla alakasi çok az var ama dizi hafif sürükleyici vaktiniz varsa izleyin yoksa izlenmese de olur.
    5/10
  • anlamadığım dizi.

--------spoiler içerikli soru---------

ilk bölümdeki fahişeyi gay teğmen mi öldürdü?

claranın abisi kendiliğinden mi psikopat? macarlarla alaksı var mı?

operacı mucha kimi öldürdü. o ölenlerin macarlarla ne alakası vardı?

-----------spoiler içerikli soru-----------
  • dizi bir genius değil çok doğru ama berbat bir diziydi de diyemiyorum. cinsellik ve şiddet sertçe işlenmiş. bilinçdışının dışa vurumu gibi bazı sahneleri sanki bir ergenin düşü gibi. diziyi anlayamadım sanırım, yoksa bu kadar yüzeysel olmasını aklım almıyor.