şükela:  tümü | bugün
 • orijinal adı friday the 13th part 3: 3d olan 1982 yapımı film. valla ben izlediğimde 3 boyutlu gelmedi ama bazı sahneleri 3 boyutlu olabilir. film bu sefer bir çiftlikte geçiyor. jason daha aktif ve seri hareketler sergiliyor. bu filmde kendisiyle özdeşleşen hokey maskesine kavuşuyor. film vasat ilerlese de sonlara doğru temposu yükseliyor. sapık'a direk bir gönderme de var. filmdeki karakter çeşiti bol. nihilist 68liler, her zamanki gibi şişman zıpçıktı eleman ve zenciler var.

  ayrıntılar için http://imdb.com/title/tt0083972/ adresine bakılabilir.
 • yıllar sonra izleyince farkettim ki hakikaten de bazı sahneler 3 boyutlu bu filmde. yani gözlük olsa o biçim izleyeceğiz. yoyo, zıpkın, elma ve gözlerin fışkırma sahneleri aklıma ilk gelenler. tabii filmi izlemeyenlere bu saydıklarım absürd gelebilir ama ne yazık ki böyle.

  --- spoiler ---

  yine bir 13 cuma filmi ve yine sağ olarak kurtulan bir dişi. yönetmen geleneği bozmamış ve tek mekanda geren kaliteli bir yapım ortaya çıkmış. jason daha çevik ve daha vahşi.

  --- spoiler ---
 • ilk iki filme kıyasla olmamış bir filmdir...

  öncelikle spoiler'a mağruz kalacağınızı belirterekten ;

  --- spoiler ---

  jason daha seri... bırakmıyor namussuz milletin peşini...

  michael myers gibileşmiş birazda... öldüremiyorsun...adamı astılar da bana mısın demedi...

  kurbanlardan birinin kafasını sıkmak suretiyle gözün yuvasından fırlaması nasıl bir hayal dünyasıdır arkadaş...ayrıca o hiç yakışmamış filme... ver gerilimi ver heyacanı ama bu nedir lan ? yay gibi fırladı namussuz...

  ayrıca;

  ikinci filmde sarışın abla palayı jason'un omuzundan girmek suretiyle vücuduna saplamıştı...ve jason vücudunda palayla birlikte filmin finalinde camdan içeri dalmıştı...

  burdaya filmin başındaki flashback diyebileceğimiz sahnelerde pala saplandıktan sonra sarışın abla olay yerinden gittikten sonra palayı jason'un bedenin de değil de yanında görüyoruz...

  çünkü o sahneden sonra jason palayla birlikte (vücudunda saplı halde ) gelmesi gerekiyor...

  --- spoiler ---
 • iyi bir posteri ve çok iyi bir müziği olan filmdir.
 • ilk iki tırt filmin ardından serinin tek geren ve tek iyi filmi olduğunu düşünmeye başladığım slasher.

  jason meşhur maskesini ilk defa bu bölümde takıyor ve çok geniş yelpazede katliam yapmaya devam ediyor tam gaz.

  mantıksız tek bir nokta var ki ilk iki filmin de en büyük mantık hatasıydı bu: bu arkadaşlar niye her zaman birini sağ bırakıyorlar. hayır yani o kadar yapılı, kaslı herifi yalnızca kucaklayarak öldürüyorsun da gölde çaresiz bir şekilde boğulan kızı mı öldüremiyorsunuz?

  klişe bir cevap olacak ama bu bence korku filmlerinin temel mantığını açıklamaya yetecek bir söz: tüm deliliği insanlara anlatacak birine ihtiyaç var. dolayısıyla birinin kısa sürelik veya uzun vadeli de olsa sağ bırakılması gerekiyor.

  serinin büyük bölümü kötü bence. hele ki ikinci film bildiğin can sıkıntısı. ama bu film diğerlerine nazaran izleyiciyi daha çok germeyi, zaman zaman ekrana kilitlemeyi ve jumpscareler ile sıçratmayı başarıyor böylece benden 5,5/10 puanı kapıyor.