şükela:  tümü | bugün
  • catherine mathelin in cocuk yetistirmek uzerine ana babalar icin haziladigi notlardan olusan kitabi..
    isin ozunun "dogru" ya da "iyi" ana baba olmak degil, ana baba "olmak" oldugunu anlatir..
  • freud'un mantıklı açıklayabileceği sorudur.

"sevginizi katmadınız"

sonra da suçu freud'a atın demi, ayıp bir şey.

(bkz: #15913462)
  • psikanalist catherine mathelin imzalı kitap.

hem adı hem de anlatımı hoş ve dikkat çekici bu kitapta bir psikanalist gözünden modern ailelere, modern olma yolunda özünden uzaklaşmış bilimselleşmiş anne-babalara bir bakış atılmaktadır.

kitaptan---

freud'un tavsiye isteyen bir anneye verdiği karşılığı hatırlayalım: "nasıl isterseniz yapın, nasıl olsa kötü olacak."

bu cümlenin sadece suçlayıcı anlamı vurgulanmıştır; oysa freud'un asıl belirtmek istediği, ana babanın bir ideale erişmesinin olanaksızlığıdır.

"başarılı bir eğitim" diyordu freud, "ergenlik çağında eleştirilebilen bir eğitimdir."

kitaptan---
  • kitap özellikle günümüzdeki kusursuz ebeveynlik çabasını, anne babaların çocukla yaşadıkları sorunlara birbirine benzer 'anahtar' ve pratik çözümler sunan yayın arayışını oldukça sade ama vurucu biçimlerde eleştiriyor. yıllar içinde sürekli değişen ana babalık anlayışlarından ve çocukluğunda farklı tutumlara maruz kalan bugünün ebeveynlerinin sonunda afallamasının sonuçlarından söz ediyor. benim için anlamıysa her zaman çok başarılı bir ebeveynlik anlayışına sahip olduğunu düşündüğüm, ama nedenini kolayca kavrayamadığım annemin sırrı hakkında ipuçları vermesi oldu.

kitapta şöyle geçiyor:
    " gerçekten de anne aslında çocuğun kendisine değer katmasını ister: 'o parlasın ki ben de onunla birlikte parlayayım.' kimse gelip anneye çocuğundan yararlanmayacaksın demezse - ki bu babanın işlevidir- çocuk ne kadar küçük olursa olsun anneyi bu haktan mahrum etmek için çaba gösterir."

"çocuk yetiştirirken her şeyi benzer kılmaya çalışmak neden? neden her şey cilalanmak, yumuşatılmak istenir? oysa çatışmaların, üzüntülerin ve rekabetlerin varlığı bir gerçektir."

bütün çabaların sonunda çocuğa verilen eğitimin niteliğini winnicott şöyle açıklıyor: "tek ödüllendirilme umudu çocuklarınızın size bebeklerini emanet etmeyi kabul edecekleri gün karşınıza çıkacaktır." bu da bugünlerde ben anne babamın bulunduğu şehre taşınırken kendi annemin başarısını tasdik etmiş oldu.
  • ismi şahane olan kitap. görünce bir gülümseme kapladı resmen yüzümü. aşırı merak uyandırdı bende.

listeye attım. öyle sanıyorum okuyunca tekrar dönerim bu başlığa.
  • doğru soru için:

(bkz: çocuklarımıza ne yaptık da freud böyle oldu)

p.s. yine de çok orijinal bir kitap ismi tabii. o ayrı.