şükela:  tümü | bugün
 • asıl adı friday the 13th: the final chapter olan, 1984 yapımı serinin 4. filmi. olaylar 3. filmin sonunda başlıyor. bu sefer jason'un cesedi bulunuyor ve morga kaldırılıyor. ama jason burdan da tüyüp ormana geri dönüyor ve yine önüne geleni katlediyor. serinin ilk 4 filmi göz önüne alınırsa en kanlı ve korkutucusu bu film. çünkü bu filmde daha çok insan var. süre diğer filmler gibi 1,5 saat olunca ölümler daha sık oluyor. ayriyeten filmdeki cinayet sahneleri bir o kadar orijinal ve dehşet verici. bazı sahneler de korkudan yerimden fırladım. filmin adı her ne kadar the final chapter olsa da yapımcılar bu filmden sonra 6 tane daha 13. cuma filmi çektiler.

  daha da ayrıntılı bilgi için: http://imdb.com/title/tt0087298/
 • öncelikle ;

  (bkz: corey feldman)

  bu elemanın o dönemde yer aldığı ne varsa izlenir !

  (bkz: the goonies) , (bkz: stand by me) , (bkz: gremlins) , (bkz: the lost boys)

  --- spoiler ---

  o kadar adam içinden bir sen çıktın ! jason'u doğradın !

  --- spoiler ---

  filme gelince;

  sıralama içerisine sokulduğu zaman friday the 13th part 2'den sonra seride ikinci iyi film...
 • korku filmlerinde erotizme alışkınız ama bu film sanıyorum bu konuda zirveye oynar. onun dışında sıradan jason katliamı işte.
 • jason'un bol bol koştuğu film. kim demiş sadece yürüyor diye merak ettim.
 • okuyacağınız entry 1984 tarihli friday the 13th the final chapter ile ilgilidir ve söz konusu filme dair pek çok spoiler içerir.

  ayrıca bakınız:
  friday the 13th (ilk film)
  friday the 13th part 2
  friday the 13th part iii
  friday the 13th a new beginning (beşinci film)
  jason lives friday the 13th part vi
  friday the 13th part vii the new blood
  friday the 13th part viii jason takes manhattan
  jason goes to hell the final friday
  jason x

  --- spoiler ---
  adından da anlaşılacağı üzere final chapter seriyi sonlandıracak film olarak düşünülmüş. bildiğiniz gibi kült bir seri olan friday the 13th eleştirmenlerce devamlı yerden yere vurulan, pek saygı görmeyen, hatta dalga geçilen bir seri. yönetmen frank marcus jr. da filmler gişede ne kadar para kazanırsa kazansın devamlı olumsuz eleştirilmekten, saygı görmemekten bunalmış ve seriye nokta koymaya karar vermiş. paramouth pictures da slasher filmlerinin popüleritesini kaybettiğine inanarak bu kararı desteklemiş. ilk filmin makyaj sanatçısı tom savini de "madem benim yaratılmasına yardım ettiğim bir karakteri öldürüyorsunuz, o zaman ben de orada olacağım" diyerek kadroya katılmış.

  kendi adıma bütün bu başarısızlık konusuna katılmıyorum. bugün korku filmleri seven figür kolleksiyoncularının hepsinin arşivinde en az bir jason bulunuyorsa, hala bu seriye dair figürler vs kapış kapış gidiyorsa, korku filmi denildiğinde akıllarda canlanan şeylerden birisi de bir hokey maskesi ise buna başarısızlık denemez. elbette tutup christopher nolan filmleri ile karşılaştırıp senaryoyu, yönetmenleri filan yerden yere vurabilirsiniz. ancak bunun bir b-filmi olduğunun ve sadece kendine özel kitlesine seslendiğinin unutulmaması gerekir.

  filme gelirsek, diğer filmlerde de olduğu gibi olaylar bir önceki filmin bıraktığı yerden başlıyor ve ilk üç filmin kilit noktalarını gösteren bir kolaj ile açılıyor. 3. filmin sonunda morga kaldırılan jason açıklamaya gerek duyulmayan bir nedenle canlanır, nereye bırakırsan bırak geri dönen kedi gibi crystal lake kampına geri döner ve gerisi malum. filmin diğer filmlerden farkı "madem seriyi kapatıyoruz, her konuda önceki filmlerde var olan unsurlarını arttıralım" düşüncesi olmuş. sonuç olarak da daha çok itici ve gerizekalı genç, daha çok erotik sahne, daha çok kanlı cinayetler ortaya çıkmış. jason'ın hakkından gelmesi için sona bırakılan çocuk karakter ise filmin önceki filmlerden en büyük farkı. jason'ın ahlak bekçiliği görevi ise devam etmekte, yine temel kural "sevişen ölür".
  film 2.6 milyon dolar bütçesiyle gösterime girip sadece amerika'da 33 milyon dolar kazanç getirmiş. serinin en sevilen filmi olmasına rağmen eleştirmenler filmi yine gömmüşler. jason'ın bir türlü ölmemesi gibi eleştirmenlerin gömdüğü film çok da gömülü kalmamış ve sadece bir yıl sonra bütün o final chapter tantanasına rağmen geri dönmüş, seri devam etmiş ve çok da iyi olmuş. (çok da güzel olmuş taam mı?)

  bu arada ülkemizde bu film ve bir sonraki film friday the 13th a new beginning aynı anda gösterime girmiş ve vatandaşlarımız aynı anda iki filmi izleyebilme şansını elde edebilmişler.

  akılda kalıcı ölüm sahnesi: back to the future serisinin george mc fly'ı olarak tanıdığımız crispin glover'ın tirbişon ile elinden masaya çivilenmesi ve sonra yüzüne gelen keser.

  ikonik sahne: filmin çocuk yıldızı corey feldman'ın saçlarını tıraş edip jason'a kendi çocukluğunu hatırlatacak şekilde karşısına çıkması ve sahnenin devamında jason'ın maskesiz yüzüne inen pala (maschete).

  "you son of a bitch! ı'll give ya something to remember us by."

  --- spoiler ---
 • cumartesi oluyor mu nihayet dedirten seridir.
 • 3. filmin bıraktığı yerden devam ediyor olaylar. (bu da demek oluyor ki 3. filmin sonunda kızın gördüğü şey hayal)
  zaten 2. 3. ve 4. filmler yaklaşık 10 gün içinde geçiyor ve hepsi de birkaç km'lik mesafede oluyor.

  yine hafif kaşar kız, onun sevgilisi, friend zone'a giren erkekler ve piç erkeğe asılan kızlar ilk ölenler oluyor. seride ölüm sıraları bile bire bir aynı neredeyse.
  yine yağmurlu bir gecede işleniyor cinayetler, hem de ne yağmur bardaktan boşanırcasına.
  bu filmin farkı bu kez homojen bir grup yok. yani önceki filmlerde birbirlerini tanıyan genç arkadaş grubu vardı hep. bu filmdeyse aile var, arkadaş grubu var, tek başına takılan bir eleman var, iki tane kız var. hepsinin ortak noktası jason'ın gazabına uğramaları.

  bu filmden sonra seri farklı bir istikamet izliyor. bu film serinin asıl halinin son halkası.

  --- spoiler ---

  jason ebediyete uğurlanıyor

  --- spoiler ---