şükela:  tümü | bugün
  • friends'in tadi yirmili yaslarin baslarinda cikar, seinfeld'in keyfi ise 20'lerin sonlarina dogru baslar ve devam eder.
  • friends'deki esprileri anlamak için zeka değil, amerikan kültür*ünü bilmek gereklidir. seinfeld'daki esprileri anlamak için ise, sadece yaşayan ve insan ilişkileri olan biri olmanız yeterlidir.
  • friends'in tekrarı tekrar izlenir, seinfeld'in tekrarı tekrar gibi gelmez
  • aslında çok daha genel bir karşılaştırmaya götürür bizi: türk insanı vs. diğerleri. hadi karşılaştıralım.

türk insanı maldır, iki süper diziyi ve bu iki süper dizinin izleyicileri olan kendilerini saçmasapan argümanlarla birbirlerine düşürmeye bayılır.

diğerleri ise bu iki süper diziyi izleyip izleyip güler ve birbirlerine anlatarak daha da çok gülerler.
  • seinfeld göze değil zekaya hitap eder. bu noktada piyasa dizilerinden ayrılmış bir piyasa dizisidir. göz değil mizah ve zihin ziyafetidir. hem de banallik, sıradanlık ve anlamsızlık hakkında bir ziyafet.
  • bir kere bu tartışmada ben geçtim 25'i 30'u, 20 yaş ortalaması bile göremiyorum o ayrı da şu "seinfeld'in tek lafı bile 3 sezon friends eder"ci adamlardaki motivasyonu merak ediyorum.

ulan iki dizi de tarihin efsaneleri arasında yerlerini almış. izleyici rekorları kırmış. dünyanın her köşesinde hayranlar yaratmış. bugün dahi dvd satışlarıyla yapımcılarına ciddi paralar kazandıran, kısaca mükemmel yapımlar.

ben friends'i 3, seinfeld'i 2. kez izliyorum. ikisinin de kendine has bir tarzı var. costanza tadı ayrıdır chandler'ın tadı ayrı. buradaki tek fark şu. seinfeld romantizmin yanından geçmez. hayatın tüm acımasızlığını resmeder. bu sebeple seinfeld izlemek friends'e nazaran daha erişkin işi gibi görünür.

buradaki (tahminimce) 20'li yaşlarına dahi gelememiş arkadaşlar da seinfeld izleyip friends'e laflar hazırlayarak kendilerince bir "olgunluk" tatmini yaşarlar. olay tamamen budur.

aklı başında adam bu versus olayına koca bir siktir çekip ikisinin de keyfini çıkarır.
  • efendim helen hunt ve paul reiser 'ın oynadığı mad about you adlı dizi ile her iki dizi de bibirlerine bağlanmıştır. bu bilgi eşliğinde düşünülmesi gereken karşılaştırmadır. nasıl diyeceksiniz?
    mad about you adlı dizide friends'den lisa kudrow ursula buffay adlı karakteri oynamıştır. bu karakter friends'de phoebe buffay'in ikiz kardeşidir. yani her iki dizinin de karakteridir. hatta the one with two parts: part 1 adlı friends bölümünde helen hunt mad about you daki karakteri ile gözükür. seinfeld in vazgeçilmez karakteri kramer ise mad about you'nun the apartment adlı bölümünde gözükür. (hatta paul raiser'ın oynadığı karakter kramer a yan komşusu seinfeld in ne yaptığını sorar.) vel hasılı kelam dizi manyağı olan bendenizin nacizane fikri akraba olan bu iki dizinin birbirlerine kırdırılmamasıdır.
  • ikisinin de oyuncuları bölüm başına milyon dolarları cebe indirdikten sonra bi grup sözlük entelinin "seinfeld siker", "kramer'ın bi sözü friends'in 10 sezonuna yeter", "bunu karşılaştıran mallar lost'la yalan rüzgarı'nı da karşılaştırdı" türü tartışmalarını görselerdi eminim ki götleriyle gülerlerdi.
  • friends'in özellikle 3. sezonundan itibaren diziyi komikleştirmek, sahneleri daha vurucu hale getirmek için karakterlerde mevcut özellikleri biraz daha karikatürize etme göze çarpar. diyaloglar belli klasik punch-line'larla sona erer, espriler o karakterlerden beklendiği şekildedir vs. komik midir, komiktir, orası ayrı.

seinfeld'de; örnek veriyorum üstad-ül loser george costanza'nın "my father's gay" sözüyle mideye kramp sokma olasılığı olan meşhur sahnede, "do you wanna have sex right now? do you wanna have sex with me right now?" cümlesine gelene kadar, oyuncuların hislerini yansıtmasındaki çıkış, oyunculardaki artan anlık panik dozu vs vs inanılmazdır. adamı girdap gibi sahnenin içine çeker; sağlam oyunculuk gerektirir. jason alexander resmen döktürür o sahnelerde; ve ki daha nicesinde.

karikatürize demişken; kramer'ın tavırları dizideki en abartılılardır, en karikatürize olanlardır. ancak onlar da sürekli kendini yeniler, bu da özgün bir oyunculuk gerektirir. "bak yine böyle yapacak, bak yine şöyle yapacak" derseniz resmen çarpılırsınız bu oyuncu için. sonradan diziye eklenen avukatı dahi tam kramer'lık ve süper bir karakterdir; onun karakterinin bir uzantısı gibidir. seinfeld'de yenilenme vardır, dizi hiçbir zaman yan gelip yatma yeri olmamıştır.

daha analiz edilecek olursa, en önemli özelliği olan "sit" kısmını, yani durumların kurgusunu ve hepi topu 20 dakikalık bölüm sonunda bir çırpıda çözülmesini geçtim; sadece karakter analizi bile yapsanız friends seinfeld'in yanında muhteşem bir kremalı süslü kat kat pastanın yanında bir avuç unun kaldığı gibi yavan kalır.

ek: daha uzatmayayım diyorum ama jerry ve elaine'in kadın erkek arkadaşlık ve seks ilişkilerine değindiği bir kaç bölüm bile dizinin konu olarak aslında ne kadar derinlere girip bunu ne kadar sade, güzel ve komik bir şekilde verdiğinin birebir ispatı gibidir.

bi gidin allahınızı severseniz.
  • şu seinfeld daha evrenseldir, friends'i sadece ingilizce bilenler anlar ya da friends kimmiş demek ne öküzlüktür lan. ondan mı tüm dünyada friends seinfeld'den daha popülerdir. çok kalitesiz de ondan mı 7 adet oscar sahibi isim konuk olarak katılmıştır.

açın youtube'da seinfeld videolarının istatistiklerine bakın genelde amerika'dan izlendiğini görürsünüz. friends videolarında ise her yerden seyirci çektiği görülür. dizilerin buradaki başlıklarına bakın friends sikip atıyor yine. friends seyredenler gerçek manada iplemiyor seinfeld hayranlarını. isteseler buraları entry'ye boğabilirler hiç sorun olmaz.

friends sadece amerika'ya has bir dizi değildir. final bölümüyle sadece amerika değil ingiltere ve bir çok ülkede de reyting ve reklam rekorlarını kırmıştır. seinfeld'in bölümlerini cnbc-e ya da tnt gibi kanallar sikleyip de göstermezken friends 10 yıldır digiturk'ün gözbebeğidir. allahın her günü yayınlanmaktadır yani.

daha önce de dediğimiz gibi friends daha evrenseldir. sadece kız - erkek ya da yaşlı - genç dizisi değildir. seinfeld ise belirli yaşı geçmiş erkeklerin dizisidir o yüzden zaman geçtikçe kitlesini kaybedecektir. friends sadece amerika'da sevilmez dünyanın her yerinde seveni vardır. türksat'tan bile çeken gürcistan kanalları var birisinde hergün friends'in tekrarı var diğerinde de friends'in konseptini yürütmüş bir showları var. dünyadaki birçok ülkesinde durum böyle ama seinfeld'in esamesi dahi okunmaz bu yerlerde varsa yoksa amerika'da iş yapar seinfeld.

gelelim başka konulara seinfeld kadrosu jason alexander'ı saymazsak antipatik sürüsüdür. rol yapamayan jerry seinfeld başroldedir zaten. ağzı kapanmaz devamlı gülüp durur oyunculuk sıfırdır ama adama altın küre verilmiştir aptal amerikalılar durumu yani. kramer diye karakter de var bu zeki dizide sağa sola çarparak,kapıdan jet gibi girerek ya da türlü geri zekalıklar yaparak dizinin zeka oranını son derece arttırır. geroge costanza'yı diğerlerinden ayırdığımı belirtsem de abi o tiple nasıl her bölüm başka kız ayarlanır ben onu anlamıyorum bu kadar zeki dizi düşünememiş mi bunu acaba. elanie desen o da ayrı bir çirkin zaten hele saçları aman yarabbi. friends'teki herkes ise güzel insanlardır aynı friends gibi. dünyaya o karakter olmak için gelmiş gibi harika iş çıkarır hepsi.

sevgili seinfeld hayranları zorlamayın kendinizi. friends'in neden bu kadar sevildiğini anlayamazsınız siz. insanın içinde güzel, iyi bir kalp olması gerekir friends'i anlamak için. büyük ihtimalle dertlendiniz neden bizim seinfeld sayfamıza bu kadar içten mesajlar girilmiyor neden sadece friends için bu kadar özel şeyler yazıyorlar dur şu friends'e iki küfür edeyim de rahatlayayım dediniz ama boş uğraş bunlar. seinfeld kendilerini zeki zannederek herkesi aşağılamayı hak gibi görenlerin dizisi. bu yüzden kötü. bir sitcomda illaki birilerini güldürebilirsiniz ki friends de bunun alasını yapar ama bir insanı izlediği tüm diziler ve filmler arasında sadece bir sitcom duygulandırıyor ya da ağlatabiliyorsa onda başka insanların anlayamayacağı özel bir büyü vardır.
hesabın var mı? giriş yap