şükela:  tümü | bugün
 • elektrikli testereyle canlı modeller üzerinde seramik çalışma sanatının sergilendiği bir başyapıt.

  nihiheh.
 • friday the 13th, "ayın 13ü cuma günü" anlamına gelmektedir.. burdaki th ekini gören bazı mal vatandaşlarımızın filmin adını "13. cuma" şeklinde çevirmesiyle ise maalesef dilimize bu şekilde yerleşmiştir nitekim kötü olmuştur..
 • uzun yıllardan sonra ilk kez izlendiginde sapik filminden büyük ölçüde etkilendiği gözlenen film. gerek soundtrack'in benzerliği, gerekse mrs. vorhees'in norman bates'in kadın kılığında bir türevi olması filan gibi ayrıntıları on onbeş yıl önce teenage halimle kaçırmışım.
 • filmde gencecik kevin bacon da yer almaktadır. filmde herkes ölmek için elinden geleni yapıyor, cem yılmazın dediği gibi nerde kıyı kuytu bi yer var hepsi oralarda takılıyorlar.

  --- spoiler ---
  katilin kevin bacon'a alttan ve boğazdan girdiği sahne mükemmeldi. ses efektleri insanı acaip geriyor. anne olayı akla sapığı getiriyor.
  --- spoiler ---
 • vakti zamanında türkiye'de dağıtımcıların nedense atlamış olduğu, yani vizyona gelmeyen, ama ikinci bölümü sanki ilk bölümmüş gibi 13. cuma adıyla vizyona girmiş olan film. kulağa biraz karışık gibi gelebilir ama öyle: bizde yıllar evvel 13. cuma adıyla oynayan film aslında friday the 13th değil friday the 13th part 2'ydi, friday the 13th hiç vizyona girmemiş ama sonradan o da 13. cuma adıyla videoya çıkmıştı....
 • özellikle 10 dakikalık sevişme sahnesi ve jason'un ışınlanmayı icat etmiş olması ile, rahatlıkla 2009 mahsulü bir konulu porno/bilim kurgu olduğunu iddaa edebiliriz. evet.

  --- spoiler ---

  ha bir de belirtmem gerekirse, jason, muhteşem ok kullanıyor, muhteşem balta fırlatıyor falan. bir sonraki olimpiyatlara okçuluk dalında katılmalı bence.

  --- spoiler ---
 • ayın ilk günü pazar gününe denk geliyor ise,o ayın 13ü de cumaya tekabül edecektir.
 • çocukluğumun ağzına sıçan film. ilkokul 1 veya 2 deyken, abimle arkadaşında izlemiştik, fidyo kasetlerinin en cafcaflı olduğu zamanlar. film keyfi yapacakmış adiler sözüm ona. asansöre bindirememişlerdi beni filmden sonra. sonra geceleri uykum kaçardı abim gelirdi yanıma, sonra çiş yapmaya gidemezdim. sonraa boş inşaatların yanından geçemiyodum falan filan. böle boktandı yani etkisi. o maskesine kolonya döküp yakmayı istiyodum çocukken. hala da istiyorum işte. sol framede görmez olaydım adını, maskesine lamalar tüküresice.
 • seneler içerisinde uzunca bir yolculuk yapacak olan teen slasher filmler serisinin ilk filmi...

  şimdilik 1980'den 2009'a kadar...

  80 yapımı serinin ilk filmi.orjinal film... dönemin şartların göre başarılı,sürdürülebilir bir senaryo...

  2009 yapımı ise ilk filmle alakasız, bir remake değil...

  --- spoiler ---

  2009 yapımı film kötü sözlük... harbi harbi kötü... öncelikle jason dediğimiz bir adet seri başı katilimiz atası olan seri filmlere göre öküz gibi hayvanat gibi birşey...

  adam ok kullanıyor,palacı zaten onu geçiyorum,baltalı ilah olmuş...ama prof yani... o bakımdan...

  klasik olarak bir grup salak sürüsü bizim kristal göle gelir.jason'ın mekanını işgal eder...jason dediğimiz arkadaş ise bunları patates eder... bu sürü dışarısında önceden gelen başka sürüden olan bir kızı arayan adamı içerir film konu olarak...

  oyunculuk harbiden olmamış...

  iyi olan şey filmin başından sonuna kadar süren hareket...

  --- spoiler ---
 • bu arada jason'un dogum tarihi filmlerde anlatildigina gore june 13th 1946 imis...

  ps: sindi dikkat ettim de bugun ayin 13 ve cuma... entry'leri yazarken hic ama hic aklima gelmemisti...