aynı isimde "friends (film)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
3504 entry daha
 • 12-13 yıl önce, ekşi sözlük'te henüz okur olduğum seneler "gelmiş geçmiş en iyi dizi" gibi bir başlığa baktım. friends ve oz yere göğe sığdırılamayanlardan biriydi. korsan cd yapan dükkana gittim. tekrar tekrar uğraşmamak adına 10 sezonu birden istedim. normalde bir sezon alıp deneyip, sonra hoşuma giderse devam sezonlarını yaptırırdım. ama ekşi o dönem çöplüğe dönüşmemişti, çok güçlü bir referanstı.

  neyse başladım izlemeye, zaten bir bölüm 20-25 dakika; ama hiç sevmedim. saçlar, stil çok eski geldi.

  fakat 10 sezon yaptırmak hem zamanımı hem de paramı almıştı. "en azından ilk sezonu izlemeliyim" diye düşündüm. sonrası zaten hepimizin yaşadığı şeyler çok çok çok sevdim.

  12-13 yıldan beri de canım sıkıldıkça tekrar tekrar tekrar izlemiştim. fakat o günden beri hiçbir zaman 10. sezonu tekrar izlemedim.

  bir kez daha bitmesine gönlüm razı gelmedi. ta ki karantina zamanına kadar. karantina ile birlikte tekrar izlemeye başladım ve hatırlamadığım esprileri de yakalamak adına baştan bitirmeye karar verdim. vermez olaydım.

  son iki bölüm boğazım düğümlendi, tekrar hüzün çöktü ve ağladım. bu dizi keşke bitmeseydi.

  başlayıp bitirenler arasında sevmeyen yoktur sanırım zaten; ama ben sevenler değil de tapanlar kategorisindeyim. diğer her yapım bir tarafa friends bir tarafa.

  ve bu hüznümü bastırmak için yapacağım tek şey akşama baştan başlamak olacak. bir daha da on yıllar boyunca son sezonu asla izlemeyi düşünmüyorum.
 • o kadar övgü almasına rağmen hala izlemedim. çok şanslı olduğumu düşünenler olacaktır. kudurun.
 • ilk defa izlenmesi tekrar izlemekten daha keyifli olmayan dizidir.
 • sözlükte hakkında en çok entry girdiğim konulardan biri. enrty nick uyumu olmaması üzücü. kedilerime uyarlayamadım ismini.
 • karakterlerin ilmik ilmik işlendiği dizi. hepsini tanır, bir süre sonra vereceği tepkileri bilirsiniz. ek olarak konuk oyuncular ve yan roller de mükemmeldir.

  misal rachel’ın babası çok iyidir. özellikle ross’lu sahneleri.

  rachel’ın her iki kardeşi de komedi.

  ross ve monica’nın özellikle babaları jack çok iyidir.

  ursula zaten efsane.

  gunter, janice, richard, david hepsi çok iyidir.

  bizde olduğu gibi “bu karakter tuttu bokunu çıkaralım” durumu yoktur. dizi 6 karakter üzerine başlar öyle de biter. son bölümde mike bile phoebe ile evlendiği halde pek yoktur.

  ek olarak başlangıç bölümünde karakterler neyse biterken de temelleri odur. sadece kariyerleri gelişir. örneğin sapık olarak başlayıp aile babası olarak bitiren ya da karizma jön olarak başlayıp tikli komedyene evrilen yoktır.

  biraz da durum komedisi gibi aslında. oturup komik diyaloları ya da replikleri yazmaya kalksam yazamam. çünkü o replikler olayın içinde komik. karakterleri tanıyınca daha da komik. ama tek başına yazılacak gibi de değiller.

  muadillerini izledim; ama friends çok başkadır. 10 yıl devam edip bu kadar iyi final yapan ve hala deli gibi özlenen bir dizi.

  covid öncesi bir bölümlük çekim de gündemdeydi ama maalesef yalan oldu. chandler da inanılmaz kilo almış.

  bir de ben çok duygusal bağ kurup yirmi bin kere izlediğim için sevmediğim karakter yok. bazıları monica ya da rachel’a nefret kusabiliyor dizi platformlarında. hepsi benim canım modundayım.

  hangisini daha çok sevdiğimi ayıramıyorum bile.
 • bugün gerçeklerle yüzleşmemi sağladı:

  en çok ross'un sahnelerine gülmeme rağmen içten içe favori karakterimin neden chandler olduğunu hep merak ederdim. meğerse kendimle özdeşleştirdiğim özellikleri varmış!
11 entry daha