şükela:  tümü | bugün
 • şükela modunda ilk sayfaya göz gezdirdim de sanki bir üst akıl genel söylemleri dağıtmış, herkes de peşinden gitmiş gibi. hep şu tür yorumlar var:
  seinfeld delikanlı, friends "ağbi naaber yhaa" diyen genç
  seinfeld hayatın acımasızlığı, friends toz pembe hayaller
  seinfeld ince görür, friends masaya vurur
  seinfeld'i anlayan ohoooov çok zekidir adam gibi adamdır, friends zaten anlatamaz bile öyle
  seinfeld... (buraya "alemin kralı" gibi tanımlamalar getirin), friends... (buraya da popüler kültür gibi popüler kültüre ait yerici tanımlamalarını getirin)

  benim naçizane izlenimimde ise friends çok daha fazla güldürmüş ve karakterleri daha çok benimsenebilir. seinfeld'i izlerken "bitsin şu bölüm" "hee çok komik" diye içimden geçirmelerim, friends'e kıyasla çok sık oldu. friends'te attığım kahkahayı seinfeld'de bulamam. seinfeld'in son 3 sezonunu -son bölümler dışında- ayrı tutarım, daha akıcı gelir bana. friends'te o akıcılığı kaybettiğimi hatırlamıyorum.

  ayrıca şöyle biraz göz gezdirince bu versusta da bir android vs ios gibi gereksiz aşırı taraf tutmalar görünüyo. manyak mısınız olm siz? ideoloji yarıştırır gibi niye her karşılaştırmada fanatik oluyosunuz?
 • friends güncelliğini kaybetmeyen esprileri ile yıllarca izlenebilir iken, seinfeld döneminde cok guldurmesine rağmen güncel kalamamis ve artık izlendiginde guldurmez olmuştur.
 • önce friends'i sonra seinfeld'i izledim. seinfeld derim ben.

  friends de güzel bir dizi. fakat ismi "friends" olmasına rağmen konunun arkadaşlıktan ziyade aşk olması bana tuhaf gelmişti. gerçekten dizide asla arkadaşlıktan söz edemeyiz. spoiler olmasın diye detaya girmeyeceğim ama izleyen bilir zaten. bahçıvan şoföre, şoför aşçıya, aşçı uşağa sonra hepsi uşağa... diye gidiyor. kadın karakterlerin anlatımını da pek beğenmiyorum.

  --- spoiler ---

  janice bile 3'te 2 yaptı malumunuz.

  rachel şımarık bir kadın. eskiden daha da şımarıktı, şimdi de şımarık ama her zaman beğenilen, tercih edilen o oluyor.

  benzer şekilde joey tam bir geri zekalıyken kadınların peşinden koştuğu bir çapkın.

  chandler en az joey kadar yakışıklı olduğu halde sebepsizce aşağılanmalara maruz kalıyor sürekli.

  phoebe sadece kendini düşünen biri.

  bunlarda da sorun yok. ama bu olaylar çok normalmiş gibi aktarılıyor ve bu karakterler her şeye rağmen melek gibi gösteriliyor.

  --- spoiler ---

  seinfeld'de ise aşk, kadın erkek ilişkisi arka fonda. dizinin amacı kim kimi öpmüş onu anlatmak değil, gerçekten olay örgüsü çerçevesinde her konuda bir şeyler anlatmaya çalışıyorlar.

  --- spoiler ---

  karakterlerin çoğu zeki öncelikle. aynı şekilde benciller ama melek taklidi de yapmıyorlar friends'teki gibi.

  inanılmaz derecede bir açık sözlülük hakim ve bu benim çok hoşuma gidiyor.

  bazı bölümlerde kurgu gerçekten ters köşe yapıyor.

  george costanza inanılmaz itici bir insanken kendini sevdirebiliyor izleyiciye.

  eleine benes ise bir kadının da zeki olabileceğinin ispatı niteliğinde bir insan. komedi dizilerinde numunelik oluyor malum zeki kadınlar.

  seinfeld'te kadınlar (ufak rollerdeki kadınları kastediyorum) friends'tekinin aksine sadece güzellikleri ve çekicilikleriyle değil, meslekleriyle, karakterleriyle de ön plana çıkıyor.

  --- spoiler ---
 • george costanza farkıyla seinfeld dediğim karşılaştırmadır.
 • seinfeld in duz yatirip ters olarak gececegi,sonucu belli olan sorulmasi bile gereksiz versus.
 • freinds sıcaktır kendinzi bir aile içinde hissedersiniz .)

  seinfield ise tımarhanede kaçan manyakların düzenlediği çılgın partide gibi olursunuz :d
 • seinfeld sanattır, tekrarı sadece kötü bir taklit olur.
  friends, hadi canım sen de. yok melrose place filan deyin utanmadan. bu 3 büyuklerin olmadığı yerde trabzonsporu tutup en büyük trabzon demeye benziyo.
 • seinfeld'i en az 8 ve friends'i en az 5 kez izlemişimdir. bu iki diziyi kıyaslamak bence anlamsızdır. çünkü seinfeld mantıktır, friends duygudur.
 • seinfeld'in her bölümünü defalarca izledim, yine izlerim... friends'in sadece birkaç bölümüne dayanabildim... benim gözümde kesinlikle seinfeld kazanır ama isteyen, istediğini beğenir.
hesabın var mı? giriş yap