şükela:  tümü | bugün
  • seinfeld'in varlığı bugüne kadar yapılmış, bugün yapılmakta olan ve bundan sonra yapılabilecek bütün dizilerin talihsizliği olduğu için lüzumsuz bir mukayesedir. seinfeld'i herhangi bir açıdan herhangi bir diziyle karşılaştıran taş olur. şampiyon belli, ikinci önemsiz.
  • iyi, kötü, çirkin'de olduğu gibi bir karşılaştırma yaparsak;

there are two kinds of people in the world, my friend: those who think friends is the best, and the people who know seinfeld is the best.
  • iki diziyi de yıllar yıllar önce izlemiştim. ve izlerken ikisine de çok gülmüştüm. başlığı görünce şöyle bir düşündüm de, friends'ten aklımda kalan tek bölüm brad pitt'in oynadığı bölümken, seinfeld'i tekrar yaşadım sanki.
  • friends komiktir, seinfeld değil.
  • seinfeld, geçen hafta bir iş toplantısı nedeniyle dünyanın öbür ucu avustralya'dan gelen misafirimle geyiğini yapabildiğim dizidir.

friends'in ise adı bile geçmemiştir.

zamanın ötesinden edit: tamam hadi kabul ediyorum, friends dünyanın üzerinde en çok konuşulan dizisidir ve tüm halklar tarafından evrensel olarak en birinci olarak kabul edilmektedir. diğerleri sorgusuz sualsiz kakadır, kötüdür.
  • friends'in konusu evrenseldir herkes anlayabilir, seinfeld'i ise "sıkıcı çekmece" gibi bir şeye gülenler anlayabilir.
  • friends dizisinin ilk bölümünü 2 dakika izledim. yapılan bir esprinin ardından verilen gülme efektiyle ne tarz bir espri anlayışına hitap ettiğini az çok farkettim ve bir daha izlemeyi düşünmedim bile. yanılmış, erken karar vermiş olabilirim. ancak seinfeld dizisinin izlediğim ilk bölümü olan the pony remark tan sonra bunca sene nasıl böyle bir diziyi izlemediğime hayıflandım. hiçbirşey hakkında bu kadar çok komedi unsuru barındıran, böyle bir kadronun tekrar bir araya geleceğini düşünmüyorum.

keskin tanımlar yaparak bu iyidir, şu sikertir demicem. ama en azından izlemeyenlerde bir kanaat oluşturması açısından alttaki video önemli olabilir;

http://www.youtube.com/watch?v=l2ldhh0hmhy
  • (bkz: seinfeld tv)
  • futbol vs basketbol gibidir. ikisinden birisini daha çok sevmek zorunda değilsiniz. benim gibi ikisini de sevip ikisinden de zevk alabilirsiniz.
  • seinfeld'in amerika'da, friends'in dünyanin geri kalaninda daha popüler olmasi bu sorunun yanitini açikça belirtir.
    (bkz: amerikalilar salak)