şükela:  tümü | bugün
 • ressam diego rivera'nın karısıdır
  edit : ben bu entryi yazdıgımda ustunde uzunca bir hayat hikayesi vardı. ek yapmıstım.
 • başına gelmedik kalmayan meksikali ressam. geçirdiği tren kazasından sonra sakat kalmış ve yataktan kalkamamış, annesi sıkılmasın diye yatağının tepesine aynalar yerleştirmiş. bu nedenle herzaman otoportre yapar.

  1959 da intihar etmiş ve şu notu bırakmış: 'hope leaving is fine and hope not to turn back..'

  resimlerinde herşeyin bir anlami vardır. sürrealist değildir. (they thought ı was a surrealist but i wasn't. ı never painted dreams. ı painted my reality..)
 • kahloism diye bir sanat akimi ve frida kahlo diye de bir moda akimi vardir.. naomi bile frida kahlo kiligina sokuldu...
 • tablolarına bi bakışta bu kahlo diebiliceinis ressam
 • merhumenin arkasından konuşmak gibi olmasın ama, götürmediği adam kalmamıştır derler...
 • tekkaş saplantılı bir insandır, hiç bir yer bulamazsa, oyuncak ayıların, meyve sebzenin kenarına iliştirir martı stil tekkaş'ları; bir de üçüncü göz saplantısı wardır ki, genelde kendi alnına koyuverir kocası diego rivera'nın kellecağızını ki zaten daha sonra ayrıntılı inceleyeceğiz bu sayfalarda.
 • "hayatta basıma iki korkunc kaza geldi, biri gecirdigim otobus kazası, digeri de diego"... diyerek anlatir aslinda diego'nun onun icin ne demek oldugunu.. ve diego, kardesiyle beraber oldugun da bile sesini cikarmamistir frida, her seferinde kendisine geri donecegini bilircesine.. uzerine onlarca arastırma yapıldı ve bazıları onun bir "sibernetik ikon" oldugunu soylerler buna sebep olarak da "cyborg" tanımından yola cıkarlar; fantastik dunyanın ve gercekligin birlestigi "sey".. en yakın arkadaslarından birinin intiharından sonra ondan arkadasının annesine bir "anı" olarak vermek icin bir tablo yapması istenir, frida otel odasında kendini asagı atmadan once cizer arkadasını, yuzunde az sonra intihar edecek bir kisinin ifadesiyle, kuskusuz bu bir anneye verilecek bir anı olmaz ama frida'nın gercekligidir iste bu..
  kahloism bir sanat akımı degil, frida'yı tek ve gercek tanrı olarak goren bir din olarak dogmustur.. buna inananlar kıyafetlerine,takılarına ozel bir ozen gosterirler.. frida ve cevresiyle (diego rivera, tina modotti) ilgili ozel gunlerde (dogumgunu, olum yıldonumu vs) yas tutarlar, her gun duzenli olarak ibadet ederler.. frida'nın dogdugu ev "blue house" ise onların özel simgesidir..
 • halusinojen kadin
 • tastamam bir acı zanaatçısıdır efendim frida hanım.. hatta geçirdiği meşum kazadan sonra "başıma gelen en iyi şey acı çekmeye alışmaya başlamam" diyerek olanca manasızlığını tattığı yaşama devam etmeye karar vermiştir.. keza, ruhunun ve öz yaşamının kederleri bir yana, zaten olanca acı dolgulu bir zaman ve mekanda varolmuştur ya frida'anım..

  "önce başka bir otobüse binmiştik. ama küçük şemsiyemi unuttuğumu görünce, aramak için indik, beni harabe eden otobüse böylece bindik. kaza bir kavşakta oldu... insanın çarpışmanın farkına vardığı, ağladığı doğru değil. gözümden bir tek damla yaş akmadı ve demir çubuk, kılıcın boğayı delmesi gibi beni deldi geçti." diye dillendirdiği kazanın reçetesi üçüncü ve dördüncü omurga kemikleri kırılması; kalçada üç, sağ ayakta onbir kırık, sol kalçadan giren ve vajinadan çıkan demir çubuğun yol açtığı derin yara, cinsel organda sol dudak yırtılması olan kahlo, uzun süreler alçı ve acı korsesi içinde yaşamına devam etse de, aktif siyaset hayatından bile geri durmamış, zapata'nın bir mirasçısı olarak komünist partiye üye olmuştur..

  sonrası ise aşk ve tutku günleridir, nitekim ailesinin çokçok şişman bir breughel olarak tanımladığı sabık aşkı diego rivera kahlo perdesinin başrolünü kapmıştır bu günlerde.. akabinde yan rollerden birine de troçki beyi almıştır a, troçki'nin zevcesi hadiseyi çakozlayınca, frida terketme makamından çalmıştır..

  ne senle ne de sensiz diego'yla devamlı y eksenini zorlayan eğriler çizen ilişkisi, kahlo'nun tek yaşam enerjisidir.. sağlığı asla düzelmemiştir, içindeki ölümden gına getirmiştir handiyse; işte o debdebede uçan kaşlarının ortasındaki diego beyden de ayrılmaya karar vermiştir, -tabii diego'nun aşırı karı-kız düşkünlüğü de mühim bir sebeptir buna, kendi de düşkündür gerçi ya.. lakin ayrılık, frida hanımın günlüğüne şöyle yansımıştır:

  "başlangıç diego/
  yapıcı diego/
  çocuğum diego/
  ressam diego/
  babam diego/
  oğlum diego/
  sevgilim diego/
  kocam diego/
  dostum diego/
  anam diego/
  ben diego/
  evren diego"

  bu temsili ayrılık, diego beyin de yoğun çabalarıyla sona ermiştir elbet: 8 aralık 1944'de rivera'nın doğumgününde ikinci kez evlenmiştir bu iki ucu aşklı değnek.. frida hanımın, 1953'de kesilen bacağının ardından bıraktığı son not da şu olmuştur:

  "çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönmeyeceğimi umarım".. hulâsa, dünyadan çıkış yolları'ndan birini bulması hasedimin yegâne sebebi olmasa da, olmuş gibi yapayım ben şimdilik efendim..

hesabın var mı? giriş yap