şükela:  tümü | bugün
  • orantısız güç kullanımı var bu karşılaştırmada. seinfeld'i bırak, george costanza tek başına sikip atar friends'i.
  • seinfeld sevenler friends'i küçümser. friends sevenler seinfeld'i tam idrak edemezler.
  • yeniden hortlayan, hagi vs. alex gibi bir karşılaştırma. çok rica ediyorum, her iki diziyi de izlemiş olanlar şunları hatırlayıp yeniden değerlendirsinler olayı;

- hediye olarak götürmek üzere kafaya konulan bir ekmeği fırında kalmadığı için yaşlı bir kadının elinden kapıp kaçmak.
    - aynı ekmeği olta ile pencereden almaya çalışırken müstakbel kaynana ve kayınbabaya yakalanmak.
    - posta pulu yalamak suretiyle ölmek. (düzeltme: zarf)
    - ameliyat olan bir adamın içine bonbon şekeri düşürmek.
    - araba ön camından görünmez sehpa yaptırmak.
    - apartman görevlisi ile sinir harbine girmek.
    - banka güvenlik görevlisine acıyıp sandalye hediye etmek suretiyle uyumasına ve bankanın soyulmasına neden olmak. (düzeltme: giyim mağazası)
    - patronu zehirlemeye çalışıp işten atılmak
    - alçak sesle konuştuğu için karşıda konuşan kişinin söylediklerini anlamayıp televizyon programına korsan gömleği ile çıkmak zorunda kalmak.
    - ismini bilmediği bir kadınla çıkmak defalarca çıkmak.
    - telefonla konuşurken rahat görünmek adına elma yemek.
    - şoförle konuşmamak için sağır taklidi yapmak, yakalanmak.
    - verdiğin tavsiyelerle istemeden küçük bir lokantanın batmasını sağlamak.
    - işyerinde rahat rahat uyumak için masanın altına yatak-çekmece yaptırmak.
    - göze limon kaçmasından mütevellit oluşan göz seyirmesiyle bir adamın işin kaybetmesine neden olmak, o işe terfi etmek.
    - sevişirken yorgunluktan ölü gibi uyuya kalmak, öldü diye nehre atılınca uyanmak.
    - güneş kremi yerine tereyağı kullanmak, pişmek.
    - kramerica industries
    - art vandelay
    - soup nazi
    - the opposite
  • friends; seinfeld'in kompleksitesinin, dahi kurgularının yanında çocuk masalı gibi kalır yahu oha.

bu karşılaştırma sadece friends izleyicilerinin, dizilerinin seinfeld'le karşılaştırılması şerefine nail olmasıdır.

çüş.

ek: bu arada bu oha'lar çüş'ler katıksız bir şaşkınlık ifadesiyken, iki diziyi de izlemiş biri olarak konuşuyorum.
  • seinfeld'in varlığı bugüne kadar yapılmış, bugün yapılmakta olan ve bundan sonra yapılabilecek bütün dizilerin talihsizliği olduğu için lüzumsuz bir mukayesedir. seinfeld'i herhangi bir açıdan herhangi bir diziyle karşılaştıran taş olur. şampiyon belli, ikinci önemsiz.
  • seinfeld: community, arrested development ve it's always sunny in philedelphia gibi dizilere,
    friends: how i met your mother, big bang theory, modern family gibi dizilere ilham kaynağı olmuştur.

aradaki fark, friends karakterlerini sevdirmek için duygusal anlar, dramatik pikler yaratmaya çalışır. seinfeld de ise tek amaç mizahtır ve karakterler ahlaksız, bencil insanlardır.

mesela; seinfeld'de george metroda tanıştığı bir kadın tarafından hotel odasında yatağa kelepçelenir ve kadın cüzdanında az para olduğu için giysilerini çalar.

friends'de chandler rachel'ın patronuyla çıkmaktadır ve patronu onu ofisinde sandalyeye kelepçeleyip 2 saat bekletir. bu arada rachel patronu odasına girdiğini anlayacağı için kelepçeleri çözmek istemez.

friends'te tüm kadınlar doğum yapar, seinfeld'de elaine en sevdiği doğum kontrol yöntemi olan sponge piyasadan kalkacağını öğrenince kafayı yer. elaine kürtajı desteklemediği için erkek arkadaşından ayrılır. friends'de rachel hamile kaldığında bir allahın kulu lafını etmez.

tabii ki friends'i daha çok seven bir çok insan vardır, ama seinfeld misal benim espri anlayışımı reforme etmiştir. her zaman komiktir ve ağlatmak için vasat duygusal numaralara karışmaz.

hala kararını veremeyenler için; friends'deki gunther'ın seinfeld muadili newman, pheobe muadili kramer'dır.
  • ikisi de komedi adına yapılmış efsane işlerdir. fakat komedi anlayışları çok farklıdır. bu bakımdan hitap ettikleri kitleler arasında bariz fark vardır

kişinin bu dizilerden hangisi daha çok sevdiği onun karakterine dair şahane ipucu verir

bana kalırsa
    friends'i yeğleyenler: daha naif, hayata karşı daha umutlu, daha romantik, daha duygulu; hayata, geleceğe dair pembe hayalleri olan ve bunların zamanla gerçekleşeceğine inanan bünyelerdir
    seinfeld'i yeğleyenler: daha realist, daha kinik, hayatın tadının genelde acı olduğunu düşünen ve algısını bu inanç üzerine temellediği için izlediği yapımlarda bu bakış açısını görmeyi tercih eden bünyelerdir

[stand-up işinde yahudilerin ağırlıklı olarak başarılı olmasının başlıca sebepleri de bu farklarda yatar. binyıllar boyu zorluklar neticesinde oradan oraya savrulmuş ve sırf kabiliyetleri sayesinde ayakta kalmayı başarmış insanlar olarak yahudilerin genelde hayata karşı gerçekçi ve soğukkanlı bir yaklaşımları vardır. ve ayrıca memnuniyetsizliği, söylenmeyi ata sporu haline getirmişlerdir. buna zeka ve mizah kabiliyeti de eklenince rant olayında aşmış bir stand-up'çıya ulaşıyoruz]

iki dizinin bu perspektif farklarından ötürü
    friends'i yeğleyenler seinfeld'i de komik ve izlenesi bulabilirken,
    seinfeld'i yeğleyenlerde friends'i pek tutmaz, aşağılama tandansı da vardır

ben de şahsen the good wife/#27808738'in ilk paragrafında bahsettiğim gibi daha pozitif ve yapıcı tutumlu yapımlara meyleden bir bünye olarak friends'i tercih ederim. hayatta bundan sonra sadece tek bir dizinin bölümlerini tekrar izleyebilecek olsam hiç düşünmeden seçeceğim friends olur. bununla beraber seinfeld'in mizahını da takdir ederim.

ve iki dizinin sevenlerini de severim.

lakin mesela bi "how i met your mother hepsini zi*errr!!!!111!!"ci kitle var ki yıldızlarımızın barışması teknik olarak imkansız
  • bir kere bu tartışmada ben geçtim 25'i 30'u, 20 yaş ortalaması bile göremiyorum o ayrı da şu "seinfeld'in tek lafı bile 3 sezon friends eder"ci adamlardaki motivasyonu merak ediyorum.

ulan iki dizi de tarihin efsaneleri arasında yerlerini almış. izleyici rekorları kırmış. dünyanın her köşesinde hayranlar yaratmış. bugün dahi dvd satışlarıyla yapımcılarına ciddi paralar kazandıran, kısaca mükemmel yapımlar.

ben friends'i 3, seinfeld'i 2. kez izliyorum. ikisinin de kendine has bir tarzı var. costanza tadı ayrıdır chandler'ın tadı ayrı. buradaki tek fark şu. seinfeld romantizmin yanından geçmez. hayatın tüm acımasızlığını resmeder. bu sebeple seinfeld izlemek friends'e nazaran daha erişkin işi gibi görünür.

buradaki (tahminimce) 20'li yaşlarına dahi gelememiş arkadaşlar da seinfeld izleyip friends'e laflar hazırlayarak kendilerince bir "olgunluk" tatmini yaşarlar. olay tamamen budur.

aklı başında adam bu versus olayına koca bir siktir çekip ikisinin de keyfini çıkarır.
  • friends bilindik bir konuyu arada iyi esprilerle işleyen, tekrarlarına rastlanacak bir öykü iken,
    seinfeld insana yeni bir terminoloji ve farklı bir zihin sunan bir mizah anlayışıdır.

biri tekrardır, biri biçimdir.