şükela:  tümü | bugün
 • her ikisi de milyonlarca insanin gonlunu celmeyi basarmis komedi dizisidir.
  her ikisinin de her bolumu 20 dakika surer.
  her ikisi de new york'ta gecer.
  her ikisinde de basroldeki kahramanlar arkadastir.
  her ikisinde de ana karakterlerden bir kisminin yasadigi ev ortaminda cekimlerin epey bir kismi yapilir.
  birisinde karakterlerin surekli takildigi yer coffee shop, digerinde de bardir.
  her ikisinde de capkinligi ve kizlarla ilgili geyikleriyle taninan birer oyuncu vardir.* *
  her ikisinde de once arkadas olanlarin sonra birbirine asik olma durumu vardir.***
 • "how i met your mother"ın kazanmasını istediğim ve bu diziye bahse girebileceğim bir kapışma.
 • kazanan için (bkz: seinfeld)
 • friends, how i met your mother'ın ve hatta sitcomların babasıdır, örnek alınandır kanımca... friends, friends'dir işte; senden bendendir, arkadaştır. how i met your mother'da karakterler new york'da kendi hallerinde yaşamlarını sürdürürler seyirciyi içlerine almazlar, onlardan olmanıza izin vermezler ve hatta onlara yakın kişilik özellikleriniz de yoktur zaten. ama friends öyle mi yaa... ben joey ile çapkınlığa çıktığımı, rachel'dan kahve aldığımı bilirim vakti zamanında.

  edit: how i met your mother'ın dedesi, friends'in babası da seinfeld'dir evet.
 • (bkz: coupling)
 • (bkz: mad about you)
 • öncelikle lol diyerek başlamak istediğim kıyasalamadır.

  şöyle bir bakalım, friends sezon prömiyerleri izlenme oranına;

  sezon 2: 18.700.000 kişi
  sezon 5: 23.500.000 kişi
  sezon 10: 21.400.000 kişi

  ananla nasıl tanıştım'a bakıyoruz;

  sezon 1: 9.500.000 kişi
  sezon 2: 8.500.000 kişi
  sezon 4 :9.400.000 kişi

  hmmm.. heralde tekrar etmekte fayda var; lol.
 • populerligi dolayisiyla friends bircok insanin hayatinda yer etmis ve ne yazik ki, yine o bircok insan, seinfeld, coupling gibi daha eski veya daha kenarda kosede kalmis dizilerin potansiyelinden asla tam anlamiyla haberdar olamamislardir. herhangi iki dizi kiyaslanabilir, how i met your mother da, friends de guzel dizilerdir evet, ama bir sitcomun ne kadar iyi veya ne kadar kotu olduguna dair baz alinmamalidirlar. dolayisiyla soz konusu olan tartismaya diger 'sitcom'lar dahil edilmemelidir. benzeri bir ornek icin, gecen gunlerde http://www.ajansspor.com/ adresinde hagi vs. alex anketi vardi. kim daha iyi sut ceker, kim daha lider, kim daha bilmem ne tarzi sorular vardi. bu sorulara yanit olarak gerek hagi, gerekse alex kazanabiliyordu, ama kimse de bundan cesaretle cikip hagi cristiano ronaldoyu bile ezer demiyordu
 • 10 sezon friends seyredip de böyle bi kıyaslamada how i met your mother diyen varsa ya sayı saymayı bilmiyodur ya da kıçıyla izlemiştir.
  yine de bi hatırlatmak gerekirse;

  how i met your mother'da en sevdiğin karakter kim sorusuna 10 kişiden 9'u net barney der zaten diziyi de götüren odur, ama friends için böyle bi şey mümkün diildir. önce joey akla gelir sonra yok lan ross dersin, o da diil chandler, yok ya phoebe, aslında monica, yoksa rachel mı derken hiç birini ayıramazsın.
  how i met your mother izlerken dizi olduğunu bilirsin ama friends izlerken joey'ye bi bira da bana aç diyesin gelir, monicayla i know diye bağırırsın.
  friends 10 sezon olmasına rağmen her bölüm sıkı izleyicileri tarafından en az üç kere izlenmiş çoğu replik ezberlenmiştir ve döne döne tekrar izlenir. how i met your mother izlenir, sonra bi dahaki bölüm izlenir.
  madem sözlük nezninde bi kıyaslama yapılıyor o zaman şu da bi kıstas olabilir, kopartan friends repliklerine 177 entry girilmişken henüz muadili bir how i met your mother başlığı yoktur (yok hakkaten di mi)
  friends sonrası boşluğu doldurmak için yapılmış zilyon diziden en tutanı how i met your mothersa da henüz böyle bi kıyaslamayı hak edicek kıvama gelmemiştir.tek avantajı friendsten güncel olması ve eş zamanlı seyredilmesi olabilir, ama friends zamanında torrent vardı da mı eş zamanlı seyretmedik..
  ayrıca her hangi başka bi diziyle himym kıyaslanırken onu destekleyecek biri friends'le kıyaslandığını görünce sinirlenir, çünkü bi friends vardır bi de diğerleri.

  edit: bi de seinfeld var tabi, o ayrı..
 • 10 defa da izlesem sıkılmayacağım bir dizi ile 4. sezon'a kadar izlediğim, friends ve/veya seinfeld izlemiş sıradan bir faninin yapacağı gibi sıkıldığım, aynı keyfin yanından bile geçmeyen bir dizinin kıyaslanmasıdır. bu kıyaslama beni hem güldürür hem de üzer.

  ayrıca, şunu söylemeliyim ki bu kıyaslamada ciddi ciddi "himym daha iyi" diyen adamın zevkini de rengini de tartışırım. tercihine de, beğenisini de saygı duymam. böyle de ağır konuşurum gece gece !!
hesabın var mı? giriş yap