şükela:  tümü | bugün
 • ii. dünya savaşı nazi generalobersti. hitler'e düzenlenen meşhur (şu aralar vizyonda kendisiyle ilgili film de bulunan) valkyrie darbe ve suikast girişiminde -astları- claus von stauffenberg ve arkadaşlarına göz yummuş; ancak herhangi bir doğrudan eylemde bulunmayı reddetmiştir. daha sonradan suikast girişimi başarısız oluncaysa yan çizmiş, agresif tutumlar sergilemiş, ortada bir karışıklık olmuştur**. neyse bu karışıklık nihayetinde de fromm tüm bu stauffenberg ve tayfasını idam ettirmiştir, ancak yine de bu tutumu kendisini idamdan kuratamamıştır. (harbi bu naziler son dönemlerinde acayip çılgınlaşıyolar di mi).

  garip bir şekilde bazı yerlerde erich fromm adıyla geçmektedir bu adam. halbuki görüldüğü gibi uzaktan yakından alakası yoktur. ancak geçmektedir.* aslında bu entryyi yazmadaki temel amacım bunu bir yerlere not alıp benim bu sabah yaşadığım garip hisleri çok hissetmemeniz, şu ergenekon günlerinde erich fromm'un da yüksek rütbeli bir nazi askeri olduğundan şüphelenmemenizdi. bunların hepsi komplodur.

  * my jekyll doesnt hide'ın yazdığı bir entryye (#3217027) "ne alakası var" diyince kendisinden öğrendim bunu, aha da linki: http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/gerfromm.htm .
 • hitler'e karşı olan eleştirilerini saklayan, hitler'i devirmeyi planlayan alman subay gruplarına korkup hiçbir zaman açıktan destek vermeyen ama buna rağmen hitler tarafından idam ettirilen uyanık general.
 • 20 temmuz olayı'nda darbeciler tarafindan tutuklanmasina ve sonra darbecileri tutuklatmasina ragmen adolf hitler'in "ulan altindaki adamlarin darbe planlarini biliyordun, neden haber vermedin" diye idam ettirdigi donemin ihtiyat ordusu baskomutani
 • daha önce kara kuvvetleri komutanı kurmay başkanı franz halder'ın berlin'e seçkin bir birlik yürüterek hitler'e darbe yapma fikrini ''alman eratı führeri sever, boşuna uğraşmayın'' diyerek engellemesine, 20 temmuz'da da makamından alıkoyulmasına rağmen yine de hitler'in gadrine uğramış, sâbık silahlanma bakanı ve ihtiyat ordusu komutanı.
 • general olbricht ve albay stauffenberg'in muhalif düşüncelerinden haberdar olması, bu ikilinin telkiniyle berlin'deki rezerve kuvvetlerin komutasını alması, stauffenberg'in o şehir senin bu garnizon benim gezmesine izin vermesi, hitler'in ölmediğini öğrenene kadar rezerve güçlerin sokağa çıkmasına ses etmemesi gibi gerekçelere istinaden 20 temmuz olayı'na son ana kadar sıcak baktığı apaçık görülen general. hitler ve üst düzey nazi kadrosunun sağ salim olduğunu öğrenince öyle bir taraf değiştirmiştir ki, stauffenberg ve olbricht'i jet hızıyla kurşuna dizdirip onları sonsuza kadar sustururken kendisini de sağlama almıştır.

  birini fena halde andırıyor.
 • 20 temmuz olayı öncesi "ne istediniz de vermedik" durumu, darbe başarısız olduktan sonra "kandırıldık" diye beyanat verdiği düşünülür...(yersen)