şükela:  tümü | bugün
  • larry ve jerry, isteseler rahatlıkla "friends" seviyesinde bir prodüksüyona imza atabilirdi fakat friends yapımcıları (her kimseler) seinfeld gibi bir şeyi zihinlerinde dahi kurgulayamazdı.
  • ikisini de izlemiş biri olarak bence friends seinfeld'den daha komik bir dizidir. neymiş friends ergen dizisiymiş de neymiş tek başına kramer yetermiş, siktiriniz gidiniz efendim...
  • seinfeld izlerken detaylara; friends izlerken genel olaylara gülersiniz.

iki dizide 90lara damga vurmuş dizilerdir. friends'ın çakmaları piyasada bir hali bulunurken, seinfeld'in çakması henüz çıkmamıştır, çıkması da zordur.

ikiside ne kadar tadı bambaşka olsa da olağanüstü güzellikte dizilerdir.
  • cevabi verilmis karsilastirmadir:

http://en.wikipedia.org/wiki/big_questions
  • ikisini de çok seven biri olarak: seinfeld'i izlemeyi isterim aralarda, friends'in ise gerçek olmasını isterim.

friends modern bir peri masalıdır. seinfeld saçmalığıyla gerçeğe yakındır.
    friends sizi ağlatır. seinfeld sizi güldürür.

ilk bölümden son bölüme friends izlerseniz, son bölüme geldiğinizde sizi bırakıp gitmesinler istersiniz. bir yerlerde mutlu olsunlar istersiniz. arkadaşınız gitmiş gibi olursunuz. gözünüz dolar.
    ilk bölümden son bölüme seinfeld izlerseniz, son bölüme geldiğinizde "amma güldüm be, yazanlar çok zeki, hakikaten lan" falan dersiniz. "çok güldüm ya" dersiniz.

seinfeld sarkastik, zeki mizahtır.
    friends hayat olsun istediğinizdir.

dolayısıyla seinfeld zeki, eğlenceli ve süperdir. yetişkin işidir.
    friends bambaşka bir şeydir. masaldır. çocuk işidir.

sadece birini izleyebilecek olsaydım ben friends derdim.
  • seinfeld sevenler friends'i küçümser. friends sevenler seinfeld'i tam idrak edemezler.
  • seinfeld de oyuncular hepsi kendi cikarini kollar, yalan soylerler hatta arkadaslarini bile satarlar,ask yoktur, drama yoktur. friends de arkadas satmak soz konusu olmaz, ask vardir,drama vardir.
    seinfeld komedidir. friends romantik-komedidir.
  • insanların zeka skalasında ortalama ve ortalama altı bölgeler yüzünden seinfeld friends gibi sıradan bir eğlencelikle karşılaştırılır. biz seinfeld severler yine de tüm insanlığa karşı kızgınlık yerine alaycılıkla yaklaşmayı tercih ederiz. seinfeld'in prototip / streotip friends izleyicisince algılanışı yaşlı teyzelerin cem yılmaz'ı komik bulmaması ile benzeşir.

sanırım cem yılmaz ile seinfeld arasında alakasız yerden benzerlik kurarak zeka skalasında ortalama kısma doğru bir kayfdım ama kısmet.
  • zevkler ve renkler tartışılmaz denir ama değil tabi... seinfeld izleyicisi aşmış olduğundan kötülemez... friends izleyicisi ergen olduğundan kötüler... zamanın ötesindeki top 3 entrimde bu kıyaslamanın temel olduğu 2 entrim olmasının başka bir açıklaması olamaz. yoksa bu başlık altında iki diziyi de izleyen bir çok suser'in de belirttiği gibi, seinfeld'in adının geçtiği yerde friends'in adı geçmez...

(bkz: friends vs seinfeld/#23421443)

(bkz: friends/#4888854)

edit: bi de şimdi gördüm, seinfeld izleyicilerinin bu tartışmaya "siker geçer" deyip içerik olarak çok kıyaslama yapmadıklarından dem vurulmuş. tabi yapmıcaklar lan... "it's a show about nothing!" ne içeriği... böyle her şeyi çok ciddiye alırsanız, friends'teki suni duygusallığa da tav olursunuz tabi... seinfeld sahte değildir işte, ne diyorsa odur, ve dediği tek şey hiçbir şeydir...
  • birisi eğlenceliktir,diğeri cidden komiktir.siz tahmin edin artık..