şükela:  tümü | bugün soru sor
 • friedrich bu hayattaki değerlerin yok olmasının, insanın bu değerlerin yok oluşu ile içine düştüğü karanlık ruh halinin ve bu tavırlarının sonucunun nihilizme neden olacağını düşünmüştür. kendi felsefesinde ise bu problemin çözümünün yollarını aramıştır.

  friedrich'e göre nihilizm,"değerin, anlamın ve arzu edilebilirliğin radikal bir biçimde reddedilmesidir." artık olup bitenin değeri yoktur, yaşam anlamsızdır ve arzu edilmeye değer bir şey yoktur. nihilizm, büyük bir yönsüzlük ve anlamsızlık durumudur. (nietzsche'de yaşama sorunu, süleyman örnek)

  ona göre insan evrende var olan her değerin "değer olma" konusunda bir ölçüttür. nihilist düşünceden ötürü yok olan bu değerlerin ve boşluğun kendisi de nihilizmin bir sonucudur. peki bu değerler nedir?
  "insanın her şeyi, düşünceleri, ülküleri, bilimi, sanatı, felsefesi, dini, ahlakı anlamlı gördüğü her şey bir değerdir. (nietzsche ve insan, kucuradi)

  friedrich'in düşüncesinde tanrıyı öldüren insan ya onsuz yaşamak için yeni yollar aramalı ya da kendini tanrı yerine koyarak yaşamına yeniden başlamalıdır. bu da bizi üstinsan kavramına götürüyor.
  üstinsan, "nietzsche'ye göre hayvanla başlayan ve insanla devam eden yolculuğun görkemli en son durağıdır.
  ona göre insan "aşılması", alt edilmesi gereken bir şeydir. (nietzsche'de yaşama sorunu, s. örnek)
  friedrich üstinsanı sanatçı, filozof ve aziz olarak da görür.

  sonuç olarak nihilizm friedrich'in felsefesinde alt edilmesi gereken bir düşmandır. insanı anlamsızlık ve derin bir boşluk içine atar ki bu da üst insan olma yolunda bir engeldir.
  insan ancak kendini aşarak, tanrıyı öldürerek ve hayatını bir sanatçı filozof gibi yaşayarak üstinsan olma bilicinde ilerlemelidir.