• seinfeld izleyicinin mizah duygusuna katkı yapar. friends hali hazırdaki mizahtan nemalanır. ikisi de komiktir ama seinlfeld komik olmanın ötesindedir.

friends izlerken espirilerin çok mekanik, adeta formülüze edildiğini hissederim hep. ama gülerim, komiktir yani. seinfeld'de ise jerry'nin gerçekten de o an için koptuğuna, gülüşündeki samimiyete çok rastlamışımdır. ayrıca seinfeld oldukça deneyseldir ve risk alır. misal alışveriş merkezi otoparkında geçen bölüm. kanal istememsine rağmen "hayır biz böyle çekeceğiz" diye diretmişler ve buna göre çekmişlerdir. çin lokantası da bu şekilde çekilmiştir. friends'de böyle bir bölüm çekilebileceğine ihtimal vermek safdilliktir. friends'de her şey kanalın, yapımcının istediği gibidir. belki de şöyle demek gerekir;

friends yapımcının, seinfeld izleyicinin hayalindeki dizidir ve buna rağmen seinfeld daha çok kazandırmıştır.
  • seinfeld'e hakaret olarak kabul ettiğim karşılaştırma. friends eğlencelidir ama seinfeld bambaşka bir şeydir, efsanedir.
  • ikisini de izlemiş ve kahkahalarla gülmüş birisi olarak bence asıl farkları friends'in onuncu sezonunun son bölümüyle, yani tamamen bitmesiyle, insanın karnına yumruk atmış gibi hissettirmesidir. o grubu göremeyecek olmanın seyirciye verdiği hüzünsel hazan duygularını seinfeld'in son bölümünde hissetmezsiniz. birincisi en hisli duygularınıza da hitap eder zira zekadan gayrı.
  • larry ve jerry, isteseler rahatlıkla "friends" seviyesinde bir prodüksüyona imza atabilirdi fakat friends yapımcıları (her kimseler) seinfeld gibi bir şeyi zihinlerinde dahi kurgulayamazdı.
  • ikisini de izlemiş biri olarak bence friends seinfeld'den daha komik bir dizidir. neymiş friends ergen dizisiymiş de neymiş tek başına kramer yetermiş, siktiriniz gidiniz efendim...
  • seinfeld izlerken detaylara; friends izlerken genel olaylara gülersiniz.

iki dizide 90lara damga vurmuş dizilerdir. friends'ın çakmaları piyasada bir hali bulunurken, seinfeld'in çakması henüz çıkmamıştır, çıkması da zordur.

ikiside ne kadar tadı bambaşka olsa da olağanüstü güzellikte dizilerdir.
  • cevabi verilmis karsilastirmadir:

http://en.wikipedia.org/wiki/big_questions
  • ikisini de çok seven biri olarak: seinfeld'i izlemeyi isterim aralarda, friends'in ise gerçek olmasını isterim.

friends modern bir peri masalıdır. seinfeld saçmalığıyla gerçeğe yakındır.
    friends sizi ağlatır. seinfeld sizi güldürür.

ilk bölümden son bölüme friends izlerseniz, son bölüme geldiğinizde sizi bırakıp gitmesinler istersiniz. bir yerlerde mutlu olsunlar istersiniz. arkadaşınız gitmiş gibi olursunuz. gözünüz dolar.
    ilk bölümden son bölüme seinfeld izlerseniz, son bölüme geldiğinizde "amma güldüm be, yazanlar çok zeki, hakikaten lan" falan dersiniz. "çok güldüm ya" dersiniz.

seinfeld sarkastik, zeki mizahtır.
    friends hayat olsun istediğinizdir.

dolayısıyla seinfeld zeki, eğlenceli ve süperdir. yetişkin işidir.
    friends bambaşka bir şeydir. masaldır. çocuk işidir.

sadece birini izleyebilecek olsaydım ben friends derdim.
  • seinfeld sevenler friends'i küçümser. friends sevenler seinfeld'i tam idrak edemezler.
hesabın var mı? giriş yap