aynı isimde "friends (film)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
4140 entry daha
  • david schwimmer* aynı zamanda dizinin on bölümüne yönetmen olarak da katkı vermiştir. listesi şu şekilde;

1- the one on the last night (s06 e06)
    2- the one with rachel's assistant (s07 e04)
    3- the one with ross's library book (s07 e07)
    4- the one with all the candy (s07 e09)
    5- the one with the truth about london (s07 e16)
    6- the one with the red sweater (s08 e02)
    7- the one with the stripper (s08 e08)
    8- the one where joey dates rachel (s08 e12)
    9- the one with phoebe's birthday dinner (s09 e05)
    10- the one with the birth mother (s10 e09)
  • bu ara evde açık olan tek şey. gözlerim dolarak gülüyorum. her mânâda.
  • netflixte izleme rahatlığı çok iyi ama buradaki çevirisi daha mı kötü yoksa bana mı öyle geldi? bazı çevirirler olmamış oturmamış gibi geliyor.
  • (bkz: #122946783)
  • how i met your mother, the office, the 70's show gibi kendi dönemlerinde takip etmeyip yıllar sonra izleyip bitirdiğim dizidir. netflix'e geldiği günden beri 10 sezonu pandemi sayesinde bitirdim. bu tarz dizileri yıllar sonra izlemek güzel nostalji oluyor. 90'lar ve 2000'lerde çekilen filmlerin, dizilerin yeri gerçekten ayrı. özlenen yıllar. ayrıca belli bir yaştan sonra izleyince de daha iyi anlıyorsun. özellikle de ingilizce altyazılı izleyebiliyorsanız şahane.

en çok himym ile karşılaştırıldığı için söylüyorum friends genel anlamda çok daha başarılı bir dizidir. ama himym'da olduğu gibi son sezonlarının baydığını söyleyebilirim. friends kesinlikle 7. sezonda falan bitmeliymiş. sitcom'larda bir noktadan sonra içerik inanılmaz tıkanıyor. bu da genelde 5. sezon civarı oluyor. olay tamamen o bunla sevişsin, bu bunla sevişsine dönüyor. karakterlerin de yaşlarının ilerlemesi performanslarını etkiliyor. bu dizilerin bir ilk 5 sezonlarını izleyin bir de son sezonlarını izleyin kesinlikle aynı lezzet yok. bu neredeyse izlediğim bütün sitcomlarda böyle.

the 70's show'un ise underrated olduğunu düşünüyorum. kelso gibi muhteşem bir karakter var ve en sevdiğim sitcomlardan biridir. 8. sezonda plansız final yapmışlardı diye hatırlıyorum. o da mesela biraz daha uzasa boku çıkacaktı.kıvamında bitmiş bir dizidir. ki son sezonu yine de gereksiz. o da 7'de bitmeliydi.

kıyaslama genelde friends vs himym oluyor tabi. ikisi birbirine daha yakın konsept olarak.

ben bu dizilerde dönen tren olaylarından keyif almıyorum hiç. anlatacak bir şey kalmayınca herkesi birbirine itekliyorlar. dizinin ömrünü uzatmak için karakterleri bozuyorlar. sevmiyorum bunu. o onun manitasıyla o bunun aşkıyla sonra herkes uşağa mevzusu oluyor. barney ve robin aşkı, rachel ve joey saçmalıktı mesela. robin ted'e, rachel ise ross'a tekrar döndü falan. the 70's showda da yaptılar. jackie ve sapık fez'i birlikte yaptılar. her şey tadında güzel. senaristler 5. sezondan sonra sapıtıyor genelde. ama son bölümlerinde bıraktığı tadı seviyorum sitcomların. vedalar güzel oluyor.