şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sevdası içime nereden ve nasıl düşmüştü, hatırlamıyorum. bir sonbahar çocuğu olarak zemheriye vurgun olmam ile ne kadar alâkalıdır, onu da bilmem. bir aşkın deveran ederek, zâhirinden soyunup batıne dönmesine benzettiğimden mi acaba? hiç bir fikrim yok.

  diyelim ki; nergis sevdasını fuzûlî, lâle hayranlığını bâkî, şebboy sevgisini mustafa kutlu, filbahri merakını nazan bekiroğlu, fesleğen iştiyakını bir taze mezar, sarmaşık gülleri dedemin ihtiyar elleri, gelincik hayranlığını bir zamanlar gözümü alamadığım teknem vesilesiyle ebru düşürdü içime.

  fakat frezya hangi vesileyle girdi hayatıma, bilmiyorum. bildiğim bir şey varsa, uzun ve karlı kış gecelerinde, henüz cemreler düşmeye yeni başlamışken, muhakkak baştan çıkarıcı rayihası ve âlemlerden çaldığı sarı, beyaz renkleriyle vuslatına nail olunduğudur. bulanık sularda açan ateş rengi gelinciklerden bile kıymetlidir, berrak suların yüzeyinde öylece duran nilüfer çiçeklerinden bile görkemli...

  dünyanın bütün çiçeklerini bana getirmeseniz de olur. ama hiç değilse, senede bir gün, bir frezya demetiyle kavuşmam icap eder.

  yaz sonu nereden aklıma düştüyse, burnumda tütüyor mübarek...

  bunlar hep "vay beni leylak kokusundan çoban çevgenine / arastalardan ırmaklara çark ettiren dargınlık" diyen şair yüzünden!

  belki bir demet frezya bu dargınlığımızı hafifletir, belki...
 • baharda beyaz, sarı, eflatun, fuşya renginde olanlarını vazomdan eksik etmediğim mis kokulu, mutluluk yayan çiçektir.
  birinin almasını beklemeyin gidin çiçekçiden alın mutlu olun lan.
 • kokusu calvin klein'in eternity'sine benzer. ters bir ifade oldu galiba, eternity frezya gibi kokar desem daha dogru olacak.
 • soganla yetiştirilir.ama sarmısağın ekurisi olan soğan akla gelmesin hemen.yani tohumu o şekildedir...
 • kis cicegiymis frezya. yazin sicaginda tirim tirim aranirken ogrendim. "ocak-mart arasi bulursunuz" dediler. daha da sevdim o zaman, kokusu burnuma geldi aniden. kis kokusuyla, kar kokusuyla karisik..
 • fulya ikamesi. bostancı iskeledeki çiçekçi ablaların "kokulu fulyelar frezyelar" nidalarından kışın geldiği anlaşılır.
 • kış çiçeğidir daha çok.
  mor, beyaz ve sarı renkleri ile pek güzel. tablo gibi bir görüntü yaratılıyor nereye koyulsa. nereye koyulsa bir yaşam işareti.

  http://www.ciceksehri.com/…kli-frezya-buketleri.jpg
 • bulunduğu yere hem kokusuyla hem rengiyle baharı getiren çiçek. kurumuş hali bile ayrı güzel duruyor, beyaz ve sarı renklerden oluşan kurumuş bir buket var önümde, baktıkça huzur veriyor içime bahar doluyor gerçekten.. bununla birlikte beyaz olanlar kururken hafiften ara ara mor renk de almış, ne güzel çiçeksin sen frezya.
 • yalova'da kış mevsiminde seraların içinde yetiştirilen çiçek. soğan çiçeğidir. mükemmel kokusu vardır. yetiştiriciler mezata gönderir çiçeklerini ve satılması için açık artırmaya çıkmasını beklerler. hiç bir zaman verilen emeğin ve paranın tam dönümü görülmemiştir. bir sepet frezya 50 milyona giderken diğer bir tarafta 5 sepeti 20 milyona gider. vahim bir durumdur ama böyledir. bu bakımdan toprakla uğraşan, parasını topraktan kazanan kimseyle pazarlık etmemek gerekir. zaten vuran vurmuştur kendisine.
 • kayısıçiçeği olarak da bilinir..