• ünlü kült film friday the 13th'in devamı olan 1981 yapımı film. bir devam filmi olarak birincisinden daha başarılı. film daha önce olayların yaşandığı crystal lakein yanındaki kampta geçiyor. jason yine ortalığı kana buluyor. öldürme sahneleri hepsi süperdi.
    http://imdb.com/title/tt0082418/ den ayrıntılı bilgilere ulaşılabilir.

--- spoiler ---
    baştaki kedili sahnede resmen sıçtım. kesin biri çıkıcak dememe ve beklememe rağmen hoplattı. jason'un yataktan çıkıp öldürdüğü sahne ise akla kırmızı başlıklı kızı getirtti.
    --- spoiler ---
  • yıllar önce başlığı açmışım, üstüne bir iki ekleme yapma ihtiyacı hissettim. kısmet bugüneymiş. bir devam filmine göre oldukça başarılı bir film. ilk filmin 5 yıl sonrasında geçiyor filmimiz. jason küçük çocukluktan çıkıp ilk defa kendini izleyiciyice gösteriyor. bir süre sadece ayaklarını görüyoruz ama o da yeter. neyse ki yönetmen bizleri kırmıyor ve sonunda jason'un eciş bücüş yüzünü de gösteriyor. yan kampa gelen bir takım enerjik yeniyetmenin jason tarafından katledilmesini izliyoruz. ha çıktı çıkıcak derken jason film boyunca adrenalin salgılatıyor.

--- spoiler ---

filmin sonunda ayakta kalan ilk filmdeki gibi yine bir kadın. özellikle herşeyin bittiğini düşünüp köpeğin gelmesiyle birlikte çalan huzur müziği eşliğinde camdan içeri dalan jason portresi için bile tekrar tekrar izlerim ben bu filmi.

--- spoiler ---
  • 80'lerden bir *...

babası olan friday the 13th'a göre daha iyi ve akıcıdır...

ortak nokta yağmur arkadaş...

--- spoiler ---

ilk filmde adı geçen ve sadece bir hayalden öteye göremediğimiz jason'u bu filmde ayak seviyesinden başlamak üzere , kafaya hatta yüze kadar kademe kademe görürüz...

ilk filmde olduğu gibi bir abla hayatta kalmayı başarır...

--- spoiler ---

dönem şartlarına göre kalitelidir...

halloween abi michael'a göre jason dayı daha bir alt edilebilir ama kesinlikle jason daha hızlıdır...

michael ağır takılır babalar...
  • ch ch ch ch.... kih kih kih kih....
    bu nedir abi ya...
    ilginç olan.. adamın aniden çıkacağını biliyorsun fakat yine de bi hafiften tırsıyorsun..
    ilk filme göre daha başaralı o kesin..
    jason reis ölmedi kalbimizde yaşıyor...
  • filmle ilgili bir detay bilgi; yapım yılı 1981 olmasına rağmen, olaylar 1985'te geçiyor zira kampın rehberi ölümlerden sonra (ilk filmdeki ölümleri kast ediyor) 5 yıldır buraya ilk kez gelen biziz diyor.

serinin başkarakteri jason'ın sahne aldığı film. annesinden bayrağı devralıyor ve cinayetlere başlıyor. ilk filmde anne oğlunun intikamını alıyordu, bu filmde oğlu annesinin.

soğuk açılıştan* sonra film kamp ateşinin başındaki gençler ile açılıyor. gençler toplanmıştır ve jason hakkında efsane anlatılır. korku filmlerinde meşhurdur, ateş başında toplanan gençlerin korku hikayeleri anlatmaları. asıl korkunç olanıysa, efsane diye anlattıkları doğrudur ve jason gerçekten de hikayede anlatılan her şeyi gerçekleştirmiştir.

üç aşağı beş yukarı ilk film ayarındadır. yine kampa gençler gelir ve öldürülür. yine ölümlerin olduğu gece yağmur başlar. yine önce daha günahkarlar ölür. hafif kaşar kızlar, amsalak erkekler... seks yapanları cezalandırır katil, o yıllardaki her teen slasher filmleri gibi.

artık bütçe yetersizliğinden midir yoksa yönetmen beceriksizliğinden mi bilinmez, jason bu filmde pespaye gibidir. ufak tefek çelimsiz elinde tırmık, gayet de öldürülebilir durmaktadır. kafasında urganla bağladığı beyaz bez vardır. haneke'nin funny games filmindeki gibi. seri katil karizması henüz yoktur. bu haliyle de gençleri doğramıştır o ayrı.
  • geldik 2. filme.lakin bizde ilk filmmiş gibi 13. gün adıyla gösterime girmişti niyeyse görsel ben seksenler ortası çemberlitaş şafak sinemasında vizyon dışı bir gösterimde izlemiştim.sinir bozucu bir yeniyetme olarak ailemle yaptığım bir tartışmadan sonra kendimi sinemada bu filmi izlerken bulmuştum.orijinal filmin final kızı alice'in açılış sahnesinden ayrı bahsedeceğim.filmimiz ilkindeki olaylardan beş sene sonra başlar.kristal kamp artık "kan kampı" adıyla anılmakta ve kapanmıştır.yakınlarındaki bir danışman eğitim merkezine gelen bir grup genç filmimizin çetesini oluştururlar.jeff,sandra ve şakacı suratlı,komik,mizahi ted ilk tanıştıklarımızdır görsel / görsel / görsel / görsel / paul holt tarafından yönetilen kıdemli kamp danışmanlığı kursu adlı eğitim merkezinde diğerlerini tanırız.seksi hatun terry ve köpeği muffin ,onun peşinde tacizci gibi dolaşan scott (filmi şimdiki kafayla izlediğimizde anlarız anca,o yıllarda yılışkandır sadece) tekerlekli sandalyeli mark ve ona aşık vickie'dir asıl tanıdıklarımız,yoksa danışmanlar daha kalabalıktır.final kızımız ginny ise çocuk psikolojisi üzerine okumakta ve paul'un hem sevgilisi,hem asistanıdır.yani ilk filmin masum *kız hayatta kalır olayını tersine çevirir.patır patır patlayan wolksvagen'iyle dalar ortama,anlarız farklı olduğunu görsel gece ateşin etrafında toplandıklarında paul ekibe kampın tarihçesini anlatır görsel burası önemli çünkü jason'ın nasıl olupda hala yaşadığına dair ipuçları vardır bu anlatıda.yerli inanışına göre bir çeşit yaratık olarak hayatta kalmıştır.sessizce ihtiyaçlarını çalarak,vahşi hayvan ve bitkileri yiyerek.bu antik bir hikayedir artık.yakınlardaki kristal kamp gençlere gelip beni görün diye fısıldamaktadır adeta.ve olaylar ertesi günün fırtınalı ve yağmurlu gecesinde gelişir.ginny,paul,ted ve eksta danışmanlar (ki içlerinde asyalı,siyahi vardır ve haklarında birşey öğrenmeyiz) yerel bara akarlar.mark,vickie,kaybolan muffin'i arayan terry,tacizcisi scott,mark ve vickie geride kalırlar...--- spoiler ---

ted şakacı,komik karakterine rağmen hayatta kalır.yönetmen steve miner çoğu fıkrasını aktöre doğaçlama anlattırmıştır."stu bir fıkra anlat…" deyip duruyormuş.aktör stu charno barmen kıza asılan ted'in bardan geri dönmeyerek ,ölümden dönmesi hakkında şöyle der bir röportajda "o sevgili garson kızla ben birbirimiz için yaratılmışız derken yalnız olmadığımı düşünüyorum.barın üzerime düşmesini istemedi ve ben boşları topluyordum.gerçek aşk" görsel / görsel https://bloody-disgusting.com/…slasher-movie-rules/ / https://fridaythe13thfilms.com/…terview-stu-charno/
    aktör ted'in gecesinin nasıl bittiğini hayal ediyorsa bizim içinde öyledir.bölüm 3 için aramışlar ama hala dışarda sarhoş olmakla meşgulmuş.ted slasher film kurallarını hiçe sayıyor.bira içmeyi planlıyor gecenin ilerleyen saatlerinde...devam filminde ginny ve ted'in jason'la mücadelesine tanık olabilirmişiz eğer amy steel dönmeyi reddetmeseymiş.jeff ve sandra'nın mızraklanıp yatağa mıhlandıkları sahne kesilmiş ama kanlı haliyle vhs kaset kutusundaki tanıtımda varmış görsel

--- spoiler ---
    barda ginny'nin jason'la bile empati kurup onu anlamaya çalışması filmin en ilginç anı.sonlara doğru karanlığa gömülmüş kamp evinde ginny'nin paul'e "bu odada birisi var,paul bu lanet odada birisi var!" diye önce fısıldayıp,sonra bağırdığı sahne tüm serinin en ürpertici anlarından.karanlıklarda gizlenen bir jason'dır bu.insani hareketler,hatalar yapar.doğaüstüne geçmemiştir henüz.jason henüz ikonik maskesine kavuşmamış çuvalla dolanmaktadır ortalıkta.devam filmi için geri dönmeyen günümüzde bir aile terapisti olan amy steel ginny'yi terk etme kararından derinden pişmanlık duyduğunu söylüyor.bir slasher serisinin üçüncü bölümünde değil kahvaltı kulübünde ya da pembeli kız'da olmak istiyormuş.bir röportajında "annem senaryoyu tavan arasında buldu ve ben de okudum.aman tanrım, buna hayır dediğime inanamıyorum diye düşündüm.ginny çok sert terminatör'deki sarah connor tipinde bir karakterdi.travma geçirmişti,ama savaşçı ve güçlüydü.karate ve tüm bu dövüş sanatları şeylerini biliyordu.o çok havalıydı."
  • meşhur friday the 13th part 2 yazısı arkadan gelip perdeye çarpmadan önceki önsöz alice hardy üzerinedir.kristal kamp'taki olaylardan iki ay sonra alice'i metruk bir evde görsel
    tek başına yaşarken görürüz.bayan voorhees'in kafasını bir palayla kestiği ve jason'ın çürümüş cesedi tarafından gölde kanoda saldırıya uğradığı o gecenin dehşetini bir rüya aracılığıyla yeniden yaşar.rüyadan uyandıktan sonra annesiyle telefonda konuşur görsel / görsel ve ona hayatını tekrar düzene sokmak için mücadele ettiğini söyler...asıl filmden ayrı bir kısa film olarak görüyorum bu önsözü.adrienne king ilk filmin ardından bir takipçi ile uğraşmak zorunda kalmış.bu yüzden geri dönmesini isteyen yapımcılardan rolünü kısa tutmalarını istemiş.olay şöyle gelişmiş.başlangıçta alice karakteri devam için genişletilmiş bir role sahipmiş,ancak çılgın bir takipçi king'in sık sık ziyaret ettiği yerleri öğrenmiş ve çeşitli mekanlarda polaroid fotoğraflarını çekip new york city'deki dairesinin kapısının altından tehdit notlarıyla birlikte atmış.bu birbuçuk yıl süren kabus oyuncuyu rolüne geri dönmek konusunda isteksiz hale getirmiş.takipçisi onu california'daki kız kardeşinin evine kadar takip edip evine girip kafasına silah dayadığında king adamı gitmesine izin vermesi için ağlayarak ikna edebilmiş."bir buçuk yıl boyunca sapığın kim olduğunu bilmiyorduk.video kameralar,güvenlik kameraları,cep telefonları olmadığını hatırlamalısınız.çok tuhaf şeyler alırdım.örneğin, bir gün önce ya da önceki gece yaptığım bir şeyin polaroidlerini kapımın altından alırdım.new york'ta bir binadaydım.çok garip,adam bir korku hayranı değildi.filmi birkaç arkadaşıyla görmüş çünkü herkes izliyordu. ve sonunda kim olduğunu öğrendiğimizde bunun yaşamam, ölmem ya da herhangi bir şeyle ilgisi yoktu.ona geçmişinde korkunç bir şey yapmış birini hatırlatmış olmamla ilgiliydi.çok tuhaf ve ilginç.tabii ki, o sırada zavallı rebecca shaeffer'ın hayranlarından biri tarafından öldürülmesine kadar (1990) takip etmeye karşı hiçbir yasa olmadığı için temelde yalnızdım" polisler ise "ne bekliyorsunuz,çektiğiniz filme bak!" diye nerdeyse fırçalamışlar. --- spoiler ---

ste gelene kadar alice'in öleceğini bilmeyen king bir soru-cevap etkinliğinde şunları söylemiş "aslında onlara devam için ne gerekiyorsa yapacağımı söyledim.ben onlarındım ve mutluydum.hiç senaryom olmadı.çok az şey biliyordum ama oraya çıktım" sahnenin tamamı alice'in annesiyle yaptığı telefon konuşmasıda dahil bir senaryo almadığı için doğaçlama imiş. "tüm çekim işkence gibi uzun bir gecede yapıldı,bu yüzden ekip umutsuzca eve gitmek istedi. en sevmediğim anılarımdan biri,sahne görevlisinin sahneden önce geri çekilebilir buz kıracağını kontrol etmeyi unuttuğu zaman olmalı" jason buz kıracağını alice'in şakağına batırırken geri itilmeyince king yaralanmış görsel sahneyi tamamlamak için aynı yara yerinin üzerinden batırarak devam etmişler.
    --- spoiler --- bu sahnede alice'in dairesinin içindeki çizimler adrienne king'e ait görsel / görsel king bu bölümü "rüya içinde rüya" olarak görüyormuş.bende böyle kabul etmiştim hep.hatta buz kıracağı ile intikamını aldığı ve ginny'den terapi aldığını gördüğümüz bir hayran filmi bile mevcut jason rising:a friday the 13th fan film https://www.imdb.com/title/tt7798990/ adında. sinema tarihinin ilk yetişkin jason sahnesi bir kadın tarafından oynanır bu filmde.alice'in evine doğru yürürken gördüğümüz bacaklar kostüm tasarımcısı ellen lutter'inmiş.
  • metacritic puanı 26 olan teen slasher. jason voorhees bu bölümde doğduğu için serinin en önemli filmidir. sinema tarihinin en uzun jenerik öncesi sahnelerinden birini içerir ki bazı versiyonlarda 15-16 dakikaya kadar çıkmaktadır.
  • meşhur, kült oğlu kült karakter jason'ın ortaya çıktığı, friday the 13th'in devamı olan 1981 yapımı film.
    ilk filmden daha başarılı olduğu, günümüz teen slasherlarına ise ön ayak olduğu bariz. ancak benim gibi 80'ler slasher hayranı birisi için bile çok da heyecan yaratmayan bir film oldu. sanıyorum ki jason'ın doğuşuna dair beklentim bir michael myers yada freddy krueger olmasından dolayıydı. bu yüzden sevmedim.
    çıplaklık ve şiddetin abartılmadan, dozunda kullanılması ise güzeldi.
    seriye devam eder miyim bilmiyorum fakat, mortal kombat'da bile önüme çıkan bir karakterin gelişimini de merak etmiyor değilim.
  • jason, ikonik görünümü henüz tam olarak yerleşmemiş olan film. serideki ilk filmden bir yıldan kısa bir süre sonra vizyona giren friday the 13th part 2 , yeni bir danışman grubunun eski ve kullanılmayan camp crystal lake yakınlarındaki bir eğitim kampına katılmasıyla birinci bölümden beş yıl sonrasını ele alıyor. danışmanlara, genç jason voorhees'in çocukken nasıl boğulmadığına dair yerel bir efsane anlatılır. hikayeye göre, jason ormanda tek başına yaşıyordu ve beş yıl önce annesinin bir kamp danışmanı tarafından kafasının kesilmesine tanık olmuştu. çocuklara hikayenin sadece bir şehir efsanesi olduğu konusunda güvence verilir, ancak efsane, kafasına çuval geçirmiş devasa bir adamın yeni danışmanları sistematik olarak öldürmeye başlamasıyla gerçek olur.
hesabın var mı? giriş yap